Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 17.10.2022 18:00 |
Koniec | 17.10.2022 20:00 |
Miesto | iba online |
Adresa | Námestie Slobody 19, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Fakulta architektúry a dizajnu STU |
Prednáška bude streamovaná na facebookovej stránke podujatia. Stream začína o 18:00 hod. Do diskusie sa môžete zapojiť komentárom pod videom.
Od konca septembra prebieha na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave už siedmy ročník podujatia Reflexie architektúry. Projekt mapuje architektonické scény vybraných krajín a doteraz už reflektoval súčasnú architektonickú scénu Slovenska, Česka, Rakúska, Slovinska, Nemecka a Nórska. Tento rok sa v rámci série prednášok predstaví súčasná maďarská architektonická scéna, ktorá sa aktuálne dynamicky rozvíja a môže byť pre Slovensko v mnohých ohľadoch inšpiratívna. Výber prednášajúcich zahŕňa architektov a architektky, ktoré reprezentujú všetky aktívne tvoriace generácie a najdôležitejšie tendencie súčasnej maďarskej architektúry. Súčasťou prezentácií sú moderované diskusie s publikom. Vystúpenia sú zaznamenávané, archivované a prístupné aj po skončení podujatia. V rámci projektu tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je záznamom dobovej architektonickej diskusie a zároveň verejne dostupným zdrojom informácií. Súčasťou formátu Reflexie architektúry je aj séria monografií zachytávajúcich prednášky aj kritické reakcie publika. Reflexie architektúry sa po dvoch rokoch v online priestore vracajú do fyzického prostredia Fakulty architektúry a dizajnu v Bratislave, ktoré je otvorené architektom, študentom aj širokej verejnosti zaujímajúcej sa o architektúru.
Ďalšou hosťujúcou prednášajúcou v sérii prednášok Reflexie architektúry 2022 venovanej maďarskej architektúre je Bea Molnár z ateliéru Plant Studio. Ateliér vznikol v roku 1997 a jeho prvým sídlom bola ikonická secesná veža Pavilónu hrubokožcov, najznámejšia budova budapeštianskej zoologickej a botanickej záhrady. Umiestnenie ateliéru v prostredí chránenej oázy rastlín a živočíchov v centre maďarskej metropoly treba chápať aj ako odraz vzťahu architektov k prírode. Túto osobitú inklináciu, ktorú vyjadruje aj názov ateliéru, možno sledovať od prvých prác zahŕňajúcich pavilóny v zoologickej a botanickej záhrade, cez súčasné intervencie v rurálnom aj mestskom prostredí až po nedávnu prestavbu historickej Veľkej hory, ktorá je tiež súčasťou budapeštianskej zoologickej záhrady. Dielo Plant studia zahŕňa architektonické projekty rozličných mierok, typológií a prístupov. Spomedzi najznámejších prác by sme mohli spomenúť Sociálne bývanie v Budapešti (2008), ktoré pozoruhodným spôsobom reaguje na okolitú obytnú štruktúru, Vinárstvo Bazaltbor (2010) dômyselne zakomponované do svažitej krajiny pri Balatóne alebo pamiatkarsky precíznu kompletnú rekonštrukciu ikonickej budapeštianskej stavby historického Paláca Adria (2019). Plant studio získalo za svoje diela viacero medzinárodných ocenení ako je nominácia na Piranesi Award, zaradenie medzi práce „shortlisted“ na Mies van der Rohe Award alebo Stavba roka 2010 udelená portálom Archdaily.