Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Architektúra starostlivosti

Kniha o slovenských kúpeľoch v druhej polovici 20. storočia.
Knižnica
Red 416.07.2019
8660+8
Architektúra starostlivosti

Pred niečo viac ako rokom sme predstavili publikáciu OFF SEASON venovanú architektúre liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Za knižným projektom stála platforma Opustená (re)kreácia: fotografka Andrea Kalinová a architekt Martin Zaiček. Iniciátori projektu v poslednom období intenzívne pracovali na zostavení ďalšej publikácie. V najbližších dňoch do finále smeruje kampaň na podporu knihy Architektúra starostlivosti, ktorá sa venuje fenoménu kúpeľníctva na území dnešného Slovenska v období po druhej svetovej vojne. Editorkou knihy je Petra Hlaváčková, o grafický dizajn sa postarala Magdaléna Scheryová.

O projekte

Ako súvisí starostlivosť s architektúrou? Čo je architektúra starostlivosti? A staráme sa o ňu dostatočne? Slovensko má bohaté zdroje minerálnych vôd, ktoré premenili množstvo miest na kúpeľné zóny a umožnili vzniknúť veľkému počtu kúpeľných stavieb. Hoci rozvoj kúpeľných miest sa začal už v 19. storočí, najviac pozornosti sa tejto oblasti venovalo počas socialistického režimu. Štát investoval veľké prostriedky, vznikali špecializované inštitúcie zamerané na špecifiká kúpeľnej liečby, ale aj kúpeľného urbanizmu a architektúry. Vďaka tomu sa realizovali stavby svojbytných foriem s prepracovaným priestorovým usporiadaním s ohľadom na potreby návštevníkov kúpeľnej prevádzky.

Názov knihy ARCHITEKTÚRA STAROSTLIVOSTI odkazuje k fenoménu kúpeľníctva na území dnešného Slovenska v období po druhej svetovej vojne, ako aj dobovému vnímaniu tela, regenerácie a spôsobu života. Kúpeľná starostlivosť mala byť založená na prevencii, aby neprišlo k rozvoju choroby. Tento prístup však po roku 1989 zmizol. Súčasný hektický spôsob života už nevytvára dostatočný priestor pre starostlivosť o seba, lekárska starostlivosť zas rieši predovšetkým dôsledky.

Ako to začalo?

S mapovaním kúpeľnej architektúry sme začali v roku 2011 v Trenčianskych Tepliciach, kde vznikla aj naša platforma Opustená (re)kreácia. Od roku 2014 sme sa postupne začali presúvať aj do ostatných slovenských kúpeľných miest, kde sme skúmali a mapovali stav a hodnoty liečebných domov neskorého modernizmu navrhnutých najmä v čase 60. a 70. rokov 20. storočia.

Čo sa dozviete?

Architekt Martin Zaiček vo svojom podrobnom výskume prináša ucelené informácie o štátnom kúpeľnom aparáte, najdôležitejších realizáciách a ich súčasnom stave i spoločenskom (ne) prijatí (Bardejov, Trenčianske Teplice, Piešťany, Štrbské Pleso, Brusno, Bojnice a i.). V rozhovore s Petrom Krahulcom, bývalým vedúcim Inšpektorátu kúpeľov a žriediel, sa dozviete, ako došlo k tomu, že sa kúpele stali pre štát dôležitou témou a ako prebiehalo rozhodovanie o týchto obrovských investíciách. Teoretička architektúry Jarmila Bencová sa zamýšľa nad historickým vzťahom vody a architektúry, v texte kultúrnej antropologičky Ivany Rumanovej hľadáme súvislosti medzi špecifickým prostredím kúpeľov a utopickými víziami spoločnosti post-práce a kurátorka Zuzana Jakalová rieši vzťah súčasnej kapitalistickej spoločnosti k chorobe a jej snahu o normalizáciu tiel.

Pripravovaná kniha je kolážou naliehavých tém a svedectvom o súčasnosti. ARCHITEKTÚRA STAROSTLIVOSTI: jej minulý život a súčasný stav totiž otvárajú mnohé otázky, ktoré sa týkajú dnešnej politickej a spoločenskej každodennosti aj našich tiel a ich budúcnosti.

Osobné spomienky lekárky a návštevníčok podávajú svedectvo o minulých i súčasných témach a notorických situáciách súvisiacich s pobytom v kúpeľoch.

600
Vimeo

Andrea Kalinová a Peter Kuzmin vo svojich fotografiách reflektujú súčasný stav kúpeľných budov s nánosmi a vrstvami reagujúcimi na pôvodnú čistotu modernistických foriem.

Pripravovaná kniha je kolážou naliehavých tém a svedectvom o súčasnosti. ARCHITEKTÚRA STAROSTLIVOSTI: jej minulý život a súčasný stav totiž otvárajú mnohé otázky, ktoré sa týkajú dnešnej politickej a spoločenskej každodennosti aj našich tiel a ich budúcnosti.

Ako bude kniha vyzerať?

Kto na knihe spolupracoval?

Iniciátorom celého projektu je Opustená (re)kreácia: fotografka Andrea Kalinová a architekt Martin Zaiček, ktorí do knihy prispeli fotografiami a odborným textom. Editorkou knihy je Petra Hlaváčková a o grafický dizajn sa postarala Magdaléna Scheryová.

Ako ďalší fotograf na knihe spolupracoval od jej začiatku Peter Kuzmin. Kniha je kompiláciou viacerých textov a okrem architektonickej časti Martina Zaička, do knihy prispeli Zuzana Jakalová, Ivana Rumanová a Jarmila Bencová. Orálnu históriu zbierala Barbora Németh.

Kedy kniha vyjde?

Kniha vyjde počas letných mesiacov 2019.

Podporiť túto knižnú publikáciu môžete na stránke startlab.

Zdroj: Startlab, fotografie: Andrea Kalinová, Peter Kuzmin

Súvisiace články

Vložené
16. júl 2019
0
866
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím