Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dnes (29. apríla 2020), vo veku nedožitých 91 rokov, zomrel Vladimír Dedeček. Významný slovenský architekt, autor mnohých architektonických diel i silných autorských konceptov. Jeho tvorba nebola vždy prijímaná bez výhrad. Postupom rokov však život preukázal kvalitu a silu jeho riešení. Získali si všeobecný rešpekt. Viaceré objekty sa už za jeho života stali architektonickými ikonami. S obdivom akceptovanými aj v medzinárodnom kontexte. Mal výrazný autorský rukopis.
Profil zachytávajúci profesionálnu kariéru významnej osobnosti slovenskej architektúry si môžete pozrieť tu.
V roku 2015 si Vladimír Dedeček z rúk prezidenta Spolku architektov prebral Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo. Aj napriek vysokému veku a zdravotným problémom si cenu prišiel osobne prevziať. Pri tejto príležitosti sa nám podarilo zhotoviť krátke video. Prosíme o ospravedlnenie kvality záznamu, je to len reportážny dokument "z ruky". Približuje cenné chvíle, ktoré možno zaujmú tých, čo nemohli byť osobne prítomní.
Laudatio predniesla riaditeľka SNG Sandra Kusá. Architekt vo svojom príhovore okrem iného poďakoval známej fotografke Herthe Hurnaus, ktorá nielen jeho diela, ale aj diela ďalších autorov slovenskej povojnovej moderny objavila pre Rakúsko a ďalšie krajiny. Po skončení príhovoru Vladimír Dedeček zožal spontánne standing ovations od prítomného publika.
Laudatio Sandry Kusej:
Odovzdanie ceny Emila Belluša Vladimírovi Dedečkovi:
Titulná fotografia: Pohľad na pôvodný projekt hlavnej fasády Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Zdroj : Oddelenie architektúry ÚSTARCH SAV