Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Riken Yamamoto počas štyri desaťročia trvajúcej praxe zrealizoval takmer sedemdesiat diel, ktoré tvoria pestrú mozaiku typológie. Takmer všetky jeho diela však spája snaha o vytvorenie podmienok pre rozvoj sociálnej interakcie a miestnych komunít.
Alejandro Aravena, predseda poroty a laureát Pritzkerovej ceny za rok 2016, vysvetľuje: "Tvorbu Rikena Yamamota sprevádza charakteristika, ktorá často absentuje v súčasnom svete a do budúcnosti bude čoraz potrebnejšia - tvorba prostredia podporujúceho pozitívnu interakciu ľudí, ich vzájomné stratávanie, a komunitný život. Yamamotove projekty často potláčajú hranicu medzi verejným, súkromným a experimentujú s rôznymi rámcami sociálnych modelov. Jeho tvorba vnáša dôstojnosť do každodenného života. Normálnosť sa stáva mimoriadnou."
"Rukopis Rikena Yamamota charakterizuje často elementárna forma a modulárna štruktúra. Striktný zovňajšok však nediktuje nutný spôsob fungovania. Vytvára flexibilný rámec, ktorý sa prispôsobuje každodennému životu. To všetko s eleganciou, normálnosťou a radosťou so života," stojí ďalej v sprievodnom texte poroty.
Krátko o živote a tvorbe:
Riken Yamamoto sa narodil v roku 1945 v Pekingu. Tesne po skončení druhej svetovej vojny sa však s rodinou usadil v japonskej Jokohame. Už v detstve si podľa jeho slov rozvinul hlboký záujem o architektúru a o to, ako môže formovať životy jednotlivcov a spoločnosti. Yamamoto založil svoj ateliér - Riken Yamamoto & Field Shop v roku 1973 - iba päť rokov po dokončení štúdia. Vo vysokoškolskej sfére pôsobí architekt do dnešných dní. Ako hosťujúci profesor prednáša a vedie ateliéry na rôznych univerzitách a inštitúciách vrátane Katedry architektúry Univerzity Kogakuin, Graduate School of Architecture v Yokohame, alebo Tokijskej univerzity umenia.
Takmer sedemdesiat realizácií architekta a jeho ateliéru nájdeme po celom svete, najmä však v domácom Japonsku a Číne. Ďalej napríklad v Kórei, alebo Švajčiarsku. Jeho tvorba siaha od rodinných domov až po rozsiahle obytné komplexy a vzdelávacie inštitúcie.
Jednou z vášní Yamamota je cestovanie a spoznávanie rôznych kultúr. Počas svojich ciest si uvedomil, že "pocit spolupatričnosti je blízky ľuďom na celom svete". Túto filozofiu reflektuje jeho tvorba, rešpektujúca potreby jednotlivcov, ich flexibilné fungovanie a súčasne vytvárajúca priestor pre skupinovú interakciu. Jednoduché architektonické formy sa snažia minimalizovať negatívne zásahy do prostredia a krajiny.
Celoživotné dielo architekta pripomenieme prostredníctvom chronologického výberu kľúčových projektov:
Univerzita Nagoya Zokei
Nagoya, Japonsko - 2022
Polyfunkčný objekt The Circle na letisku v Zürichu
Zürich, Švajčiarsko - 2020
Základná škola Koyasu
Jokohama, Japonsko - 2018
Knižnica Tianjin
Tianjin, Čínska ľudová republika - 2012
Pangyo housing
Seongnam, Kórejská republika - 2010
Mestský Úrad Fussa
Tokio, Japonsko - 2008
Múzeum umenia v Yokosuke
Yokosuka, Japonsko - 2006
Obytný súbor Jian Wai SOHO
Peking, Čínska ľudová republika - 2004
Ecoms House
Tosu, Japonsko - 2004
Obytný súbor Shinonome Canal Court CODAN
Tokio, Japonsko - 2003
Future University of Hakodate
Hakodate, Japonsko - 2000
Požiarna stanica Hirošima Nishi
Hirošima, Japonsko - 2000
Saitama Prefectural University
Koshigaya, Japonsko - 1999
Iwadeyama Junior High School
Osaka, Japonsko -1996
Hotakubo housing
Kumamoto, Japonsko - 1991
GAZEBO House
Jokohama, Japonsko - 1986
Ishii House.
Kawasaki, Japonsko - 1978
Vila Yamakawa.
Nagano, Japonsko - 1977
Pritzkerovu cenu (Pritzker Architecture Prize), udeľuje Hyattova nadácia (Hyatt Foundation). Je všeobecne považovaná za najprestížnejšie ocenenie v oblasti architektúry, inšpirované Nobelovou cenou.
Cenu založili v roku 1979 Jay Pritzker, podnikateľ a filantrop, zakladateľ hotelovej skupiny Hyatt, a jeho žena Cindy Pritzkerová. Okrem prestíže je reprezentovaná medailou a finančnou odmenou vo výške 100 000 dolárov. Nominácia je otvorená komukoľvek. Medzinárodná porota zložená z architektov, kritikov a historikov architektúry určuje víťaza v tajnom hlasovaní.
Hodnotiaca komisia Pritzkerovej ceny každoročne vyberá laureáta z viac ako päťsto navrhnutých mien. Po hlasovaní určí jedného žijúceho architekta, ktorého dielo „prinieslo konzistentný a významný prínos v oblasti architektúry a umenia“.
Pritzkerova cena je každoročne a bez prerušenia udelovaná už 44 rokov. K dnešnému dňu sa medzi laureátov zaradili architekti z 23 krajín. Nedávno sme zverejnili rozsiahlu retrospektívu laureátov.
Riken Yamamoto sa v chronologickom poradí všetkých laureátov Pritzkerovej ceny zaradil na 53 miesto.
Riken Yamamoto a jeho tvorba:
Realizácie
Ceny a ocenenia
Porota v aktuálnom ročníku rozhodovala v zložení: