Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Koncepčný prístup a odbornosť je to, čo nám pri riadení miest najviac chýba. Stanovenie verejne prístupných pravidiel dopredu (a nie riešenie problémov ad post, až keď vznikne v území chaos spôsobený nekoordinovaným postupom jednotlivých parciálnych investičných zámerov i zásahov) je na Slovensku dosť neobvyklým počinom. Preto s veľkým potešením prinášame dobrú správu, že v Hlohovci sa blýska na lepšie časy:
Koncepcia verejných priestorov je základným návrhovým podkladom pre rozvoj verejných priestranstiev v meste Hlohovec. Hlavným účelom je definovanie krátkodobých a dlhodobých cieľov rozvoja v oblasti kvality a užívania verejných priestranstiev. Formuluje východiská a ciele kvalitatívneho rozvoja a rámcovo navrhuje možné nástroje k jeho dosiahnutiu.
Hlohovec je malé okresné mesto ležiace na oboch brehoch rieky Váh. Nie je tomu dávno, keď bolo prezývané „Mestom ruží“. I keď ich dodnes nájdete v centre či na námestiach, obľúbené pomenovanie sa z mestského prostredia pomaly vytráca. Dôvodom nie je nedostatok ruží, ale meniace sa potreby ľudí a túžba aktívne využívať verejný priestor. Na to samozrejme ruže nestačia. I keď pomáhajú skrášľovať mestské prostredie, sú len jedným z mnohých prvkov potrebných pre jeho obnovu. Výnimočnosť už nie je prednosťou jedinej atrakcie, ale komplexného priestorového systému, v ktorom sa človek môže jednoducho pohybovať a ešte jednoduchšie ho užívať. Bez obmedzení a v maximálnej možnej miere. Hlohovec takýto potenciál skrýva, ale nekoncepčnými zásahmi do verejného priestoru zostal nevyužitý.
Najdôležitejším rozhodnutím o budúcnosti mesta bola zmena v prístupe k riešeniu problémov. Pri nástupe nezávislého kandidáta Miroslava Kollára do funkcie primátora pred 2 rokmi, sa mesto rozhodlo ísť cestou strategických riešení. Tie majú za úlohu riešiť nielen krátkodobé, ale predovšetkým dlhodobé ciele v horizonte 8 rokov. Pre tieto účely bol vypracovaný prvý kľúčový strategický dokument PRM 2016-2023 (Program rozvoja mesta). Medzi veľkým množstvom konkrétnych cieľov a opatrení rozvoja mesta sa neopomenul ani verejný priestor. Téma, na ktorú sa posledné desaťročia zabúdalo sa dnes stala jednou z najdôležitejších. Prekračuje zaužívaný rámec technicko-inžinierskych riešení a dopĺňa detail, ktorý územný plán vo svojom obrovskom merítku nedokáže obsiahnuť.
Pre účely spracovania koncepcie verejných priestorov bol vytvorený pracovný tím miestnych a zahraničných odborníkov v oblasti územného plánovania, stratégií a komunálneho rozvoja. Inšpiráciou sa stala koncepcia z pražskej kancelárie IPR, ktorá problematiku rieši v českej metropole. Hlohovec je ale mesto úplne iného merítka so špecifickou identitou a charakteristickými črtami, ktoré sa menia na každom rohu. To zadefinovalo prístup k spracovaniu koncepcie. Namiesto detailného manuálu, bolo v prvej etape vybraných 22 priestorovo významných ťažísk mesta, ktoré boli analyticky posúdené. V rámci analýzy a hodnotiacich kritérií boli definované ich problémy, kvality a potenciál pre krátkodobé a dlhodobé ciele rozvoja. Takto sformulované východiská kvalitatívneho rozvoja budú ďalej slúžiť ako zadania pri podrobnejšom spracovaní jednotlivých verejných priestorov a lokalít ako celkov. Nezabúda sa však ani na verejné priestory, ktoré nie sú konkrétne pomenované v koncepcii. V nasledujúci etapách budú priestory postupne doplnené o ďalšie a podrobnejšie riešenia, vrátane manuálu prvkov. Zapracované budú aj informácie a nápady z participácie občanov, kde asi najväčší úspech mala participácia v rámci Michalského jarmoku.
Na úspešné rozbehnutie takéhoto projektu však nestačí len tím odborníkov. Bez podpory samosprávy by navrhované riešenia zostali len v podobe vízie. Poslanci mestského zastupiteľstva na čele s primátorom sa rozhodli ukázať cestu, ktorou by sa malo každé súčasné mesto, či obec inšpirovať. Systematické a strategické riešenia, majú nielen charakter dlhodobej vízie, ale aj predpoklad prekračovať svojimi cieľmi volebné obdobia a stierať hranicu medzi politikou a rozvojom mesta pre ľudí.
Dobré nápady sú jednou z podmienok kvalitného výstupu. Aby ich mesto malo čo najviac, rozhodlo sa zorganizovať dvojmesačný workshop pre študentov architektúry. Úlohou bolo pod vedením Odboru stratégie, rozvoja mesta a územného plánovania vytvoriť prvé urbanistické štúdie pre 2. etapu koncepcie verejných priestorov. Vybraná bola aj mestská časť Šulekovo.
Šulekovo centrum - projekt v rámci workshopu koncepcie Verejných priestorov mesta Hlohovec
Autor: Ing. arch. Ján Urban
Mestská časť Šulekovo bola v minulosti samostatná obec. Jej poloha a prepojenia s mestom tomu aj dnes napovedajú a s dopravnou situáciou na moste, ktorý je jedinou spojnicou, sa problematika prehlbuje. Návrh verejných priestorov centra Šulekova je zameraný na posilnenie lokálnej identity a priestorovej nezávislosti. Komplexná urbánna štúdia so sebou nesie aj inšpiráciu v sociálnej a kultúrnej politike mesta. Okrem obnovy verejných priestorov centrálnej zóny ponúka vízia aj vytvorenie kultúrneho centra, doplnenie služieb a funkcií, posilnenie agendy miestneho úradu, nové trhovisko či štartovacie byty pre mladých. Všetko v duchu vytvorenia fungujúceho centra pre miestnych obyvateľov.
Prvé konkrétne ciele z projektu Šulekovo centrum boli zapracované do rozpočtu mesta pre rok 2017, s predpokladom začiatku realizácie v priebehu roku 2017.
V prílohách nájdete celú Koncepciu verejných priestorov mesta Hlohovec vo formáte PDF a projekt Šulekovo centrum, ktorý vznikol v rámci workshopu Verejné priestory Hlohovec.