Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Renaturalizácia rieky Hornád v Košiciach: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Hľadanie spôsobu integrácie a renaturalizácie regulovanej rieky v kontexte mestského prostredia a klimatickej zmeny.
Diela
Red 311.10.2023
11680+25
Renaturalizácia rieky Hornád v Košiciach: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. arch. Maroš JuhásSpolupráca: Ing. arch. Irakli EristaviNávrh: 2023 - 2023Adresa: SlovenskoPublikované: 11. október 2023

Tak ako každý rok, aj tentokrát  počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.

Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 14 absolventských projektov:

Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 6
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 1
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 3
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 2

Dnes prezentujeme prácu, ktorá vznikla na pôde Fakulty umení TU v Košiciach pod vedením Irakliho Eristaviho. Diplomová práca Maroša Juhása s titulom "Renaturalizácia rieky Hornád v Košiciach" sa zaoberá aktuálnou témou vodných tokov v prostredí urbanizovanej krajiny (viď. súvisiace články v závere textu a súťaže Revitalizácia Mlynského náhonu v KošiciachKošice-Hornád - Nové mestské centrumPříměstský park Soutok, alebo urbanistická štúdiu Bratislavského Dunajského Parku)

"...Diplomant alyzuje a hľadá potenciál územia prislúchajúceho k rieke Hornád, v nadväznosti na prebiehajúce klimatické zmeny a prejavy. Oceňujem prístup vrstvenia histórie, dávnej i nedávnej, s
odbornými poznatkami o správaní sa vodných tokov, ale najmä prinášanie kultúry do tejto typológie stavieb resp. technických diel v krajine. To platí aj z pohľadu krajinotvorby....," píše v oponentskom posudku Michal Marcinov.

Anotácia

V kontexte klimatickej zmeny sa mestské prostredie stáva zraniteľným. Aj napriek tomu, že Hornád je v Košiciach charakteristický periférnou polohou predstavuje nevyužitý potenciál. Železnica a urbanistický rozvoj mesta mu zabezpečili nevďačné postavenie. Viaže vágne priestory / brownfieldy, ktoré predstavujú istú priestorovú rezervu. Integrácia rieky je z hľadiska urbanistickej štruktúry mesta komplikovanou témou, ktorú vo výhľadovom období nebude možné uspokojivo vyriešiť. Nevyužité izolované plochy, ktoré sú v priamom vzťahu s riekou ale predstavujú potenciál nápravy chýb minulosti. Práca sa zaoberá inklúziou retenčnej schopnosti krajiny, rozvoja rekreačného potenciálu, zvýšenia biodiverzity a alternatívnych foriem protipovodňovej ochrany. Práca Renaturalizácia rieky Hornád v Košiciach hľadá spôsob integrácie a renaturalizácie regulovanej rieky v kontexte mestského prostredia a klimatickej zmeny.

 

Portfólio

 

Plagáty

 

Vizualizácie

 

Fotografia modelu

Ing. arch. Maroš Juhás

Súvisiace články

Vložené
6. september 2023
0
1168
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím