Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Nedávno vyšiel nový prírastok do série katalógov projektu Reflexie architektúry (Reflections on Architecture). Ročník 2022 sa zaoberal súčasnou maďarskou scénou a v kurátorskej koncepcii Henriety Moravčíkovej a jej kolegýň a kolegov predstavil šesť osobností a štúdií. Výber bol pestrý a pútavý, ako sme už v tomto formáte dobre zvyknutí. Okrem prednášok a osobných stretnutí môže slovenská i medzinárodná scéna ďalej profitovať z výstupov, ktorými sú video záznamy a spracovanie týchto záznamov do knižnej formy. Záznamy prednášok nájdete tu a šikovnú vreckovú publikáciu si môžete zadovážiť v kníhkupectvách, ktoré sa špecializujú na kultúrne témy.
Reflexie architektúry už od roku 2016 prinášajú na FAD STU verejné prednášky renomovaných autoriek a autorov. Vznikli v rámci predmetu Súčasné trendy v architektúre s cieľom je obohatiť a prehĺbiť architektonickú diskusiu v prostredí Fakulty architektúry a dizajnu STU a zasadiť ju do širších spoločenských, historických a geografických súvislostí.
Študenti a študentky následne reagovali na prezentovaných autorov a jeho diela. Architekti a architektky tak získali bezprostrednú reakciu na svoje dielo a študenti a študentky dostávajú možnosť kultivovať svoje názory na architektúru ako aj svoje schopnosti v oblasti odborného písania.
V týchto dňoch prebieha na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave už ôsmy ročník Reflexií. Projekt postupne mapoval architektonické scény vybraných krajín a doteraz už reflektoval súčasnú scénu Slovenska, Česka, Rakúska, Slovinska, Nemecka, Nórska a Maďarska. Tento rok sa v rámci série prednášok predstaví súčasná poľská architektonická scéna, ktorá sa aktuálne dynamicky rozvíja a môže byť v mnohých ohľadoch inšpiratívna. Výber prednášajúcich zahŕňa architektov a architektky, ktoré reprezentujú všetky aktívne tvoriace generácie a najdôležitejšie tendencie súčasnej architektúry. Pozvaní prednášajúci pochádzajúci zo všetkých kútov Poľska budú prednášať a diskutovať o rastúcich trendoch a konceptoch z Wroclavu, Varšavy, Krakova a z ďalej. Prednášky budú prebiehať prezenčne, v Aule Emila Belluša na Fakulte architektúry a dizajnu STU v pondelky o 18.00. Pre medzinárodné publikum budú prednášky zverejnené a naživo vysielané cez stránky na sociálnych médiách. V rámci projektu tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je záznamom dobovej architektonickej diskusie a zároveň verejne dostupným zdrojom informácií. Komunikačným jazykom je angličtina.
Posledná publikácia zachytáva postkovidové obdobie, prednášky až na jednu sa už konali prezenčne. Na stránkach drobnej knižky sú rozlíšené typmi písma texty prednášok a reflexie poslucháčov a poslucháčiek. Elegantný bezpätkový font predstavuje hlavnú líniu posolstva, ktoré je na nepárnych stránkach doplnené vzdušnejšie nasádzanými komentármi. Týmto spôsobom ich môžete čítať dvoma spôsobmi - buď ako jeden celok priebežne, alebo úplne oddelene, sústrediac sa iba na jednu vrstvu. Za ne je radená obrazová príloha. Štruktúra je jasná, viete sa v materiáli pohybovať efektívne, podľa vašich osobných preferencií. Výzvou do budúcna ostáva zváženie možnosti rozhodnúť sa pre šitú väzbu, ktorá je veľkorysejšia k obrazovému materiálu. Pre cieľovú skupinu bude isto zaujímavé, keď tento cyklus pretrvá, budeme sa tešiť na ďalšie krajiny, smery, cesty a spolupráce.
Záznamy, ktoré slúžili ako podklad novej publikácie: