Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dlhé roky zanedbávaná plocha v centre mestskej časti Brno-stred sa vďaka realizácii ateliéru Consequence forma architects zmenila na obľúbený pobytový park s dominantnou vodnou plochou, kvetinovými záhonmi a zázemím v podobe objektu kaviarne. O forme Moravského námestia sa diskutovalo prakticky od konca druhej svetovej vojny, kedy z verejného priestranstva zmizol Nemecký dom. Predchádzajúce stvárnenie parku, ktorý členilo kríženie komunikácií, smerujúcich do ťažiska s fontánou, výrazne limitovalo potenciál zóny vo väzbe na centrum mesta.
Samospráva v roku 2016 vyhlásila verejnú architektonicko-urbanisticko-krajinársku projektovú súťaž, v ktorej zvíťazil kolektív pod vedením architektov Martina Sládka a Janice Šipulovej.
Podstatou zadania bolo navrhnúť park ako rekreačnú a oddychovú plochu pre obyvateľov mesta. Po dopracovaní štúdie bola v roku 2019 prizvaná do kolektívu krajinná architektka Klára Zahradníčková, ktorá so svojim tímom stojí za finálnou podobou vegetačných úprav. Projekt výrazne sprehľadnil pôvodnú členitú priestorovú štruktúru. Za krátky čas preukázal svoju životaschopnosť a stal sa celoročne obľúbeným miestom stretnutí a trávenia voľného času.
Moravské námestie sa nachádza na rozhraní hutného mestského centra a parkovej "ringstrasse". Urbanisticko-architektonický koncept s centrálnym multifunkčným priestorom, ktorý autori nazývajú "urban arena", potvrdzujeme status Moravského námestia ako parku. Hlavné javisko v podobe vodnej plochy obkolesujú organické línie lavíc z dielne mmcité. V lete plytké brodisko s hmlovými tryskami využívajú obyvatelia moravskej metropoly podobne ako bratislavčania bazéniky pod "lipovým kvetom" na námestí SNP. V zime sa plocha mení na klzisko.
Koncept pracuje s rôznou intenzitou využitia jednotlivých zón. Zodpovedá tomu aj podiel spevnených plôch a prírodných segmentov. Úpravy zelene, realizované na základe dendrologického prieskumu výrazne sprehľadnili priestor v perspektívnej rovine chodcov. Okružná trasa pod korunami mohutných stromov sprístupňuje park v celej jeho hĺbke a necháva vyznieť rôzny charakter prostredia v rámci celej zóny. Architekti doplnili a zintenzívnili zelený prstenec po obvode parku, ktorý tvorí protiváhu k jeho "prázdnemu" ťažisku. Rámec ciest dotvárajú radiálne prepojenia. Ako ťažisko parku slúži centrálna "urban aréna".
Na pohľadovej osi z Rašínovej ulice je situovaná kaviareň s detským ihriskom. Svojou južnou orientáciou využíva výhľad na celý park a panorámu mesta s Kostolom sv. Tomáša.
"Zvláštní pozornost věnujeme jednotlivým hranám. Kavárna je hranicí a zároveň spojovacím prvkem. Lem tvoří bylinné patro, keře a stromy. Vzniká tak chráněný jasně definovaný environmentální rámec s dobrými podmínkami pro rozvoj plnohodnotného přírodního společenstva. Záhon s modelací prohlubní a vyvýšenin (bultů a šlenků) je inspirovaný přirozenými procesy periodicky zaplavovaných biotopů - hrůd v terénu lužních krajin Moravy. Tři typy stanovišť respektující hydrické podmínky - sníženiny, vyvýšeniny a přechodová zóna. Obdobně je vodou dotovaný záhon z trav a kapradin u kavárny" dopĺňajú na záver autori.
Realizácia získala ocenenie Park roku 2023.
Použité riešenia a materiály:
Spoločnosť mmcité realizovala v spolupráci s architektmi atypické organicky tvarované sedenie po obvode vodnej plochy. Lavičky s celkovou dĺžkou 120 m, vážiace celkom 18,5 tony dopĺňajú v parku viaceré prvky typového mobiliáru mmcité.
Materiály:
Park
Kaviareň
Autor: Consequence forma architects
Podklady: Linka
Foto: BoysPlayNice