Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Pri rozhovoroch o stave slovenskej architektúry nie sme zvyčajne spokojní. Zdá sa, že najväčším problémom nie sú jednotlivé stavby, ale skôr celková koncepcia rozvoja miest a obcí. Presnejšie povedané absencia koncepcie a častokrát chaotický, neriadený rozvoj, kde praktické smerovanie určujú parciálne záujmy jednotlivých investorov, bez vzájomnej rozumnej koordinácie a vízie celkového výsledku.
Jeden z prvých názorných a použiteľných dokumentov vytvárajúcich prehľadné pravidlá a zásady pre rozvoj verejných priestranstiev je Manuál, ktorý pre mesto Prešov vypracoval ateliér Atrium Architekti a kolektív externých prispievateľov.
Koncepčný prístup a odbornosť je to, čo nám pri riadení miest najviac chýba. Stanovenie dopredu verejne prístupných pravidiel (a nie riešenie problémov ad post, až keď vznikne v území chaos spôsobený nekoordinovaným postupom jednotlivých parciálnych investičných zámerov i zásahov) je na Slovensku dosť neobvyklým počinom. Preto s potešením prinášame správu, že v Prešove sa “blýska na lepšie časy”.
Hlavným účelom dokumentu je definovanie krátkodobých a dlhodobých cieľov rozvoja v oblasti kvality a užívania verejných priestranstiev. Formuluje východiská a ciele kvalitatívneho rozvoja a rámcovo navrhuje možné nástroje k jeho dosiahnutiu. Veľké množstvo navrhovaných cieľov a opatrení pre kultiváciu verejného priestranstva prekračuje zaužívaný rámec technicko-inžinierskych riešení a dopĺňa detail, ktorý územný plán vo svojom obrovskom merítku nedokáže obsiahnuť. Systematické a strategické riešenia, majú nielen charakter dlhodobej vízie, ale aj predpoklad prekračovať svojimi cieľmi volebné obdobia a stierať hranicu medzi politikou a rozvojom mesta pre ľudí.
Zámerom mesta bolo vytvorenie základného nástroja, ktorý pomôže zadefinovať pravidlá pre súčasný a budúci rozvoj. Otvoreného dokumentu dostupného a zrozumiteľného pre samosprávu a investorov, ako aj širokú verejnosť. Manuál by mal slúžiť ako podkladový materiál pre ďalšie procesy pri obnove a tvorbe verejných priestorov, akými sú napríklad architektonické súťaže či verejné obstarávania.
Do spolupráce pri navrhovaní manuálu bola zapojená aj verejnosť, ktorá mala počas pracovných stretnutí možnosť vyjadriť svoje podnety, nápady a pripomienky.
Viac o projekte sa dozviete na stránke www.verejnepriestory.sk.