Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Ide o publikáciu, ktorá sa usiluje zhodnotiť rozmanité formy záujmu Oskára Čepana o výtvarné umenie v troch základných podobách.
Prvou podobou sú Čepanove antológie venované ruským avantgardám. Jedna z nich Tatlinova iniciatíva pripravená do tlače nikdy nevyšla a čitateľ alebo čitateľka tak má príležitosť zoznámiť sa s ňou po prvý krát. Ďalšie O nepredmetnom svete, Stupne a Klapan sú reedíciami dnes už ťažko dostupných publikácií, takže umožňujú komplexne pochopiť a reflektovať túto antologickú podobu záujmu.
Druhou podobou sú Čepanove štúdie a úvodné slová k výstavám, publikované i nepublikované, ktoré ho predstavujú ako aktívneho kritika, kurátora, teoretika aj historika slovenského a európskeho výtvarného umenia druhej polovice dvadsiateho storočia. Tieto texty spolu s úvodmi k antológiám poskytujú príležitosť spoznať šírku, hĺbku a jedinečnosť zástoja Oskara Čepana v slovenskej výtvarnej kultúre.
Treťou podobu už nie sú Čepanove autorské texty, ale texty slovenských teoretikov a historikov výtvarného umenia a literatúry, v ktorých sa čitateľ alebo čitateľka majú možnosť dozvedieť niečo tak o Čepanových metódach práce ako aj o jeho metodologických východiskách. Týmto trom podobám záujmov, ktoré predstavujú Oskára Čepana ako antologistu, kurátora, kritika a teoretika a filozofa a metodológa výtvarného umenia zodpovedajú tri časti knihy: Čepanové edície, Čepanove texty a Texty o Čepanovi.
Kniha bola vydaná roku 2018 vydavateľstvom SLOVART. Editori sú Marian Zervan a Norbert Lacko. Texty napísali Daniel Grúň, Tomáš Horváth, Norbert Lacko, Peter Michalovič, Peter Zajac a autorské texty Oskár Čepan. O dizajn sa postarala Aurélia Garová.