Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Zeleň a prírodné prvky ktoré nás obklopujú sú čoraz dôležitejšími zložkami vytvárajúcimi kvalitu nášho životného prostredia. S potešením prezentujeme čerstvo spracované manuály, ktoré majú predpoklad pomôcť samosprávam, občanom aj organizáciám činným v tejto oblasti (nie len v Bratislave).
Metropolitný inštitút Bratislavy pripravil komplexné usmernenia, ktoré cielia na kvalitnejšiu výsadbu a starostlivosť o stromy a zeleň v meste. Princípy a štandardy starostlivosti o zeleň v meste a Princípy a štandardy zelene v meste sú súčasťou Manuálu verejných priestorov, ktorý bol verejnosti predstavený minulý rok. Manuál verejných priestorov s jednotlivými princípmi a štandardmi na konkrétne oblasti dáva na stôl jasné pravidlá, ako by sa mali verejné priestory v meste tvoriť a obnovovať.
Po princípoch a štandardoch zelene pribudnú ešte v tomto roku princípy osvetlenia, dláždenia, osádzania reklamy či prístreškov MHD. Postupné uplatňovanie jednotných pravidiel, ktoré sú súčasťou aktuálnych projektov, prináša pre mesto a jeho verejné priestory prvé výsledky. Všetky dokumenty sú voľne dostupné na www.mib.sk.
Tlačová správa Metropolitného inštitútu Bratislavy:
Mohutné stromy zasahujúce do chodníkov, nesprávna výsadba novej zelene či neodborná starostlivosť. Aj to sú situácie, pre ktoré odborníci z Metropolitného inštitútu Bratislavy pripravili dva komplexné manuály, v ktorých detailne popísali, ako sa správne starať o zeleň v meste a čo treba dodržať pri vysádzaní novej. Dokumenty sú záväzné pre mesto a mestské organizácie. Pre mestské časti, súkromné spoločnosti či developerov majú odporúčací charakter.
„Podarilo sa nám pripraviť zrozumiteľný návod pre všetkých, ktorí majú záujem vysádzať novú zeleň podľa najnovších poznatkov, aby sa predĺžila jej životnosť. V manuáloch tiež vysvetľujeme, ako sa správne starať o zeleň, popisujeme techniky ošetrujúcich rezov, či aká by mala byť veľkosť výsadbovej jamy v pomere ku koreňovému balu a ďalšie parametre, aby každý kto bude vykonávať v meste výsadbu či starostlivosť, mal návod, ktorým sa môže riadiť,” vysvetlil Roman Žitňanský, riaditeľ sekcie verejných priestorov na Metropolitnom inštitúte v Bratislave.
Mesto a mestské organizácie sa už s dokumentmi oboznámili a postupujú podľa nich pri všetkých zásahoch vo verejnom priestore. Napríklad platany na Trnavskom mýte boli vysadené v súlade s týmito manuálmi. Pri výmene povrchov chodníkov na uliciach Prokopa Veľkého, Jeséniova alebo na Račianskej a Vajnorskej ulici sú vytvorené nové súvislé výsadbové plochy alebo zväčšené existujúce výsadbové plochy pre stromy takisto v zmysle týchto princípov a štandardov. Súčasne Metropolitný inštitút Bratislavy uplatňuje všetky princípy v každom projekte, ktorý zastrešuje.
Princípy a štandardy zelene v meste slúžia ako pomôcka pri navrhovaní zelene z hľadiska ekologických benefitov, bezpečnosti, priestorových možností či správnej praxe zakladania zelene tak, aby sa zabezpečila čo najdlhšia životnosť vysadených rastlín. Docieli sa tým aj komfortnejší pohyb chodcov po meste, keďže na chodníkoch vznikali prekážky vo forme zle vysadených stromov či vyčnievajúcich koreňov. Rovnako sa eliminujú nebezpečné situácie, kedy vodič kvôli rozrastenej korune stromu nemá dobrý výhľad pri odbočovaní na prechod pre chodcov či protiidúce auto.
„V tomto dokumente detailne vysvetľujeme, ako správne zakladať stromoradie v uliciach, kde je vedľa seba doprava, výstavba aj chodníky. Ak sa dnes pozrieme na Štefánikovu ulicu, tak vidíme, že pred desiatimi rokmi sa pri vysádzaní stromov nemyslelo na to, že raz bude na tomto mieste taká dopravná záťaž a stromy dosiahnu takú veľkosť, že ich vzdialenosť od fasád bude nedostačujúca, čo sa prejaví na tvare ich koruny a samotnej stabilite stromu. Pozabúda sa aj na dodatočné prekopávky spôsobené inštaláciou inžinierskych sietí, kedy sú dreviny vystavené riziku a ich poškodenie sa prejaví až po rokoch,” doplnil Žitňanský s tým, že aj vďaka novým manuálom sa vieme týmto situáciám do budúcna vyhnúť.
V dokumente s názvom Princípy a štandardy starostlivosti o zeleň v meste sú inštrukcie, ako správne zhodnotiť stav drevín a zelene, čo si vyžaduje povýsadbová starostlivosť a tiež sú vysvetlené správne techniky zásahov. Odborný manuál vychádza z už spracovaných arboristických publikácií, ktoré detailne približujú štandardy ochrany a údržby zelene.
Doplnkom oboch dokumentov budú Technické listy mesta Bratislava, ktoré špecifikujú konkrétne technické detaily výsadby a ochrany zelene v rôznych kontextoch mesta.
Oba dokumenty nájdete aj v prílohách nižšie: