Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 10.10.2022 18:00 |
Koniec | 10.10.2022 20:00 |
Miesto | Aula Emila Belluša na FAD STU |
Adresa | Námestie Slobody 19, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Fakulta architektúry a dizajnu STU |
Prednáška bude streamovaná na facebookovej stránke podujatia. Stream začína o 18:00 hod. Do diskusie sa môžete zapojiť komentárom pod videom.
Od konca septembra prebieha na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave už siedmy ročník podujatia Reflexie architektúry. Projekt mapuje architektonické scény vybraných krajín a doteraz už reflektoval súčasnú architektonickú scénu Slovenska, Česka, Rakúska, Slovinska, Nemecka a Nórska. Tento rok sa v rámci série prednášok predstaví súčasná maďarská architektonická scéna, ktorá sa aktuálne dynamicky rozvíja a môže byť pre Slovensko v mnohých ohľadoch inšpiratívna. Výber prednášajúcich zahŕňa architektov a architektky, ktoré reprezentujú všetky aktívne tvoriace generácie a najdôležitejšie tendencie súčasnej maďarskej architektúry. Súčasťou prezentácií sú moderované diskusie s publikom. Vystúpenia sú zaznamenávané, archivované a prístupné aj po skončení podujatia. V rámci projektu tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je záznamom dobovej architektonickej diskusie a zároveň verejne dostupným zdrojom informácií. Súčasťou formátu Reflexie architektúry je aj séria monografií zachytávajúcich prednášky aj kritické reakcie publika. Reflexie architektúry sa po dvoch rokoch v online priestore vracajú do fyzického prostredia Fakulty architektúry a dizajnu v Bratislave, ktoré je otvorené architektom, študentom aj širokej verejnosti
zaujímajúcej sa o architektúru.
Druhým rečníkom v rámci tohoročnej série prednášok Reflexie architektúry 2022 venovanej maďarskej architektonickej scéne je Attila Róbert Csóka, zakladajúci člen budapeštianskeho ateliéru Paradigma Ariadné, ktorý vznikol v roku 2016. Jedinečné dielo ateliéru charakterizuje vrstevnaté využívanie výsledkov teoretického skúmania, imaginácie a naratívneho prístupu k navrhovaniu. Paradigma Ariadné venuje pozornosť popri relatívne štandardných architektonických zadaniach aj výstavníckej tvorbe, umeleckým inštaláciám a ďalším angažovaným projektom, kde je možné uplatniť architektonický prístup. Štúdio sa aktívne zapája do práce medzinárodnej platformy Transmodern, ktorá združuje odborníkov zameraných na skúmanie a ochranu architektúry druhej polovice 20. storočia. Spomedzi najnovších realizácií ateliéru treba vyzdvihnúť Sándorfalva Rural Geometries, náučný chodník a byvoliu rezerváciu na juhovýchode Maďarska z roku 2021. Štúdio participovalo v roku 2020 aj na medzinárodnej súťaži na prestavbu a modernizáciu bratislavských kúpeľov Grössling. Súťaž sa im síce nepodarilo vyhrať, ale ich návrh rozhodne obohatil diskusiu o možnostiach narábania s týmto jedinečným komplexom v centre hlavného mesta Slovenska. Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že ďalší s členov ateliéru Szabolcs Molnár bol tento rok členom poroty Ceny Arch.