Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
K ostro sledovanej téme premeny areálu bratislavského Istropolisu sme v poslednej dobe publikovali viacero príspevkov (nájdete ich aj v súvisiacich článkoch pod textom). Redakčné zamyslenie, text Petra Moravčíka, Heleny Vojtkovej, vyhlásenie DOCOMOMO Slovensko, či pohľad Barbory Tóthovej predstavujú zaujímavú vzorku názorov.
Istropolis čaká v najbližších rokoch zásadná premena. Immocap dnes predstavil víziu novej štvrte a kultúrno-spoločenského centra. Chce sa uchádzať tiež o umiestnenie Národného kultúrno-kongresového centra v lokalite Trnavského mýta.
Spoločnosť Immocap, ktorá je vlastníkom Istropolisu a prislúchajúcich pozemkov, dospela k prezentovanej vízii v spolupráci s holandským ateliérom KCAP a ich partnerským štúdiom Cityförster. K zachovaniu kultúrno-spoločenskej funkcie v priestore Istropolisu sa Immocap zaviazal pri akvizícii v roku 2017. K súčasnému zámeru dospel po realizácii overovacích štúdií a auditov, ktoré definovali podmienky pre vyzvanú architektonickú súťaž. V (neverejnej) súťaži s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutočnila v priebehu uplynulého roku, prezentovalo svoj návrh 7 ateliérov - rotterdamský MVRDV, belgický Xaveer De Geyter Architects (XDGA), londýnsky Sheppard Robson - Innovative Architecture & Interior Design, takisto londýnsky Allford Hall Monaghan Morris, dánsky ADEPT a víťazný holandský ateliér KCAP.
Krátke zhrnutie návrhu podľa Immocap-u:
Nový Istropolis by mal zahŕňať modernú multifunkčnú sálu. Jej pódium tak poslúži napríklad rôznym druhom koncertov, eventov a kultúrnych podujatí, alebo konferenciám a kongresom. Developer do projektu zapojil lídrov v oblasti komplexného poradenstva a navrhovania koncertných a kongresových sál. Štúdio Charcoalblue stojí napríklad za Kráľovským Shakespearovým divadlom vo Veľkej Británii, Anglickým národným divadlom v Londýne, sídlom nadácie bývalého prezidenta USA Obamu v Chicagu, alebo novým Centrom umenia v New Yorku (na mieste bývalého WTC).
Nové kultúrno-spoločenské centrum by malo pôvodnú kapacitu Istropolisu, navrhnutú pre približne 1200 návštevníkov výrazne zvýšiť. Počíta sa približne s 3000 miestami na sedenie a s maximálnou kombinovanou kapacitou 5000 miest.
“Sme presvedčení, že strategická lokalita Istropolisu ponúka ideálne riešenie. Preto sa chceme transparentne uchádzať o to, aby Národné kultúrne a kongresové centrum vzniklo práve v tejto lokalite,“ vysvetlil Martin Šramko.
Istropolis a širšie súvislosti
Na mieste areálu pôvodného Istropolisu plánuje developer okrem kultúrno-spoločenskej sály vybudovať polyfunkčnú štvrť so sieťou verejne prístupných priestorov. Sľubuje tiež park s promenádou, či vybudovanie cyklotrasy. Verejné priestory by mali vytvoriť podmienky pre rozvoj komunitných aktivít, akými sú napríklad sezónne trhy.
Holandský ateliér KCAP. Pôsobí najmä v Európe a Ázii. V posledných rokoch sa prostredníctvom viacerých projektov podieľal na transformácii centra Rotterdamu. KCAP vytvoril územný plán 165 hektárovej štvrte HafenCity v Hamburgu a skultivovali distrikt s hlavnou stanicou v Zürichu. Pre Brusel v projekte NEO transformoval bývalý výstavný areál EXPO s národným štadiónom a Atomiom. V Londýne pracoval na transformácii Olympijského parku na novú mestskú štvrť.
Okrem realizácii v ďalších európskych mestách, ich urbanistické a architektonické projekty možno nájsť v Rusku, alebo v ázijských metropolách ako Peking, Šanghaj, Shenzhen, či juhokórejský Soul. Ateliér aktuálne pracuje na návrhu mestskej štvrte Jurong Lake District - budúcom centrálnom obchodnom distrikte v Singapure, vrátane novej stanice vysokorýchlostného vlaku.
Projekty KCAP získali viacero ocenení, vrátane ULI 2013 Global Awards for Excellence (HafenCity, Hamburg), Waterfront Awards 2012 Honor Award (FredericiaC, Dánsko) a nedávno Move Realty Awards (Golden City, Petrohrad – KCAP+Orange) ako Projekt roka v biznis triede. Projekty ako HafenCity v Hamburgu a GWL Terrein v Amsterdame získali zlatý a strieborný certifikát TOD ako aj viacero certifikátov BREAAM Excellent a DGBN Gold.
Emeritný profesor Kees Christiaanse, zakladateľ a partner v KCAP, získal ocenenia za celoživotný prínos, napr. RIBA International Fellowship 2016, ARC17 Oeuvre Award, alebo ULI Leadership Award 2018.
Viac informácií o projekte nájdete na stránke Immocap-u.
Propagačné videá Immocap-u: