Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 14 absolventských projektov:
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 6
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 1
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 3
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 2
Dnes priblížime prácu "Dlhý dom Bratislava, Starý Ružinov", ktorá vznikla na pôde Fakulty architektúry STU v Bratislave pod vedením Pavla Paňáka. Diplomant Matúš Stieranka sa zaoberal fenoménom "dlhého domu", ktorý podobne ako iné architektonické vízie stavebných "superštruktúr" tvorí jednu z tém, ktorá sa tiahne dejinami architektúry až po súčasnosť (napr. projekt The Line v Saudskej Arábii). Experimentovanie na rozhraní reality a utópie vytvára zázemie pre overenie koncepcie v sídelnej kaši Starého Ružinova.
"Práca je mimoriadna aj preto, že otvára mnohé otázky. Ide vlastne o 2 návrhy ukryté v jednom a oba sú rovnako dôležité. Prvý, všeobecný návrh A/ diferencuje možné podoby a úlohy ´dlhých domov´ v šiestich prostrediach a modelových situáciách, druhý B/ navrhuje konkrétne riešenie jedného z nich. Diplomová práca je invenčne a suverénne navrhnutým absolventským projektom. S ohľadom na to, ako komplexne sa zaoberá všetkými zložkami zadania, s ohľadom na systematickosť, dôkladnosť aj rozsah výstupov, ktoré sú katalógom variantných riešení netriviálnej kvality, navrhujem nielen najvyššie hodnotenie, ale dovoľujem si odporúčať komisii, aby projekt navrhla na niektorú z cien za diplomové práce. Otázka, aké sú možnosti a podoby navrhovania obývateľných superštruktúr v súčasnom meste, v nej dostáva jedinečnú autorskú odpoveď pozoruhodnej kvality, ktorá nie je v podmienkach našich ani zahraničných architektonických škôl dnes vôbec samozrejmá.," píše v posudku oponentka práce Monika Mitášová.
Anotácia
Projekt skúma potenciál typológie dlhého domu, v teoretickej i praktickej rovine. Prácu možno rozdeliť do dvoch častí.
V prvej, teoretickej časti skúmame, aký môže mať dlhý dom prínos z hľadiska ekonomického, ekologického, sociálneho či urbanistického. Zobrazujeme šesť modelových problematických situácií, kde práve dĺžka domu ponúka adekvátne riešenie.
V ďalšej, praktickej časti práce sa zameriavame na podrobné riešenie jednej z modelových situácií v podrobnosti architektonickej štúdie. V tejto časti sa venujeme vplyvu na okolitý urbanistický kontext, technické prevedenie, na udržateľnosť či funkčné využitie. Význam práce spočíva v testovaní potenciálneho prínosu tejto formy, a to narušením obvyklých urbánnych proporcií testovaním neobvyklej urbánnej mierky. V praktickej časti demonštrujeme, ako sa táto neobvyklá forma môže funkčne začleniť do jestvujúcej urbánnej štruktúry.
Plagáty
Fotografie Modelu
Portfólio vo formáte PDF