Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

CCP - City Cell Prototype, Brno

Osvetová a skúšobná platforma, ktorá reaguje na zmenu klímy v mestách.
Diela
Red 402.03.2019
6380+8
CCP - City Cell Prototype, Brno
Autori: MA. Alexandra GeorgescuSpolupráca: MSc. Tomáš Kozelský, Ing. arch. Viktor Odstrčilík, BArch. Dorian BeydonInvestor: Veřejná zeleň města BrnaZastavaná plocha: 27 m2Podlažná plocha: 21 m2Investičný náklad: 500 000 KčNávrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Malinovského náměstí , Brno, Česká republikaPublikované: 2. marec 2019

Dočasná inštalácia realizovaná na Malinovského námestí v Brne. Projekt je "dizajnovým cvičením", ktoré sa snaží hľadať odpoveď ako do centra mesta priniesť tieň a zeleň. Dôležitým aspektom je aj efektívne hospodárenie s dažďovou vodou. 

Prístrešok vytváral v letných mesiacoch na rozpálenej ploche námestia príjemný tieň, pod strechou našli návštevníci inštaláciu  priblížujúcu problematiku klímatických zmien v sídle.

City Cell Prototype vznikol ako reakcia na aktuálne hrozby, ktoré sú spojené s klimatickou zmenou a jej dopadom na mestá. Prototyp je navrhnutý priamo pre mesto Brno a vychádza zo stratégie Brno 2050. Autorom architektonického návrhu je ateliér KOGAA. Modulárna stavba je jednoducho rozoberateľná. Počíta sa preto s jej inštaláciou na viacerých miestach v rámci mesta aj počas tohto roka.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Dôležitou časťou objektu je biofilter, do ktorého steká dažďová voda zo strechy. Biofilter za pomoci sedimentácie a fytotechnológii zbavuje dažďovú vodu nečistôt a potom ju zbiera do nádrže, odkiaľ je prečerpávaná prostredníctvom kvapôčkového zavlažovacieho systému k rastlinám zaveseným na stenách objektu. Biofilter okrem iného pomáha zadržiavať dažďovú vodu, ktorá sa neskôr odparuje a zlepšuje tak okolitú mikroklímu. Na zlepšenie okolitého prostredia slúži tiež vertikálna zeleň zavesená na podpornej konštrukcii.

Schéma použitej technológie
Schéma použitej technológieKOGAA

Objekt je zložený z vopred vysušených drevených KVH profilov, bez dodatočnej povrchovej úpravy. Elektrinu pre osvetlenie a pohon čerpadla dodávajú solárne panely na streche, vďaka čomu je celý prototyp energeticky sebestačný. Prototyp zabezpečuje zber dát na ich ďalšie vyhodnotenie, čo je prínosné pre možnú budúcu realizáciou takýchto technológií v trvalých infraštuktúrnych projektoch.

Pôdorys
Pôdorys KOGAA
Rez
RezKOGAA
Čelný pohľad
Čelný pohľadKOGAA
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Podklady: BoysPlayNice

Poloha diela

MA. Alexandra Georgescu

Súvisiace články

Vložené
16. január 2019
0
638
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím