Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 28.11.2022 18:00 |
Koniec | 28.11.2022 20:00 |
Miesto | Aula Emila Belluša na FAD STU, Online |
Adresa | Námestie Slobody 19, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Fakulta architektúry a dizajnu STU |
Prednáška bude streamovaná na facebookovej stránke podujatia. Stream začína o 18:00 hod. Do diskusie sa môžete zapojiť komentárom pod videom.
Od konca septembra prebieha na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave už siedmy ročník podujatia Reflexie architektúry. Projekt mapuje architektonické scény vybraných krajín a doteraz už reflektoval súčasnú architektonickú scénu Slovenska, Česka, Rakúska, Slovinska, Nemecka a Nórska. Tento rok sa v rámci série prednášok predstaví súčasná maďarská architektonická scéna, ktorá sa aktuálne dynamicky rozvíja a môže byť pre Slovensko v mnohých ohľadoch inšpiratívna. Výber prednášajúcich zahŕňa architektov a architektky, ktoré reprezentujú všetky aktívne tvoriace generácie a najdôležitejšie tendencie súčasnej maďarskej architektúry. Súčasťou prezentácií sú moderované diskusie s publikom. Vystúpenia sú zaznamenávané, archivované a prístupné aj po skončení podujatia. V rámci projektu tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je záznamom dobovej architektonickej diskusie a zároveň verejne dostupným zdrojom informácií. Súčasťou formátu Reflexie architektúry je aj séria monografií zachytávajúcich prednášky aj kritické reakcie publika. Reflexie architektúry sa po dvoch rokoch v online priestore vracajú do fyzického prostredia Fakulty architektúry a dizajnu v Bratislave, ktoré je otvorené architektom, študentom aj širokej verejnosti zaujímajúcej sa o architektúru.
Ďalšou hosťujúcou prednášajúcou v sérii prednášok Reflexie architektúry 2022 venovanej maďarskej architektúre je Csaba Nagy z ateliéru Archikon Architects.
Ateliér vytvára architektonické diela rôznych typológií, pričom na požadovaný architektonický program a miesto reaguje jedinečnými formami. Tento celostný prístup je najzreteľnejší pri ich rekonštrukčných prácach. Za každým novým projektom Archikon je možné sledovať komplexné myslenie formujúce ideu optimálneho konceptu, ktorá spoločne s technickým riešením zosúlaďuje rekonštrukčné práce. Archikon vníma obnovu ako nezávislé nové dielo, ktoré vzniká v rámci existujúcej historickej štruktúry, reaguje na nové funkcie a vytvára nový operačný rámec (Budai Vigadó, 2018, Párisi udvar, 2019, Millennium Háza, 2019). K významným projektom ateliéru patrí aj prvý pasívny bytový dom realizovaný v regióne strednej a východnej Európy (100 lakásos passzívház, 2014). Z portfólia projektov Archikon môžeme vyzdvihnúť aj architektonickú tvorbu v oblasti školských budov v Maďarsku (škôlky Meséskert tagóvoda, 2016, Vizafogó Tagóvoda, 2019, Zöldike tagóvoda, 2022) ale napríklad aj v Indii (Zangla Szolár iskola, Zangla, India, 2014). Projekt škôlky Vizafogó sa tohto roku dostal do užšieho výberu na európsku cenu za architektúru Mies van der Rohe Award.