Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
K ostro sledovanej téme premeny areálu bratislavského Istropolisu sme v poslednej dobe publikovali viacero príspevkov (nájdete ich v súvisiacich článkoch pod textom).
Istropolis čaká v najbližších rokoch zásadná premena. Immocap predstavil víziu novej štvrte a kultúrno-spoločenského centra. Viac informácií o projekte sme priniesli v tomto článku. Prezentovaný projekt počíta s asanáciou súčasného Istropolisu. V súvislosti s medializovaným zámerom developera formulovala organizácia DoCoMoMo otvorený list aj reakciu na nasledovné vyjadrenie developera.
V súčasnosti je zámer Nový Istropolis, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Organizácia DoCoMoMo Slovakia sformulovala a zaslala Odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie stanovisko s výhradami k predloženému zámeru (v plnom znení tu, alebo v prílohe pod článkom).
Zhrnutie pripomienok v skrátenom texte DoCoMoMo Slovakia:
Skutočne je zámer Nového Istropolisu budovať kongresové centrum a verejné priestory, alebo ide opäť len o ďalšie súkromné bytové a administratívne vežiaky?
Tieto schémy a koláže vytvorené na základe výkresovej dokumentácie zámeru Nový Istropolis nepotrebujú ďalší komentár. Autorka schém Laura Krišteková, DoCoMoMo Slovakia:
Na Štedrý deň uplynul termín na podanie pripomienok v rámci posudzovacieho procesu EIA (Environmental Impact Assessment) pre zámer projektu Nový Istropolis. Posudzovanie EIA je jeden z kľúčových krokov k presadeniu tohto projektu. Členovia DoCoMoMo Slovakia sa práve preto rozhodli zapojiť do pripomienkového procesu. Dôvodom boli nielen viac krát uvedené výhrady k plánu zbúrať významné dielo neskorého modernizmu, bývalý Dom odborov, ale aj rad ďalších nedostatkov, ktoré zámer obsahoval.
Po dôkladnom štúdiu zámeru navrhovanej činnosti Nový Istropolis sme dospeli k stanovisku, že tento má rad nedostatkov a nie je adekvátne spracovaný. Jeho veľkú časť tvoria analýzy, ktoré sa vôbec nedotýkajú predmetnej lokality a navrhovanej činnosti. Ide o generický text, ktorý bez akejkoľvek úpravy využívajú spracovatelia radu ďalších schválených, alebo práve posudzovaných zámerov. Sme presvedčení, že takto spracovaný zámer znevažuje dôležitosť a zmysluplnosť posudzovania environmentálneho a kultúrneho dosahu plánovanej činnosti. Realizácia takého zámeru by pritom mohla zásadne poškodiť životné prostredie a budúci udržateľný rozvoj tejto významnej lokality hlavného mesta Slovenska.
Členovia DoCoMoMo sa dlhodobo venujú aj výskumu urbanistického vývoja Bratislavy. Najnovšie výsledky skúmania vyšli v decembri v monografii BRATISLAVA (NE)PLÁNOVANÉ MESTO. Metodológiu, ktorú sme v rámci tohto výskumu vyvinuli sme uplatnili aj pri overení dopadu zámeru Nový Istropolis na urbanistickú štruktúru danej lokality. Verejnosti ju predkladáme ako dôležitý doplnok projektovej dokumentácie zámeru Nový Istropolis, ktorý autori zámeru úradom pravdepodobne nedopatrením nepredstavili.
Z nášho stanoviska vyberáme niekoľko výhrad:
Preto žiadame:
Celé znenie našich pripomienok si môžete prečítať v prílohe nižšie: