Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Žilvinas Landzbergas: Hmla

Kunsthalle Bratislava začiatkom júla predstaví samostatnú výstavu medzinárodne rešpektovaného umelca Žilvinasa Landzbergasa, pôvodom z Litvy.
Kalendárium
Red 427.06.2019
830+0
Začiatok4.7.2019
18:00
Koniec1.9.2019
19:00
MiestoKunsthalle LAB
AdresaNám. SNP 12,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktKunsthalle Bratislava
+421 2/20476504
info@kunsthallebratislava.sk

Jeho výstavný projekt vzniká špeciálne pre priestor Kunsthalle LAB. Landzbergasovu tvorbu mohli priaznivci umenia vidieť aj na prestížnej medzinárodnej prehliadke Bienále v Benátkach v roku 2017, kde prezentoval národný pavilón Litvy s inštaláciou R. Otvorenie výstavy s názvom Hmla, ktorej kurátorkou je Lýdia Pribišová, sa uskutoční 4. júla od 18:00 hod. do 20:00 hod. v priestore Kunsthalle LAB.

Zároveň Vás pozývame na artist talk so Žilvnasom Landzbergasom, bude sa konať 1. júla o 18.00 vo V klube v Kunsthalle Bratislava.

Žilvinas Landzbergas svojimi inštaláciami často transformuje výstavné priestory na situácie s vlastným časom aj priestorom. Prepojením medzi rôznymi prvkami vytvára príbehy, kde pracuje s odkazmi na baltickú mytológiu, často s ekologickými presahmi, ktoré konfrontuje so súčasnou spotrebiteľskou kultúrou. Kombinuje netrvácne materiály ako papier, sadrokartón, čierny tuš s objektmi nájdenými v prírode, ktoré predstavujú v jeho práci tajomný moment mýtického myslenia. Záhadnú, niekedy až nihilistickú náladu Landzbergasovej práce vždy sprevádza jemný humor a irónia.  

Výraznú rolu v autorovej práci zohráva architektúra, keďže mnoho jeho realizácií sú site-specific inštalácie. Často podčiarkujú prvky architektúry, v ktorej sú prezentované a pripomínajú architektonické modely. Landzbergas sa tu hrá s mierkou – zväčšuje a zmenšuje, snaží sa architektúru zbaviť jej úžitkovej funkcie v prospech emócie, pomáha nám tým, aby sme precítili svoje telo a pohyb. Architektonické inštalácie spolu so svetlom a často aj zvukom, v spojení so špecifickými materiálmi (drevo, papier, priesvitné materiály, živice), vyvolávajú u diváka pocit sálajúceho liečivého tepla a vytvárajú osobitý hypnotický svet, tak ako je tomu aj pri výstave Hmla v Kunsthalle LAB. Ako uvádza kurátorka výstavy, Lýdia Pribišová: „Inštalácia pracuje s transparentnosťou presklených okien výstavného priestoru, prepájajúc tak výstavný interiér s Námestím SNP. Evokuje muzeálnu diorámu, pohľad do iného dávneho sveta.

V aktuálnej práci pre Kunsthalle LAB Landzbergas vychádza z výskumu brazílskej psychoanalytičky a teoretičky kultúry Suely Rolnik, ktorá sa zaoberala domorodými kultúrami a skúmala ich vnímanie neviditeľnosti v súvislosti so súčasnou kultúrou. Názov výstavy Hmla v prenesenom význame znamená aj zahalenie významu. Landzbergas sa práve preto vo svojich dielach sústreďuje na „dotyk s neviditeľným“. V Kunsthalle LAB preto predstavuje site-specific inštaláciu pozostávajúcu z rôznorodých prírodných i umelých prvkov, kde využíva rozličné materiály odkazujúce na mnohovrstvové kontexty, vytvárajúc tak diela, ktoré nazýva sociálnymi portrétmi.

ŽILVINAS LANDZBERGAS (*1979 , Kaunas, Litva)

Pôsobí ako kurátor a učí aj na Akadémii umenia vo Vilniuse, kde dokončuje doktorandské štúdium. Na svojich rozsiahlych dielach často spolupracuje s rôznymi umelcami. Mnohé permanentné diela prezentoval vo verejnom priestore (v Utrechte a vo Vilniuse). V roku 2008 získal hlavnú cenu umeleckého vydavateľa Thieme Art. V roku 2017 zastupoval Litvu na 57. Benátskom bienále s inštaláciou R.

Realizované s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej Republiky a Bratislavského samosprávneho kraja. 

Mapa podujatia

Súvisiace články

Vložené
27. jún 2019
0
83
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím