Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 14 absolventských projektov:
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 6
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 1
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 3
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 2
Dnes priblížime prácu "Dlhý dom Bratislava, Starý Ružinov", ktorá vznikla na pôde Fakulty architektúry STU v Bratislave pod vedením Pavla Paňáka. Diplomant Matúš Stieranka sa zaoberal fenoménom "dlhého domu", ktorý podobne ako iné architektonické vízie stavebných "superštruktúr" tvorí jednu z tém, ktorá sa tiahne dejinami architektúry až po súčasnosť (napr. projekt The Line v Saudskej Arábii). Experimentovanie na rozhraní reality a utópie vytvára zázemie pre overenie koncepcie v sídelnej kaši Starého Ružinova.
"Práca je mimoriadna aj preto, že otvára mnohé otázky. Ide vlastne o 2 návrhy ukryté v jednom a oba sú rovnako dôležité. Prvý, všeobecný návrh A/ diferencuje možné podoby a úlohy ´dlhých domov´ v šiestich prostrediach a modelových situáciách, druhý B/ navrhuje konkrétne riešenie jedného z nich. Diplomová práca je invenčne a suverénne navrhnutým absolventským projektom. S ohľadom na to, ako komplexne sa zaoberá všetkými zložkami zadania, s ohľadom na systematickosť, dôkladnosť aj rozsah výstupov, ktoré sú katalógom variantných riešení netriviálnej kvality, navrhujem nielen najvyššie hodnotenie, ale dovoľujem si odporúčať komisii, aby projekt navrhla na niektorú z cien za diplomové práce. Otázka, aké sú možnosti a podoby navrhovania obývateľných superštruktúr v súčasnom meste, v nej dostáva jedinečnú autorskú odpoveď pozoruhodnej kvality, ktorá nie je v podmienkach našich ani zahraničných architektonických škôl dnes vôbec samozrejmá.," píše v posudku oponentka práce Monika Mitášová.
Anotácia
Projekt skúma potenciál typológie dlhého domu, v teoretickej i praktickej rovine. Prácu možno rozdeliť do dvoch častí.
V prvej, teoretickej časti skúmame, aký môže mať dlhý dom prínos z hľadiska ekonomického, ekologického, sociálneho či urbanistického. Zobrazujeme šesť modelových problematických situácií, kde práve dĺžka domu ponúka adekvátne riešenie.
V ďalšej, praktickej časti práce sa zameriavame na podrobné riešenie jednej z modelových situácií v podrobnosti architektonickej štúdie. V tejto časti sa venujeme vplyvu na okolitý urbanistický kontext, technické prevedenie, na udržateľnosť či funkčné využitie. Význam práce spočíva v testovaní potenciálneho prínosu tejto formy, a to narušením obvyklých urbánnych proporcií testovaním neobvyklej urbánnej mierky. V praktickej časti demonštrujeme, ako sa táto neobvyklá forma môže funkčne začleniť do jestvujúcej urbánnej štruktúry.
Plagáty
Fotografie Modelu
Portfólio vo formáte PDF
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu