Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Rekonštrukcia pavilónu v našom najstaršom verejnom parku pod vedením štvorice vysúťažených ateliérov - Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný a Terra Florida sa blíži do finále. Dielo tímu autorov, ktoré vzniklo v 80. rokoch pod vedením Ferdinanda Končeka, bude po rokoch opäť slúžiť verejnosti. Obnova pôvodnej presklenej fasády, smerujúcej do parku prepojí objekt s okolitou zeleňou a vonkajším amfiteátrom. Na fasádu sa pod biely spišský travertín vracia pôvodný keramický obklad, dôslednou obnovou prešla aj fontána pri vstupe. Odstránenie necitlivých zásahov a dispozičných úprav z 90. rokov necháva vyniknúť pôvodné architektonické riešenie a vytvára flexibilný priestorový rámec pre budúce využitie stavby. Povestnou čerešničkou na torte je prezentácia pôvodného umeleckého diela - keramickej steny od Ľuby Veselej-Končekovej, ktoré bude po reštaurátorských prácach možné obdivovať v interiéri.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
Rekonštrukcia objektu v Sade Janka Kráľa je súčasťou investičných akcií stredného rozsahu, ktoré mesto naplánovalo na najbližšie obdobie. Realizácii predchádzala kúpa od súkromného majiteľa. Zámer mesta prinavrátiť obyvateľom priestor, ktorý má slúžiť všetkým návštevníkom parku, pokladáme za jeden z najvýznamnejších počinov v Starom Meste za posledné roky.
Odstraňujeme nevhodné prvky po prestavbe z 90. rokov (pánsky salón) a vytvárame univerzálny priestor, ktorý pojme zadanie investora a umožní ho bez problémov prispôsobiť budúcemu vývoju situácie. Nový lokalitný program zahŕňa gastronomické zariadenie (s univerzálnym riešením pre spoločenské akcie), vytvorenie zázemia pre kultúrne akcie odohrávajúce sa pred pavilónom (pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko) a v neposlednom rade hygienické zázemie parku (verejné toalety). V návrhu kladieme dôraz najmä na funkčnosť, bezbariérovosť, bezpečnosť a udržateľnosť. Ide o verejnú budovu, ktorá má slúžiť všetkým a zároveň nesmie byť v parku dominantná. Cieľom rekonštrukcie bolo priniesť šetrné riešenie z hľadiska realizácie aj energetickej náročnosti (nízkoenergetický koncept a recyklačné okruhy).
Ideou návrhu je obnoviť pôvodný charakter stavby Ferdinanda Končeka
Architektonický koncept s predsadenou atikou a ustupujúcim telom objektu strieda presklené výplne (orientované smerom k fontáne) s pílovito ustupujúcimi stenami v zadnej časti. Priestor upravujeme tak, aby zostal úplne voľný, ohraničený len obvodovými stenami (dosadili sme jeden stĺp, miesto kríženia nosných stien). Následne do neho vkladáme dva boxy zázemia, prispôsobené budúcej prevádzke. V jednom je umiestnená sanita (toalety s vonkajším vstupom) a v druhom ostatné zázemie: technické miestnosti, šatne zamestnancov a sklady.
Otvorenosť prednej časti umožňuje väčšie prepojenie medzi interiérom a exteriérom, zadná kompaktná časť je uzavretá, prístupná cez zásobovacie dvory. V čele objektu obnovujeme fontánu, ktorá je ťažiskom kompozície a ostane príťažlivým prvkom pre návštevníkov, prístupným zvonku aj zvnútra.
Materiálové riešenie vychádza z pôvodnej architektúry. Povrchy sú pripomienkou servisného charakteru objektu (keramika a travertín) a prechádzajú plynulo z exteriéru do interiéru. Okenné a dverné výplne vymieňame za nové, vyhovujúce súčasným teplotechnickým a bezpečnostným štandardom.
Behom rekonštrukcie sme objavili pôvodné umelecké dielo (keramická stena od L. Veselej-Končekovej), ktoré reštaurujeme a umiestňujeme do interiéru.
Navrhujeme tiež koncept interiéru: geometria diagonálne prepojených štvorcov s fontánou uprostred, gastro-prevádzka v prednej časti s tvarom písmena X, zázemie v zadnom kubickom priestore. Do pôdorysu vkladáme dva boxy: jeden s toaletami a všetkou sanitou, druhý s technickým a prevádzkovým zázemím (elektro a šatne). Zvyšné priestory nechávame voľne plynúť.
Rekonštrukciu objektu pokladáme za príspevok k tomu, ako narábať s kultúrnym dedičstvom socialistickej minulosti, ako vytvárať impulzy k tvorbe verejného priestoru v meste a ako spájať vnútorný priestor a architektúru s ich prírodným okolím.
Autori: združenie Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný, Terra Florida
Fotografie: Alex Shoots Buildings + archív autorov (B&W)
Použité materiály a riešenia:
Na obvodovom plášti boli použité Hlinikove profily od spoločnosti Reynears - systémy: HIFINITY, Masterline 8, Masterpatio