Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Pred časom sme publikovali neobvyklý skatepark v pražskej časti Čakovice, citlivo zakomponovaný do zeleného územia. Autorský kolektív pražského U / U Studia v nedávno dokončenom projekte Urban park Bratislava revitalizoval rozsiahlu plochu v sídliskovom bloku na voľnočasový areál pre mladých ľudí. Súčasť športového areálu Tbiliská, ktorú tvorila popraskaná asfaltová plocha a zničený basketbalový kôš, sa rozhodla bratislavská mestská časť Rača zmeniť na ústredné verejné priestranstvo pre okolitú zástavbu.
Skateparky zaberajú verejný priestor a zeleň, sú nevzhľadné a hlučné - tak znejú časté argumenty odporcov výstavby športovísk, na ktorých predovšetkým mladá generácia trávi svoj voľný čas. Dávno však neplatí, že skatepark je ohradené “geto” slúžiace pre úzku subkultúru. Park sa môže stať fungujúcou súčasťou mestského prostredia a dokáže na seba naviazať pestrý mix funkcií. Príkladom môže byť aj bratislavský Urban park. Mladí architekti, ktorí zároveň vo voľnom čase jazdia, sú zárukou funkčného “layoutu”, ktorý sa vracia ku koreňom skateboardingu - streetovému jazdeniu.
“Mladá verejnosť, pre ktorú bol predtým tento areál určený, sa v súčasnej dobe čoraz viac prikláňa k mladým novovznikajúcim športom a freestylovým aktivitám. To však nereflektuje súčasný stav športovísk a verejných priestranstiev, ktoré môžu mestá svojim občanom ponúknuť. Aj nové športoviská často uprednostňujú tradičné športy a snažia sa používateľov čo najviac oddeliť od svojho okolia. Na deti v školskom veku sa pritom často zabúda.
Korene skateboardingu, rovnako ako ďalších podobných aktivít, siahajú do ulíc miest. Ich surovosť je to čo na nich mládež priťahuje. Prepojenie s okolím ich robí atraktívnymi...
Vyšší záujem o tieto aktivity oproti tradičným športom nám potvrdzuje aj vlastná skúsenosť zo skateparku Baba v Prahe, kde vznikol nový betónový skatepark a súčasne nové multifunkčné športoviská s umelým povrchom. Obe sú zadarmo prístupné. Vyťaženosť skateparku je však mnohonásobne vyššia a to počas celého dňa a roka...” vysvetľujú autori.
Zadanie
Úlohou pre U / U Studio bola prestavba nevyužívaných kurtov na športovisko, ktoré má zároveň slúžiť ako prístupný verejný priestor, s možnosťou organizovania spoločenských akcií. Medzi dôležité požiadavky patrila rozmanitosť využitia plochy a prekážok, ktoré vychádzajú z prvkov mestského mobiliáru a urban landscape architektúry.
Koncept
Cieľom bolo vytvoriť spevnenú rozptylovú plochu bez striktného určenia funkcie, ktorá môže slúžiť kolieskovým športom, streetballu a ďalším aktivitám... Život do verejného priestoru neprinesie umiestnenie herných prvkov, ale vytvorenie vhodných podmienok pre hru. Čím sú možnosti využitia širšie, tým živší a rozmanitejší priestor vznikne. “Túto pochu sme situovali do ťažiska územia. Okolo nej plynú rôzne streetové prekážky, ktorých rozmiestnenie vytvára podmienky pre plynulý ´flow´ a série trikov," vysvetľujú autori.
Pokojný priestor, obklopený z troch strán zeleňou leží v blízkosti školy a škôlky. Nevyužitá plocha sa zmenila na zázemie pre voľnočasové aktivity. Konkrétne kolieskové športy a streetball.
Odpočinková zóna
Prekážky ako je rádius či bank, ktoré sú vyššie než bežný mobiliár, autori doplnili o plošinu prechádzajúcu do dreveného pódia. Vzniká pobytový priestor na vyvýšenom mieste s dobrým výhľadom. Zvolený koncept zároveň rieši nepekné zadné strany prekážok, pôsobiace v priestore ako bariéra. Mobiliár umiestnený na pódiu, tienený štvoricou vysadených stromov, tvorí plnohodnotné zázemie pre odpočinok športovcov, divákov a okoloidúcich.
Street prvky
Charakter navrhnutých prekážok má reflektovať funkciu areálu ako verejného priestoru. Preto je tvar väčšiny prvkov odvodený od rôznych múrikov, lavíc, schodov, ktoré môžeme vidieť všade v meste. Prvky, prispôsobené svojou odolnosťou pre skateboarding, sú rozmiestnené tak, aby sa na nich dalo pohodlne jazdiť, ale zároveň netvorili nepriestupnú bariéru. Návštevníci areálu ich môžu využívať na kolieskové športy, oddych alebo cvičenie.
Banky
Banky dopĺňajú streetové prekážky umiestnené okolo rozptylovej plochy a zároveň zväčšujú pobytovú plochu dreveného pódia.
Basketbalový kôš
Basketbalový kôš je umiestnený tak, aby hracia plocha využívala rozptylový priestor v ťažisku územia. Striktné parametre profesionálneho športoviska ustúpili hravému verejnému priestoru. Preto je potrebná vzájomná tolerancia užívateľov, divákov a okoloidúcich. “Veríme, že toto priestranstvo bude práve vďaka jeho slobode stretnutiam ľudí s rôznymi záujmami,” dopĺňajú autori.
Priestupnosť územím
Dostupnosť a priestupnosť územím je pre návrh verejného priestranstva kľúčová. Z východnej strany sprístupňuje športovisko nové schodisko. Bezbariérové prístupy do areálu vedú z jeho zvyšných troch strán. "Našou najväčšou inšpiráciou je Škandinávia. Stavby tohto typu nie sú ničím ohraničené, otvárajú sa svojmu okoliu a nijako sa neodlišujú od normálneho urbánneho priestoru,” dopĺňajú svoj pohľad autori.
Pôvodný stav:
Areál sa postupne stáva vyhľadávanou lokalitou. Nevyužívané jednoúčelové športovisko oživil pestrý mix funkcií a využitia.
Podklady: U / U Studio