Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 21.7.2015 21:00 |
Koniec | 21.7.2015 23:00 |
Miesto | Amfiteáter Banská Bystrica |
Adresa | Cesta k anfiteátru , Banská Bystrica, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Správca |
Film zachytáva život a dielo banskobystrického rodáka a významného architekta Ladislava Hudeca, ktorý sa učil kresliť u maliara Dominika Skuteckého. Svoje najlepšie diela postavil práve v čínskom Šanghaji
Traja súrodenci Martin (87) z Monaka, Theo (85) z Kanady, Alessa (82) z USA spomínajú na svoje detstvo a mladosť v Šanghaji, rozprávajú fascinujúci životný príbeh svojho slávneho otca – architekta Ladislava Hudeca. Alessa prvýkrát v živote navštívi rodisko svojho otca – Slovensko a spolu s Theom sa po 63 rokoch vydá do Šanghaja.
Okrem pozoruhodných informácií o živote a diele „otca ázijských mrakodrapov“ L.E. Hudeca, dokument prináša aj cenné svedectvo a autentické spomienky o živote Európanov v koloniálnom Šanghaji pred vznikom ČĽR, ktoré umocňuje objav dosiaľ nezverejnených 16 mm filmov. V rokoch 1927 – 1938 ich nakrútil sám Ladislav Hudec.
Za film „Zmenil tvár Šanghaja“ bol režisér Ladislav Kaboš nominovaný v sekcii architektúra na Cenu Krištáľové krídlo v roku 2011, neskôr ocenený cenou Spolku slovenských architektov Slovenska medailou prof. M. Kusého a za film získal aj Cenu slovenskej filmovej kritiky 2011.
Architekt Ladislav Hudec (8.1.1893 – 26.10.1958)
Narodil sa v roku 1893 v Banskej Bystrici. Študoval na technike v Budapešti a ako dôstojník rakúsko-uhorskej armády sa počas prvej svetovej vojny dostal do ruského zajatia. Ocitol sa na Sibíri, odkiaľ v roku 1916 spolu s bratom Gejzom ušli do Číny.
Do Šanghaja prišiel až po dvoch rokoch strastiplného putovania. O osude jeho brata nevieme nič. Od roku 1920 začal Ladislav Hudec pracovať v ateliéri amerického architekta R. A. Curryho. Spolu navrhli American Club a MC Tyeire School. V Ázii je Hudec známy pod menom La-s´-sluo Wu-ta-kche. Hovorí sa o ňom ako o mužovi, ktorý zmenil tvár Šanghaja.
Svoje najdôležitejšie diela navrhol Hudec neskôr vo vlastnom ateliéri, ktorý založil v roku 1925. Hudec je autorom viacerých kostolov, univerzity, bánk, klubov a ďalších skvelých stavieb. Je to predovšetkým 22-poschodový Park Hotel spojený s bankou z roku 1934. Bola to nielen prvá výšková stavba v Šanghaji, ale dlhé roky bola najvyššou budovou mimo Severnej Ameriky.
Táto jedinečná budova bola postavená v štýle Art-Deco a očarila mnohých ľudí. Na jej poslednom poschodí navrhol Hudec nočný bar s otváracou strechou. Hotel sa stal symbolom západnej moderny v Číne, symbolom myšlienkovej výmeny, symbolom „Paríža východu”. Táto architektúra je dnes zapísaná medzi dôležitými pamätihodnosťami Šanghaja.
Ladislav Hudec zomrel v roku 1958 v Berkeley. Z Ameriky bolo jeho telo podľa vlastného závetu prevezené na Slovensko v roku 1970 a pochovaný je na Evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici.