Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
K ostro sledovanej téme premeny areálu bratislavského Istropolisu sme v poslednej dobe publikovali viacero príspevkov (nájdete ich aj v súvisiacich článkoch pod textom). Redakčné zamyslenie, text Petra Moravčíka, Heleny Vojtkovej, vyhlásenie DOCOMOMO Slovensko, či pohľad Barbory Tóthovej predstavujú zaujímavú vzorku názorov.
Istropolis čaká v najbližších rokoch zásadná premena. Immocap dnes predstavil víziu novej štvrte a kultúrno-spoločenského centra. Chce sa uchádzať tiež o umiestnenie Národného kultúrno-kongresového centra v lokalite Trnavského mýta.
Spoločnosť Immocap, ktorá je vlastníkom Istropolisu a prislúchajúcich pozemkov, dospela k prezentovanej vízii v spolupráci s holandským ateliérom KCAP a ich partnerským štúdiom Cityförster. K zachovaniu kultúrno-spoločenskej funkcie v priestore Istropolisu sa Immocap zaviazal pri akvizícii v roku 2017. K súčasnému zámeru dospel po realizácii overovacích štúdií a auditov, ktoré definovali podmienky pre vyzvanú architektonickú súťaž. V (neverejnej) súťaži s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutočnila v priebehu uplynulého roku, prezentovalo svoj návrh 7 ateliérov - rotterdamský MVRDV, belgický Xaveer De Geyter Architects (XDGA), londýnsky Sheppard Robson - Innovative Architecture & Interior Design, takisto londýnsky Allford Hall Monaghan Morris, dánsky ADEPT a víťazný holandský ateliér KCAP.
Krátke zhrnutie návrhu podľa Immocap-u:
Nový Istropolis by mal zahŕňať modernú multifunkčnú sálu. Jej pódium tak poslúži napríklad rôznym druhom koncertov, eventov a kultúrnych podujatí, alebo konferenciám a kongresom. Developer do projektu zapojil lídrov v oblasti komplexného poradenstva a navrhovania koncertných a kongresových sál. Štúdio Charcoalblue stojí napríklad za Kráľovským Shakespearovým divadlom vo Veľkej Británii, Anglickým národným divadlom v Londýne, sídlom nadácie bývalého prezidenta USA Obamu v Chicagu, alebo novým Centrom umenia v New Yorku (na mieste bývalého WTC).
Nové kultúrno-spoločenské centrum by malo pôvodnú kapacitu Istropolisu, navrhnutú pre približne 1200 návštevníkov výrazne zvýšiť. Počíta sa približne s 3000 miestami na sedenie a s maximálnou kombinovanou kapacitou 5000 miest.
“Sme presvedčení, že strategická lokalita Istropolisu ponúka ideálne riešenie. Preto sa chceme transparentne uchádzať o to, aby Národné kultúrne a kongresové centrum vzniklo práve v tejto lokalite,“ vysvetlil Martin Šramko.
Istropolis a širšie súvislosti
Na mieste areálu pôvodného Istropolisu plánuje developer okrem kultúrno-spoločenskej sály vybudovať polyfunkčnú štvrť so sieťou verejne prístupných priestorov. Sľubuje tiež park s promenádou, či vybudovanie cyklotrasy. Verejné priestory by mali vytvoriť podmienky pre rozvoj komunitných aktivít, akými sú napríklad sezónne trhy.
Holandský ateliér KCAP. Pôsobí najmä v Európe a Ázii. V posledných rokoch sa prostredníctvom viacerých projektov podieľal na transformácii centra Rotterdamu. KCAP vytvoril územný plán 165 hektárovej štvrte HafenCity v Hamburgu a skultivovali distrikt s hlavnou stanicou v Zürichu. Pre Brusel v projekte NEO transformoval bývalý výstavný areál EXPO s národným štadiónom a Atomiom. V Londýne pracoval na transformácii Olympijského parku na novú mestskú štvrť.
Okrem realizácii v ďalších európskych mestách, ich urbanistické a architektonické projekty možno nájsť v Rusku, alebo v ázijských metropolách ako Peking, Šanghaj, Shenzhen, či juhokórejský Soul. Ateliér aktuálne pracuje na návrhu mestskej štvrte Jurong Lake District - budúcom centrálnom obchodnom distrikte v Singapure, vrátane novej stanice vysokorýchlostného vlaku.
Projekty KCAP získali viacero ocenení, vrátane ULI 2013 Global Awards for Excellence (HafenCity, Hamburg), Waterfront Awards 2012 Honor Award (FredericiaC, Dánsko) a nedávno Move Realty Awards (Golden City, Petrohrad – KCAP+Orange) ako Projekt roka v biznis triede. Projekty ako HafenCity v Hamburgu a GWL Terrein v Amsterdame získali zlatý a strieborný certifikát TOD ako aj viacero certifikátov BREAAM Excellent a DGBN Gold.
Emeritný profesor Kees Christiaanse, zakladateľ a partner v KCAP, získal ocenenia za celoživotný prínos, napr. RIBA International Fellowship 2016, ARC17 Oeuvre Award, alebo ULI Leadership Award 2018.
Viac informácií o projekte nájdete na stránke Immocap-u.
Propagačné videá Immocap-u: