Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. apríl 2020
1
6444

Dom na Hodskej ulici, Galanta

Stavba, ktorá sa vymyká zaužívanej predstave o podobe rodinného domu.
Dom na Hodskej ulici, Galanta
Autori: Ing. arch Zoran SamoľPlocha pozemku: 2656 m²Zastavaná plocha: 397.8 m²Podlažná plocha: 367.7 m² Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2020Adresa: Hodská , Galanta, SlovenskoPublikované: 14. máj 2020

Sympatické koncepčné uvažovanie a hľadanie "vlastnej cesty", bez snahy o prvoplánovú exhibíciu. Prístup, ktorý v našich končinách nie je samozrejmosťou. Pestrá a členitá vnútorná štruktúra je zaodetá do kompaktnej obálky, zjednotenej prísnym rastrom keramického obkladu. 

Foto: Matej Hakár

Rovinatý pozemok, ktorý je súčasťou novovznikajúcej obytnej časti. Stavanie doslova na zelenej lúke, bez kontextu, od ktorého by sa dalo odpichnúť. Predpoklady, ktoré nedávajú veľa priestoru pre vznik zaujímavého architektonického konceptu... Alebo predsa? 

Foto: Matej Hakár

Kontext

Rodinný dom v intraviláne Galanty je súčasťou novej ulice, prístupnej z cesty vedúcej do blízkej obce Hody. Pozemok v zadnej časti výstavby, s prístupom z novovybudovanej obojsmernej komunikácie, vznikol spojením dvoch stavebných parciel. Zo zadnej strany hraničí s poľnohospodárskou pôdou, po stranách so susediacimi novostavbami rodinných domov.

Architektúra

Architektonické riešenie domu podlieha polohe na osi cesty. Ťažiskový je preto čelný pohľad (východná fasáda s hlavným vstupom). Obdĺžniková pôdorysná stopa domu, členená dvojicou takmer symetrických átrií na jednotlivé funkčné časti, zodpovedá centrálnej polohe domu a reaguje na línie zástavby na oboch stranách.

“Hmatateľné členenie obytnej plochy zodpovedá zvolenému priestorovému konceptu. Úroveň výškového členenia je naopak minimálna, tak aby sa zachovala požiadavka investora na takmer bezbariérový pohyb.” vysvetľuje architekt.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Obytná časť domu je od technického traktu oddelená čiastočne prestrešeným koridorom, umožnujúcim objazd okolo polovice domu. Prejazd, ktorý sa zužuje smerom do ulice, je zrkadlovou interpretáciou princípu otvárania terasy v obytnej časti. Hlboké prestrešenie prekrýva vstup do domu a uľahčuje pohyb medzi technickou a obytnou časťou.

Otvor v strope tieneného prechodu končí pri schodoch “vybiehajúcich” do priestoru. Tie sú súčasťou vonkajšieho obrysu nadstavby, ktorá je jasne materiálovo aj kompozične odlíšená. Táto časť domu sa ako jediná nachádza v inej výškovej úrovni a vytvára kompozičné a funkčné spojenie medzi technickou a obytnou časťou.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

“Dispozícia domu je pomerne jednoduchá a účelne smeruje k dominantnému priestoru terasy, čo bolo jednou z požiadaviek investora. Priestor domu má byť svetlý a čo najviac otvorený do poloátria s bazénom, deliace prvky priestoru sú väčšinou priamo vstavané prvky interiéru. Koncová spálňová časť môže fungovať aj separátne, čo bola tiež jedna z opcií majiteľa,” popisuje Zoran Samoľ.

Situácia
SituáciaAutor: Zoran Samoľ
Schéma - kľúčové prvky architektonického  konceptu
Schéma - kľúčové prvky architektonického konceptuAutor: Zoran Samoľ
Pôdorysy
PôdorysyAutor: Zoran Samoľ
Pohľady
PohľadyAutor: Zoran Samoľ

Obvodové steny vymurované z keramických tvaroviek hrúbky 300 mm sú zateplené 120 mm minerálnej vlny. Murované konštrukcie dopĺňajú železobetónové nosné steny a stropy. Pohľadovú vrstvu zo strany exteriéru tvorí obklad z glazovaného klinkerového pásika. Na projekte boli použité systémy REYNAERS Hi-Finity a MasterLine 8 HI+ s povrchovou úpravou profilov a kovania v nerezovej imitácii (svetlá Champagne). Obytné priestory tienia textilné exteriérové rolety. "Materiálové riešenie dopĺňa navrhovanú architektúru domu v jej jednoduchosti, tak aby sa linearizovala a zvýraznila zalomená plocha jednopodlažného objektu," uzatvára architekt.

Detail obvodového plášťa
Detail obvodového plášťaAutor: Zoran Samoľ

Technické riešenia a detaily:

  • Energetický certifikát: celková potreba energie - A, primárna energia - A1
  • Celá obytná časť domu je položená na základovej doske. 
  • Celý strop nad 1. N.P. aj 2. N.P. tvorí pohľadová betónová doska v pravidelnom rastri, tvorenom debnením z doka dielcov.
  • Systém chladených stropov, ktorý dodala spoločnosť REHAU využíva monolitickú stropnú konštrukciu. Do rúrkového registra prúdi kvapalina ochladzovaná tepelným čerpadlom typu vzduch - voda.
  • Ako zdroj tepla pre podlahové kúrenie slúži takisto čerpadlo vzduch - voda.
  • Primárne systémy dopĺňa nútené vetranie s rekuperáciou a inteligentná elektroinštalácia
Detail obvodovej steny pri parapete
Detail obvodovej steny pri parapeteAutor: Zoran Samoľ
Detail osadenia bazénu a podlahy na úrovni terénu
Detail osadenia bazénu a podlahy na úrovni terénu Autor: Zoran Samoľ

Podklady: ORA architekti
Foto: Matej Hakár

Použité materiály a riešenia: 
Systém stropného chladenia REHAU
Systémy REYNAERS Hi-Finity a MasterLine 8 HI+ s povrchovou úpravou profilov a kovania v nerezovej imitácii (svetlá Champagne)

Poloha diela

Ing. arch Zoran Samoľ

Súvisiace články

REHAU s.r.o.SKUnlimited Polymer
Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím