Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 8.10.2018 16:00 |
Koniec | 8.10.2018 18:00 |
Miesto | Fakulta architektúry STU, miestnosť 119 |
Adresa | Námestie slobody 19, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Nina Bartošová nina.bartosova@stuba.sk |
Architekt a profesor Dietmar Eberle (*1952, Hittisau) zvíťazil vo vyše 150 rakúskych a medzinárodných architektonických súťažiach. Spoločne s Carlom Baumschlagerom založil v roku 1985 vo Vorarlbergu architektonickú kanceláriu Baumschlager Eberle Architekten (https://www.baumschlager-eberle.com), ktorá má momentálne 11 kancelárií nielen v Európe ale aj v Ázii. Prof. Eberle od roku 1999 pôsobí na ETH Zürich, v rokoch 2003 – 2005 zastával funkciu dekana Školy architektúry a bol tiež vedúcim Centra obytného a udržateľného mestského rozvoja tejto univerzity.
Prednáška v anglickom jazyku prebehne vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja a Rakúskeho kultúrneho fóra.
Projekt Reflexie architektúry sa zameriava na súčasnú architektúru s dôrazom na aktuálnu architektonickú diskusiu. Realizáciu 3. ročníka projektu finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj a Rakúske kultúrne fórum. Projekt vznikol na jar v roku 2016 na pôde Fakulty architektúry STU v rámci prípravy predmetu Súčasné trendy v architektúre, ktorý je určený poslucháčom posledného ročníka štúdia. Projekt si od samého začiatku kládol za cieľ nielen rozšíriť sylaby predmetu, ale najmä vytvoriť otvorenú komunikačnú platformu medzi akademickým prostredím, protagonistami súčasnej architektúry a verejnosťou, a tak zvýšiť povedomie o architektúre aj v radoch širokej verejnosti. Vychádzali sme pritom z predpokladu, že väčšina účastníkov architektonickej diskusie sa orientuje v aktuálnych prejavoch architektúry, registruje ich formálne znaky aj hlavných protagonistov, nepozná však genézu týchto prejavov, súvislosti a dôvody ich vzniku. Ambíciou projektu je preto zasadiť aktuálnu architektonickú diskusiu do širšieho kultúrneho, ekonomického, historického a geografického kontextu a pritom upozorniť na vnútorné architektonické súvislosti ako aj na bezprostredné prepojenie architektúry a spoločnosti. Projekt približuje aktuálne trendy, významné osobnosti, školy či zoskupenia. Zameriava sa na odkrývanie javov a procesov, čo stoja v pozadí vzniku súčasnej architektúry, respektíve ju priamo ovplyvňujú.
Tretia séria prednášok, ktorá prebieha na jeseň 2018 sa zameria na rakúsku architektonickú scénu, ktorá je pre tú slovenskú mimoriadne inšpiratívna. V rámci série vystúpia architektky a architekti, ktorí reprezentujú prakticky všetky generácie aktívne tvoriace v Rakúsku. Dramaturgia projektu však nesledovala len generačnú stránku, ale aj vyvážené zastúpenie tých najzaujímavejších tendencií, ktoré charakterizujú súčasnú rakúsku architektúru.
REFLEXIE ARCHITEKTÚRY 2018
Cyklus prednášok, diskusií a kritických reflexií o architektúre
24. 09 Úvodná prednáška Henriety Moravčíkovej
01. 10 András Pálffy / Jabornegg-Palffy Architekten
08. 10 Dietmar Eberle / Baumschlager-Eberle Architekten
29. 10 Sven Matt / Innauer Matt Architekten
19. 11 Marie-Therese Harnancourt-Fuchs / The next enterprise Architects
26. 11 Juri Troy / juri troy architects
03. 12 Michael Obrist / Feld 72
10. 12 Roland Gruber / nonconform
17. 12 Záverečná diskusia
Koncepcia projektu: Henrieta Moravčíková
Realizácia: Nina Bartošová, Henrieta Moravčíková
Grafický dizajn: Ľubica Segečová
Spolupráca: Michal Janák, Monika Bočková