Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Národná cena za dizajn 2025: Najprestížnejšie ocenenie slovenského dizajnu zahajuje nový ročník!
Národná cena za dizajn (NCD), celoštátna súťaž a zároveň najvyššie ocenenie v oblasti dizajnu na Slovensku, otvára svoj ďalší ročník a pokračuje v tradícii podpory a prezentácie výnimočného slovenského dizajnu. Súťaž, ktorá v roku 2023 oslávila 30 rokov od svojho vzniku, je etablovaná ako stabilná a rešpektovaná platforma, ktorá vo významnej miere propaguje slovenských dizajnérov a výrobcov, čím im pomáha presadiť sa v domácom prostredí i na medzinárodnej úrovni. NCD zároveň motivuje k spolupráci medzi profesionálnymi dizajnérmi*kami, výrobcami a klientmi, systematicky mapuje vývoj dizajnu na Slovensku, a v neposlednom rade aktívne prispieva k výskumu dizajnu i odbornej publicistike.
Nové výzvy, nové príležitosti
Aktuálny ročník Národnej ceny za dizajn sa nesie v znamení inovácií a flexibility v reakcii na meniace sa podmienky. V dôsledku štátom nariadenej konsolidácie verejných financií dochádza k úprave formátu sprievodných podujatí, no organizátor - Slovenské centrum dizajnu kladie dôraz na zachovanie kontinuity a vysokej úrovne súťaže. Prioritou je minimalizovanie dopadu týchto zmien na zúčastnených dizajnérov a dizajnérky, ako aj partnerov a priaznivcov podujatia.
Jednou z najvýraznejších noviniek je presun prezentácie prihlásených, nominovaných a ocenených diel z tradičných výstavných priestorov do online a verejného - mestského priestoru. Výsledky súčasnej dizajnérskej tvorby tak budú ešte prístupnejšie širokej verejnosti. Kľúčovým nástrojom prezentácie sa stáva aj elektronický katalóg, ktorý ponúkne prehľad ocenených a nominovaných diel v modernom a ľahko dostupnom formáte.
„Napriek sťaženým podmienkam a náročnému obdobiu sme sa v Slovenskom centre dizajnu rozhodli tohtoročnú Národnú cenu za dizajn, venovanú prezentovaniu a oceneniu produktového dizajnu, realizovať s veľkým odhodlaním. Veríme, že zmeny, ktoré prezentáciu dizajnérov presunú najmä do online priestoru, budú aj pre nás príležitosťou a výzvou, ako ju uchopiť iným spôsobom. Som presvedčená, že toto naše odhodlanie prinesie širokej verejnosti možnosť pochopiť dôležitosť, zanietenie a rozsah práce našich dizajnérov, ktoré ďaleko presahujú naše hranice a majú zároveň aj veľký hospodársky potenciál. Už teraz ďakujeme všetkým citlivo reflektujúcim partnerom a podporovateľom a tešíme sa na prihlásené práce, ktoré potvrdia dôležitosť dizajnérskej tvorby a produkcie na Slovensku,“ uviedla Zuzana Bӧhmerová, koordinátorka Národnej ceny za dizajn.
Národná cena za dizajn tak aj v roku 2025 potvrdzuje svoju pozíciu kľúčovej platformy pre podporu, prezentáciu a propagáciu dizajnu na Slovensku – s dôrazom na profesionalitu, inovácie a otvorenosť novým výzvam.
Sedem kategórií, široké spektrum tvorby
Súťaž NCD 2025 je otvorená profesionálnym dizajnérom a dizajnérkam, študentom a študentkám dizajnu, odborníkom z oblasti produktového dizajnu, ako aj klientom a výrobcom. Ponúka prihlásenie prác do siedmich kategórií:
Podrobné špecifikácie kategórií sú dostupné v Súťažných podmienkach.
Očakávanými kvalitami prihlásených diel sú originalita, kreativita, uplatnenie inkluzívneho prístupu a pozitívny dopad na spoločnosť či životné prostredie. Práce bude hodnotiť sedemčlenná odborná porota, ktorej členovia budú postupne predstavovaní v priebehu kampane.
Prihlášky a podmienky účasti
Prihlasovanie do NCD25 prebieha od utorka 22. apríla do utorka 10. júna 2025 prostredníctvom online formulára. Súťažiť môžu diela vzniknuté v období od 16. marca 2023 do 9. júna 2025. V prípade diplomových prác z akademického roka 2024/2025 je možné prihlásiť aj dielo tesne pred finalizáciou; finálnu verziu si porota vyžiada v prípade postupu do ďalšieho kola.
Po vyplnení prihlášky je potrebné do 3 pracovných dní uhradiť jednorazový súťažný poplatok 50 EUR. Výnimku majú študentské práce, ktorých prihlasovanie je bezplatné. Prihlasovací formulár, podmienky súťaže a viac informácií prináša webová stránka Slovenského centra dizajnu.
Kto stojí za vizuálnou identitou NCD25?
Vizuálnu identitu a kampaň NCD25 pripravila autorská dvojica Barbara Kowalczuková a Terézia Denková, absolventky Ateliéru Typolab na VŠVU v Bratislave. Ich návrh pre dva ročníky NCD vzišiel zo súťaže, pričom odbornú porotu zaujal inšpiráciou procesom tvorby dizajnu – prípravou silikónových a sadrových foriem, štočkov či razníc, ktoré sú dizajnérom dobre známe. Výsledkom je vizuál, ktorý reflektuje skrytú no podstatnú súčasť dizajnérskej práce a súčasne podčiarkuje rozmanitosť slovenského produktového dizajnu.
Grafická dizajnérka Barbara Kowalczuková už od štúdia spolupracuje s o. z. Čierne diery, kde sa podieľa na dizajne rozmanitých tlačených výstupov. Dlhodobo spolupracuje s vydavateľstvom Brak, mesačníkom Kapitál, s festivalom Pohoda, venuje sa navrhovaniu identity rôznych subjektov a knižnej tvorbe. Terézia Denková počas štúdia založila Typogaráž – priestor pre súčasné písmo a typografiu, v rámci ktorej organizuje prednášky a podujatia rôzneho druhu. Dlhodobo spolupracuje na dizajne Sensoria, so štúdiom Milk a taktiež na tvorbe identít a kníh. Barbara občas pomáha Terézii s Typogarážou.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu