Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
8. januára si pripomíname okrúhle narodeniny Ladislava Eduarda Hudeca (8. 1. 1893 - 26. 10. 1958), ktorého život bol plný úporných zápasov, ako aj úspechov a tvorivého rozvoja.
Narodil sa v rodine úspešného staviteľa Juraja Hudeca (21. 4. 1858 - 18. 12. 1920) v Banskej Bystrici, ktorého osobnosť ho sprevádzala celým životom.
Mladého architekta čakala po vyštudovaní Kráľovskej technickej univerzity v Budapešti budúcnosť v domácej architektonickej praxi. Všetko sa však zmenilo vypuknutím 1. svetovej vojny, ktorej utrpenia a nástrahy prežil naplno vrátane ruského zajatia na Sibíri.
Po úteku ho pud sebazáchovy zaviedol do čínskeho a koncesionárskeho mesta Šanghaj, vzdialeného 11 000 kilometrov od rodného mesta. Jeho domov v Banskej Bystrici zanikol, žijúci členovia rodiny sa presťahovali do Maďarska.
V Šanghaji, ktorý sa mu na 29 rokov stal domovom, zanechal takmer 400 realizovaných projektov.
Jeho najznámejšie dielo Park Hotel (1931 - 1934) bol prvým mrakodrapom v Ázii
L. E. Hudec opustil Šanghaj tajne v roku 1947 kvôli zmeneným spoločenským podmienkam, zachraňujúc tak život celej svojej rodine. V roku 1948 požiadal z Európy o azyl a štátne občianstvo v USA. Usadil sa v Berkeley, ale už neprojektoval.
Jeho meno ostalo nadlho neznáme. V Číne, Československu, či Maďarsku sa nespomínalo vyše polstoročie.
Pochovaný je na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici, kam boli jeho pozostatky na jeho želanie prevezené z Ameriky v roku 1970.
Prvý Rok architekta Hudeca bol vyhlásený v Šanghaji v roku 2008. Odvtedy je už mnoho jeho budov zrekonštruovaných a označených ako chránené kultúrne pamiatky. Na Slovensku sa jeho meno stáva známe v podobnom časovom slede. V roku 2010 sa konala premiéra filmového dokumentu Ladislava Kaboša Zmenil tvár Šanghaja na svetovej výstave EXPO v Šanghaji a následne na Slovensku. V Banskej Bystrici vznikla nezisková organizácia C.A.L.E.H. n. o. (Centrum architekta L. E. Hudeca) a prvé trojjazyčné dielo Po stopách architekta L. E. Hudeca.
28. marca 2019 bola v Banskej Bystrici otvorená stála expozícia venovaná životu a dielu Ladislava Eduarda Hudeca.
Diela:
Slovensko:
Šanghaj:
Viac o živote a diele architekta nájdete na stránke Centra architekta Ladislava Eduarda Hudeca (C.A.L.E.H. n. o.).