Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V článku prinášame krátky súhrn a predstavujeme jednotlivých laureátov.
Cenu Dušana Jurkoviča udelil Spolok architektov Slovenska už 59. krát. Architektonická cena s najväčšou tradíciou u nás sa udeľuje autorovi, alebo autorskému kolektívu za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.
Cenu Dušana Jurkoviča 2023 sa hodnotiaca komisia rozhodla udeliť architektonickému dielu:
Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: Martin Kusý II., Pavol Paňák, Martin Kusý III., Mária Michalič Kusá , Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 60.-70. roky
Spolupráca: H. Augustínová, R. Bakyta, P. Bolebruch, V. Bolebruchová, F. Branický, M. Čechová, J. Deraj, A. Dilhoffová, D. Húdoková, J. Jandová, R. Kereškényi, P. Kotvan, D. Kubinová, L. Labanc, J. Lutišan, R. Mašlonka, M. Pacher, B. Paňáková, J. Rell, M. Simonides, J. Vass, M. Zaiček
Rok dokončenia: 2022
Lokalita: Bratislava
Cene Dušana Jurkoviča sme venovali samostatný rozsiahly článok, v ktorom nájdete komentáre poroty aj všetky nominované diela.
Z komentárov poroty:
Okrem Ceny Dušana Jurkoviča bola tradične udelená aj Cena Emila Belluša za celoživotné dielo a Cena prof. Martina Kusého za publikačnú činnosť v oblasti architektúry.
Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo udelilo prezídium Spolku architektov Slovenska architektom Martinovi Kusému a Pavlovi Paňákovi.
Laudácio Moniky Mitášovej k udeleniu ceny Emila Belluša Martinovi Kusému a Pavlovi Paňákovi:
Cena profesora Martina Kusého za rok 2023:
Cenu profesora Martina Kusého za výnimočný počin v audiovizuálnej tvorbe a popularizácii architektúry udelil Spolok architektov Slovenska Ladislavovi Kabošovi za dokument Architekt drsnej poetiky (Denník architekta). Viac o snímke, ktorá zachytáva príbeh Hansa Broosa - brazílskeho architekta slovenského pôvodu - si môžete prečítať tu.
Porota pre udeľovanie Ceny prof. Martina Kusého pracovala v zložení: prof. Ing. arch. Jana Pohaničová, PhD. , doc. Ing. arch. Andrea Bacová, PhD., Ing. arch. Rastislav Udžan, Ing. arch. Juraj Hermann a PhDr. Peter Mikloš. Za predsedníčku poroty bola zvolená Andrea Bacová.
Cena profesora Jozefa Lacka za najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl, ktorá putovala do rúk Matúša Stieranku za prácu Dlhý dom Bratislava.
"Hlavná cena bola udelená práci, ktorá podľa nás splnila všetky aspekty výnimočnosti a tým naplnila pojem komplexnosť. Od pútavo a hĺbkovo spracovanej teoretickej časti až po kvalitný architektonický návrh predstavuje určitú ideálnu šablónu samostatne zodpovedne mysliaceho architekta v kontexte špecifického zadania. V úvode experimentálna rovina témy fenoménu “dlhého domu”, spočiatku skúmaná, preverovaná, pláva od reality, jej aspektov a možností až po teoretické využitie vyššieho charakteru. Miesta a formy použitia konceptu prezentuje vo vízii dlhého domu až po líniové mesto (nové hlavné mesto, významovo aj lokalitne dostupne umiestnené...) Nesmierne pútavo prezentované, ukazuje veľmi reálne využitie daných ideí." píše sa v komentári poroty.
Výsledkom súťaže a oceneným dielam sme venovali samostatný článok.
Cena Združenia urbanistov a územných plánovačov na Slovensku (ZUUPS) sa udeľuje za urbanistické, územnoplánovacie alebo krajinárske diela, ktoré významne prispievajú k usmerňovaniu, riadeniu, tvorbe urbánneho a krajinného prostredia na Slovensku a k rozvoju urbanizmu a územného plánovania ako profesionálnej tvorivej činnosti.
V aktuálnom siedmom ročníku prišlo 15 návrhov na Cenu ZUUPS, z ktorých bolo až päť zo Žiliny. Objednávateľom štyroch z nich bolo samotné mesto Žilina. Zo zaslaných návrhov bolo až šesť výsledkom z urbanistických súťaží.
Porota Ceny ZUUPS v zložení: Tomáš Sobota, Gabriel Kopáčik, Eugen Guldan, Ján Komrska, Milota Sidorová, Martin Pavelek a Peter Žalman rozhodla nasledovne:
Laureátom Ceny ZUUPS za rok 2023 je Centrálna rozvojová os Petržalky
Autori: Prof. Ing.arch. Bohumil Kováč, PhD., Ing.arch. Lucia Štefancová, PhD., Ing.arch. Karol Gorner, PhD., Ing.arch. Michal Czalík, PhD.,Ing. Ladislav Benček, Ing. Štefan Hromada, RNDr. Anton Darnady, Ing. Zdenko Kováč
"Za urbanistickú štúdiu centrálnej rozvojovej osi Petržalky, ktorá otvoreným a adaptabilným riešením reaguje na zmenu koncepcie nosného systému hromadnej dopravy na električku a na preferencie obyvateľov zachovať Chorvátske rameno ako hlavný kompozičný prvok priestoru a je podkladom pre zmenu územného plánu mesta."
Ocenenie poroty Ceny ZUUPS 2023: činnosť mesta Žilina za aktívny prístup k riešeniu urbanistických výziev rôznymi územno-plánovacími nástrojmi.
Nominácie:
Cintorín Nové mesto nad Váhom
Autori: Ing. Anna Dobrucká, Ing. Robert Kimle, Ing. Jana Brtáňová, Ing. Martin Fabian
"Za realizáciu idey cintorína ako miesta s pietnou a spirituálnou atmosférou a premietnutia imaginárneho prepojenia dvoch spirituálnych dominánt do kompozičného riešenia pohrebiska."
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec ÚPN-Z Ružomberok
Autori: Ing. arch. Peter Nezval, Anna Valachová, Ing. Roman Tiso
"Za tvorivé využitie nástrojov ÚPN-Z na zachovanie sídelného celku najzachovalejšieho a najucelenejšieho súboru domov a súčasne vytvorenie podmienok pre živé fungovanie sídelného celku."
Hornád - nové mestské centrum Košice
Autori: Ing. arch. Tomáš Hanáček, Ing. arch. Katarína Fejo
"Za tvorbu koncepcie vytvorenia novej časti mestského centra s živým nábrežím meandrujúceho Hornádu prepájajúceho historické centrum so železničnou stanicou."
Fotografie Andreja Trebatického zo slávnostného odovzdávania cien Spolku architektov Slovenska v priestoroch SNG: