Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Vo štvrtok 5. októbra 2023 boli v Starej tržnici v Bratislave slávnostne vyhlásení laureáti Ceny za architektúru CE ZA AR 2023. Galavečer bol v priamom prenose vysielaný na Dvojke RTVS, sprevádzal ním architekt Juraj Benetin.
KDE JE #REGENERÁCIA, TAM SME #SPOLUVARCHITEKTÚRE
Všetci, ktorí žijeme vo svojich domovoch, používame verejné priestranstvá, fungujeme pracovne či vo voľnom čase v rôznych budovách a priestoroch. Sme rôzni: laici, súkromní či verejní investori, architekti a ďalší odborníci, ktorí sa zúčastňujú na finálnej podobe architektonického diela. Estetická kvalita, trvácnosť realizácií a najmä ich energetická a sociálna udržateľnosť je zodpovednosťou nás všetkých, nás všetkých sa týka.
Ako potvrdila predsedníčka SKA, architektka Nora Vranová: "Asi najdôležitejšia úloha projektu CE ZA AR je scitlivovanie verejnosti voči kultúrnemu prínosu architektúry a prezentovanie príkladov dobrej praxe. Lebo zodpovednosť za tvorbu urbánneho prostredia a krajiny nesieme všetci - architekti, urbanistky, krajinári, ale aj obyvatelia a obyvateľky Slovenska reprezentovaní samosprávami a verejnými inštitúciami. Sme v tom všetci spolu - #SPOLU V ARCHITEKTÚRE.“
Členky a členovia medzinárodnej poroty aj v 22. ročníku pri posudzovaní súťažných diel brali na zreteľ tento kľúčový význam architektúry a dôležitosť navrhovania s ohľadom na súčasné potreby spoločnosti, teda v súlade s mottom: #spoluvarchitekture/ #togetherinarchitecture.
MEDZINÁRODNÁ POROTA
Porota zložená z domácich a zahraničných odborníčok a odborníkov hodnotila 95 prihlásených diel, v užšom výbere spoločne navštívila 28 z nich. Z následných nominácií napokon určila víťazné diela v jednotlivých kategóriách. Členstvo v porote v tomto ročníku prijali:
LAUREÁTI CE ZA AR 2023
Kategória RODINNÉ DOMY
Dom Na Rade v Bratislave (viac tu)
Architekti: Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič
Iné: Ján Majerník, Juraj Stieranka
Porota vyzdvihla, že ide o dôsledne a kultivovane spracovaný projekt, s osobitým gestom výrazného schodiska v interiéri. Premyslené a príjemné bývanie vo všetkých aspektoch.
Foto: Tomáš Manina
Kategória BYTOVÉ DOMY
Rezidencia Valčíkova v Prahe (viac tu)
Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík
Iné: Danica Ščepková, Barbora Navrátilová
Autori pristúpili k vnútornej organizácii bytového domu koncepčne, a to tak z hľadiska dispozície domu, ako aj z hľadiska prepojenia jednotlivých bytov s vonkajšími priestormi, čím plne využili potenciál pozemku. Porota sa zhodla na tom, že výsledok je uveriteľný a veľmi dobre remeselne spracovaný.
Foto: Filip Šlapal
Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY
Mestský úrad v Leopoldove (viac tu)
Ateliér: zerozero
Architekti: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený
Krajinný architekt: Rastislav Mochnacký
Iné: Martin Ratkoš, Vladimír Durbák, Viliam Hrubovčák, Marcel Benčík, LightLab
Porota ocenila silný výraz v exteriéri (až nečakaný), ktorý sa prenáša do dvoch najväčších priestorov interiéru (sobášna sieň a zasadačka), ktoré pôsobia až nadštandardne. Skvelý príklad verejnej stavby.
Foto: Matej Hakár
Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY
Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave (viac tu)
Ateliér: Architekti BKPŠ
Architekti / architektky: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 1964-1979
Porota vyzdvihla náročnosť projektu. V celej šírke oslovuje svojou veľkorysosťou, pokorou i oslavou. Trvalo to dlho, ale SNG získala svoju konečnú podobu, ktorú môžeme s radosťou začať využívať naplnenú obsahom.
Foto: Matej Hakár
Kategória INTERIÉR
Byt 29A v Bratislave (viac tu)
Ateliér: martinskoček
Architekt: Martin Skoček
Podľa slov poroty, autor veľmi jemne a premyslene zasahuje do podstaty bytu. Rešpektuje pôvodnú remeselnú vrstvu, podporuje ju a celkom prirodzene a s ľahkosťou pridáva novú vrstvu - sebavedomú, remeselne neuveriteľne kvalitnú. Všetko sa stáva jedným veľkorysým, ale citlivým celkom.
Foto: Matej Hakár
Kategória EXTERIÉR
Mestský park v Karlovej Vsi - Park Suchá Vydrica v Bratislave (viac tu)
Ateliér: AWE ATELIER
Krajinní architekti / architektky: Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega
Iné: Tomáš Pozdech
Vznikol nový verejný priestor a športový park na mieste, ktoré neponúkalo takmer nič. Autorom sa podarilo doplniť chýbajúce funkcie v meste nielen pestrou náplňou aktivít, ale aj atraktívnou geometriou parku.
Foto: Tomáš Manina, Tomáš Pozdech, Ivana Citarová
ŠPECIÁLNE OCENENIA
CENA VEREJNOSTI
Cena je udeľovaná nominovanému dielu, ktoré v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov verejnosti. Hlasovanie prebiehalo od začiatku septembra na portáli www.cezaar.tv, až do oznámenia víťaza v samotnom závere galavečera. Cenu verejnosti získala Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke (viac tu).
PATRÓN ARCHITEKTÚRY
V rámci gala večera sa udeľuje ocenenie Patrón architektúry, ktorým predstavenstvo Slovenskej komory architektov vyzdvihuje jednotlivcov alebo organizácie, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a propagáciu slovenskej architektúry.
Cenu Patrón architektúry 2023 získava Slovenská národná galéria za príkladný postup hľadania podoby obnovy areálu Slovenskej Národnej galérie medzi rokmi 2003 až 2023.
Riaditeľky SNG, Alexandra Kusá a Katarína Bajcurová, zasvätili svoje pôsobenie obnove jedinečného areálu galérie s výrazným rukopisom architekta Vladimíra Dedečka, ktorý sa po dlhých rokoch chátrania zaslúžene zaradil medzi dominanty Bratislavy. Jeho súčasná podoba je výsledkom dvoch súťaží návrhov - ideovej z roku 2003 a následne projektovej z roku 2005. Aj vďaka tomu je dnes prezentované dielo hodné najvyšších ocenení tvorivej činnosti a práce všetkých, ktorí sa na ňom podieľali.
Ocenenie predstavenstva Slovenskej komory architektov je prejavom vďaky a uznania desiatkam zamestnancov a zamestnankýň galérie, ktorí pochopili, že kultúra spoločnosti sa prejavuje aj jej vzťahom k architektonickému dedičstvu. Ich odvaha a profesionalita slúžia ako vzor dobrej praxe aj pre iné verejné a štátne inštitúcie na Slovensku.
ARCHITEKTÚRA SA PRIHOVÁRA VŠETKÝM
Ceny za architektúru CE ZA AR už tradične sprevádzajú rôzne ďalšie aktivity, ktoré popularizujú kvalitné architektonické riešenia ako bežnú avšak dôležitú súčasť nášho bytia v súkromnom aj verejnom priestore.
Na Dvojke RTVS mohli diváci sledovať TÝŽDEŇ SÚČASNEJ SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRY. V pracovné dni od štvrtka 28. 09. do stredy 04. 10. boli postupne vo video dokumentoch predstavené nominované diela v jednotlivých kategóriách.
V rámci festivalu Biela noc mohla verejnosť navštíviť PAVILÓN CE ZA AR 2023 v SNG. Prístupný bol od piatku 29.09. do nedele 01. 10. "Pavilón CE ZA AR 2023 je po letnom pavilóne SNG z roku 2012 ďalším a trochu iným pokusom o využitie nádvoria vodných kasární,“ vysvetlil Martin Skoček, jeden z iniciátorov tejto myšlienky a doplnil: "Nepracuje s jeho horizontálnou plochou, ale priestor pod premostením využíva ako rám obrazu pre umiestnenie monumentálnej 36 × 5 metrovej LED steny, ktorá ponúkla publiku sekvenciu záberov z nominovaných diel 22. ročníka CE ZA AR."
Ostatným sprievodným výstupom CE ZA AR 2023 je špeciálny MAGAZÍN N O ARCHITEKTÚRE. V náklade 10 000 kusov bude odovzdaný žiakom v 450 slovenských stredných školách. Nosným motívom čísla je snaha o zmenu vnímania architektúry v duchu hesla #spoluvarchitekture. Inštitút Slovenskej komory architektov pre Slovenskú agentúru životného prostredia pripravil v rokoch 2022 a 2023 sériu súťaží návrhov pre hľadanie zodpovedných riešení obnovy najčastejšie sa vyskytujúcich typov rodinných domov na Slovensku. Víťazné návrhy môžu byť inšpiráciou ako zhodnotiť svoje bývanie nielen z energetického hľadiska, ale tiež z pohľadu architektonickej kvality a kultúry krajiny. Každý jeden takto obnovený rodinný dom dokáže ako drobná zmena prispieť k vyššej kvalite života a estetike slovenských ulíc, obcí a miest.
Záštitu nad aktuálnym ročníkom prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ministerstvo dopravy SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, primátor Hlavného mesta Bratislavy a starosta Mestskej časti Bratislava - Staré mesto.
Vyhlasovateľ: SKA
Organizační partneri: ISKA, LOCO AGENCY
Generálny partner: VÚB
Generálni mediálni partneri: RTVS, DVOJKA, DENNÍK N
Z verejných zdrojov podporil FPÚ