Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Pri rozhovoroch o stave slovenskej architektúry nie sme zvyčajne spokojní. Zdá sa, že najväčším problémom nie sú jednotlivé stavby, ale skôr celková koncepcia rozvoja miest a obcí. Presnejšie povedané absencia koncepcie a častokrát chaotický, neriadený rozvoj, kde praktické smerovanie určujú parciálne záujmy jednotlivých investorov, bez vzájomnej rozumnej koordinácie a vízie celkového výsledku.
Jeden z prvých názorných a použiteľných dokumentov vytvárajúcich prehľadné pravidlá a zásady pre rozvoj verejných priestranstiev je Manuál, ktorý pre mesto Prešov vypracoval ateliér Atrium Architekti a kolektív externých prispievateľov.
Koncepčný prístup a odbornosť je to, čo nám pri riadení miest najviac chýba. Stanovenie dopredu verejne prístupných pravidiel (a nie riešenie problémov ad post, až keď vznikne v území chaos spôsobený nekoordinovaným postupom jednotlivých parciálnych investičných zámerov i zásahov) je na Slovensku dosť neobvyklým počinom. Preto s potešením prinášame správu, že v Prešove sa “blýska na lepšie časy”.
Hlavným účelom dokumentu je definovanie krátkodobých a dlhodobých cieľov rozvoja v oblasti kvality a užívania verejných priestranstiev. Formuluje východiská a ciele kvalitatívneho rozvoja a rámcovo navrhuje možné nástroje k jeho dosiahnutiu. Veľké množstvo navrhovaných cieľov a opatrení pre kultiváciu verejného priestranstva prekračuje zaužívaný rámec technicko-inžinierskych riešení a dopĺňa detail, ktorý územný plán vo svojom obrovskom merítku nedokáže obsiahnuť. Systematické a strategické riešenia, majú nielen charakter dlhodobej vízie, ale aj predpoklad prekračovať svojimi cieľmi volebné obdobia a stierať hranicu medzi politikou a rozvojom mesta pre ľudí.
Zámerom mesta bolo vytvorenie základného nástroja, ktorý pomôže zadefinovať pravidlá pre súčasný a budúci rozvoj. Otvoreného dokumentu dostupného a zrozumiteľného pre samosprávu a investorov, ako aj širokú verejnosť. Manuál by mal slúžiť ako podkladový materiál pre ďalšie procesy pri obnove a tvorbe verejných priestorov, akými sú napríklad architektonické súťaže či verejné obstarávania.
Do spolupráce pri navrhovaní manuálu bola zapojená aj verejnosť, ktorá mala počas pracovných stretnutí možnosť vyjadriť svoje podnety, nápady a pripomienky.
Viac o projekte sa dozviete na stránke www.verejnepriestory.sk.