Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Multifunkčný park, ktorý vznikol v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves podľa návrhu kolektívu AWE ATELIER vytvára priestor pre oddych a aktívne trávenie voľného času. "Kúsok zelene", ktorý sa snažili autori izolovať od rušného prostredia, integruje v centrálnej osi športoviská pre dynamicky sa rozvíjajúce aktivity, ktoré v zóne doposiaľ chýbali. Koncept priestoru pre široké spektrum návštevníkov podporuje realizácia racionálne navrhnutých oddychových zón. Dôležitým aspektom projektu je snaha architektov o vytvorenie biodiverzity v území a retencia zrážkovej vody v území.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
Riešené územie sa nachádza v Bratislave - mestskej časti Karlova Ves. Užívateľom sme sa snažili priniesť najmä komplexný, funkčný a kompozične atraktívny priestor určený pre pohybové aktivity a šport. Takéto zázemie v mestskej časti doposiaľ chýbalo.
Navonok ideálny voľný priestor autorov však ukrýval výrazné obmedzenia. Hustá sieť podzemných vedení inžinierskych sietí a ich ochranných pásiem nás nútila vymyslieť koncept, ktorý napriek týmto obmedzeniam bude plnohodnotne spĺňať aspekty športového parku. Cieľom však nebolo osloviť len tínedžerov, ale aj okoloidúcich všetkých vekových kategórií, ktorí si tu môžu posedieť, prechádzať alebo aktívne relaxovať.
Nakoľko je park situovaný pozdĺž rušnej cestnej komunikácie - Karloveskej ulice, bolo výzvou vymyslieť dostatočnú vizuálnu, akustickú či hygienickú izoláciu priestoru rušného dopravného ťahu. Tieto negatívne vplyvy čiastočne eliminujú línie živých plotov a tiež pôvodné čerešňové stromoradie.
Po rozkresľovaní, dôkladnom analyzovaní priestoru a akceptovaní požiadaviek zadávateľa sme dospeli k finálnemu konceptu. Ten člení priestor na vstupnú - reprezentatívnu promenádu parku pod stromoradím okrasných čerešní, aktívnu centrálnu plochu určenú pre športové aktivity, detskú zónu a na plochu dažďovej záhrady podporujúcu zachytávanie klimatických zrážok v území.
Promenádu od negatívnych vplyvov komunikácie čiastočne izolujú dve línie tvarovaných živých plotov. Promenáda ponúka návštevníkom priestor na stretnutie a pasívny oddych pod korunami stromov. V rámci promenády sme akceptovali už vysadenú čerešňovú alej, ktorej stromy boli darom od japonského veľvyslanectva, čo zdôrazňuje pamätná tabuľa v centrálnej polohe. Atmosféru v tejto časti dotvárajú líniové kvitnúce záhony zložené z trvaliek a okrasných tráv.
Druhá línia radu živého plotu je perforovaná, s možnosťou prechodu do aktívnej časti parku. Tá je určená pre športové aktivity ako crossfit, parkour, stolný tenis, alebo skatepark. V parku je pre loptové hry a rôzne druhy skupinových cvičení (skupinové tréningy, joga, pilates a iné) vyčlenená rozptylová trávnatá plocha. Nosné športové aktivity sú situované do priestoru s dopadovými plochami kruhového pôdorysu v odtieňoch žltej farby. Výber farebného riešenia povrchov a prvkov usiluje o zjednotenie prírodných a športových prvkov v urbánnom prostredí.
Aktívnu centrálnu časť parku ohraničuje okruh bežeckej dráhy. Pre sledovanie aktivít a diania v parku slúži menšia drevená tribúna na okraji parku. Pre zachovanie priehľadov a pocitu bezpečnosti sú v území vysadené vysokokmenné formy platanov, dubov a jaseňov, ktoré po zmohutnení korún ponúknu počas horúcich slnečných dní žiaduci tieň.
Športové aktivity vymedzujú kruhové plochy so segmentami krovitých strihaných živých plotov. Park ponúka v malej miere priestor aj detským návštevníkom, ktorí sa môžu hrať na terénnych modeláciách z gumených či trávnatých povrchov, šmykľavke, alebo prejsť cez tunel osadený v terénnej modelácii. Súčasťou realizácie bolo tiež vybudovanie servisného domčeka, ktorý slúži ako technické zázemie parku so sociálnym zariadením. Do parku je možné vstúpiť aj s mobilným gastro prostriedkom, ponúkajúcim teplé nápoje či jedlá formou rýchleho občerstvenia.
Ekologický aspekt parku spočíva, hlavne v myšlienke podpory efektívneho hospodárenia s dažďovými vodami. Pôvodný odvodňovací kanál prechádzajúci okrajom priestoru, odvádzal zrážky z územia. Nová výsadba na svahoch spadajúcich ku kanálu prispieva k zadržaniu zrážkovej vody v území. Na retenčnej ploche sú navrhnuté rastlinné druhy zvládajúce sezónne sucho, ale zároveň aj možné návalové zrážky.
Medzi rastlinnými druhmi na ploche dažďovej záhrady nájdeme aj druhy produkujúce plody a bobuľoviny, atraktívne pre vtáctvo a drobné živočíchy. Veríme, že novovzniknutý multifunkčný športový park sa stane obľúbeným a navštevovaným miestom v hlavnom meste a že si v ňom nájdu priestor všetky vekové kategórie.
Pôvodná podoba územia:
Vizualizácie:
Použité materiály a riešenia:
Súčasťou projektu bolo vybavenie priestoru funkčným a estetickým mobiliárom mmcité .
Podklady: AWE ATELIER
Fotografie: Tomáš Manina, MIB a archív autorov.