Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Stála expozícia venovaná architektovi L. E. Hudecovi „Banská Bystrica - Šanghaj“ bola včera slávnostne otvorená

Dňa 28. 3. 2019 sa konalo slávnostné otvorenie stálej expozície v novozrekonštruovaných priestoroch Centra architekta L. E. Hudeca (C.A.L.E.H. n. o.), v Späthovej vile, na Skuteckého ulici 22, v Banskej Bystrici.
Stála expozícia venovaná architektovi L. E. Hudecovi „Banská Bystrica - Šanghaj“ bola včera slávnostne otvorená

Výstavný projekt mapuje životnú a profesijnú dráhu otca, staviteľa Juraja Hudeca a slávneho architekta L. E. Hudeca, ako aj vzájomný vzťah, vplyv prostredia a prepojenia Banskej Bystrice a Šanghaja. Je koncipovaná v rámci časovej osi zohľadňujúc rodinné, spoločenské a dejinné udalosti, ktoré rodinu staviteľa a architekta výraznou mierou ovplyvňovali. Výstava je zároveň vyjadrením úcty a splatením podlžnosti voči osobnostiam, na ktoré sa nemá zabúdať.

Banská Bystrica je rodným mestom významného a medzinárodne známeho architekta 20. storočia Ladislava Eduarda Hudeca (8. 1. 1893 - 26. 10. 1958). Jeho život bol bohatý tak na udalosti, straty, úporné zápasy, ako aj na úspechy a plný rozvoj jeho tvorivých schopností napriek zložitým podmienkam.

Narodil sa v rodine úspešného staviteľa Juraja Hudeca (21. 4. 1858 - 18. 12. 1920) v Banskej Bystrici, ktorého osobnosť ho sprevádzala celým životom. Predstavenie diela otca - staviteľa - je dôležitou súčasťou výstavy.

Mladého architekta čakala po vyštudovaní Kráľovskej technickej univerzity v Budapešti istá úspešná budúcnosť v domácej architektonickej praxi. Všetko sa však zmenilo vypuknutím 1. svetovej vojny, ktorej utrpenia a nástrahy prežil naplno vrátane ruského zajatia na Sibíri. Po úteku ho pud sebazáchovy priam zázračným spôsobom zaviedol do čínskeho a koncesionárskeho mesta Šanghaj, vzdialeného 11 000 kilometrov od rodného mesta. Jeho domov v Banskej Bystrici zanikol, žijúci členovia rodiny sa presťahovali do Maďarska. V Šanghaji, ktorý sa mu na 29 rokov stal domovom, zanechal takmer 400 realizovaných projektov. Najznámejší Park Hotel bol prvým mrakodrapom v Ázii (1931 - 1934). L. E. Hudec opustil Šanghaj tajne v roku 1947 kvôli zmeneným spoločenským podmienkam, zachraňujúc tak život celej svojej rodine. V roku 1948 požiadal z Európy o azyl a štátne občianstvo v USA. Usadil sa v Berkeley, ale už neprojektoval. Jeho meno ostalo nadlho neznáme. V Číne, Československu, či Maďarsku sa nespomínalo vyše polstoročie.

Prvý Rok architekta Hudeca bol vyhlásený v Šanghaji v roku 2008. Odvtedy je už mnoho jeho budov zrekonštruovaných a označených ako chránené kultúrne pamiatky. Na Slovensku sa jeho meno stáva známe v podobnom časovom slede. V roku 2010 sa konala  premiéra filmového dokumentu Ladislava Kaboša Zmenil tvár Šanghaja na svetovej výstave EXPO v Šanghaji a následne na Slovensku. V Banskej Bystrici vzniká nezisková organizácia C.A.L.E.H. n. o. (Centrum architekta L. E. Hudeca) a prvé trojjazyčné dielo Po stopách architekta L. E. Hudeca. Jeden z hlavných cieľov - uskutočnenie stálej expozície v Banskej Bystrici, sa stalo skutočnosťou v tomto roku vďaka spojeniu predstáv neziskovej organizácie C.A.L.E.H. n. o. a riaditeľa firmy CONTRAX PLUS, spol. s r. o., Ing. Drahoša Kondera. 

Poslaním neziskovej organizácie Centrum architekta L. E. Hudeca (C.A.L.E.H. n. o.) je prezentovať životný príbeh architekta Ladislava Eduarda Hudeca a jeho rodiny. Aj napriek skutočnosti, že podstatná časť architektovho života je spojená s čínskym Šanghajom, jeho osud je hlboko previazaný a spätý s jeho rodnou Banskou Bystricou.

Autorom architektonického riešenia stálej expozície je Rastislav Udžan, na grafickom stvárnení sa podieľal Peter Javorík, autorom busty Hudecovcov je Ladislav Sabo.

Špeciálne poďakovanie patrí pani Kláre Kubičkovej, bez ktorej dlhoročného osobného nasadenia by táto expozícia nevznikla.

Pripájame pár fotografií zo slávnostného otvorenia, stálu expozíciu podrobnejšie predstavíme v samostatnom článku.

Vstup do Späthovej vily na Skuteckého ulici 22, v Banskej Bystrici. Stála expozícia L. E. Hudeca  sa nachádza v novozrekonštruovanom podkroví.
Vstup do Späthovej vily na Skuteckého ulici 22, v Banskej Bystrici. Stála expozícia L. E. Hudeca sa nachádza v novozrekonštruovanom podkroví.
Foto: Ján Pavúr
Foto: Štefan Moravčík
Klára Kubičková pred expozíciou Hudecovcov.
Klára Kubičková pred expozíciou Hudecovcov.Foto: Ján Pavúr
Foto: Ján Pavúr
Foto: Ján Pavúr

Poloha na mape

Súvisiace články

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím