Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Pred niekoľkými dňami bolo vrcholné dielo architekta Ferdinanda Milučkého, navrhnuté na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku. Podnet, ktorý zahŕňa detailný opis architektonického riešenia a dobové materiály nájdete v plnom znení na tomto odkaze.
V tejto súvislosti uvádzame aj sériu fotografií Mateja Hakára, ktorá zachytáva drsnú krásu Milučkého diela v neobvyklom kontexte.
“Chceli sme využiť výnimočnosť architektúry a interiérového dizajnu Domu umenia, konfrontovať ho so súčasným odevným dizajnom v spolupráci s Ateliérom odevného dizajnu na VŠVU.”
Snímky nechávajú vyniknúť "čistotu" pôvodného architektonického konceptu a dôsledne komponovanú hru svetla a tieňa. Tvorba fotografa má niekedy blízko k nášmu spôsobu práce... Na tomto pozadí sú zachytené modely dizejnérky Moniky Mandač. Pre priblíženie kontextu: "Základným výrazovým prvkom Domu umenia je pohľadový betón a keramické glazované kachlice bielej farby, ktoré prestupujú aj do interiéru. Návrh interiéru je tiež dielom architekta Milučkého a jeho manželky. Zaoblené prvky mobiliáru rumelkovej farby, svietidiel a orientačného systému zmäkčujú strohý výraz interiéru brutalistickej budovy. V časti schodiska a šatne je použité drevo, ktoré rovnako harmonicky dopĺňa vyznenie priestoru. Jednoduchosť tvarov a farieb použitých v interiéri, okrem rumelkovej aj modrá, čierna a biela, považoval architekt za odkaz ľudového staviteľstva," píše sa v podaní pre Pamiatkový úrad.
Fotografie niekedy povedia viac ako množstvo slov:
Autor fotografií: Matej Hakár