Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Koncepčná autorská práca, v kombinácii s "udržateľnými" riešeniami, je v lokálnom kontexte stále výnimkou. Pri realizácii v bratislavskom Starom Meste sú zreteľné obe zložky.
Architektúra nie je iba o materiáloch a výslednej forme. “Cieľom bolo dosiahnutie pohodlného bývania a energetickej hospodárnosti budovy, bez snahy o dosiahnutie formálneho statusu úrovne energetickej úspornosti...” vysvetľujú východiská konceptu architekti z QArtAll ateliéru. Výsledné riešenie kladie dôraz na funkčnú a úžitkovú stránku projektu.
Architektonická kompozícia je založená na prieniku trojice kubusov a kombinácii troch dominujúcich materiálov – skla, dreva a betónu. Základný objem prispôsobuje svoju mierku okolitej zástavbe, na výslednú formu vplývajú použité technológie. "Riešene neovplyvnil iba vkus investora, ale tiež jeho vzťah k technológiám a životnému prostrediu. Technológia aktívnej fotovoltickej fasády patrí medzi dôležité výrazové prostriedky," dodávajú autori.
Osadenie domu na parcele delí pozemok na formálnu, poloverejnú časť v kontakte s ulicou a súkromnú zónu, naviazanú na obytné priestory a bazénovú halu. Architekti pracujú s výškovou konfiguráciou terénu. Oporné múry v záhrade umožnili vznik intímnej zóny v bezprostrednom kontakte s obývacou izbou a bazénom. Obytný priestor tak kontinuálne prechádza do exteriéru.
Dispozícia je členená vertikálne, s obslužnou a technickou časťou v suteréne, dennou zónou na prízemí a nočnou časťou na poschodí.
Suterén pojal priestory garáže, technického zázemia a bazénovej technológie.
Denná časť domu, tvorená obývacou halou s kuchyňou a jedálňou, bazénom a fitness zázemím je prostredníctvom rozsiahlych presklených plôch prepojená s exteriérom. Blok bazénu vstupuje do záhrady ako presklený pavilón.
Štvorica spální v nočnej časti je orientovaná smerom do záhrady. Do ulice smerujú kúpeľne a zázemie domu.
Stavebno-technické riešenie zohľadňuje požiadavky na energetickú hospodárnosť domu. Architekti zvolil kombináciu monolitickej železobetónovej konštrukcie a murovanej stavby. Exteriérovú vrstvu odvetranej fasády, zateplenej minerálnou vlnou, tvorí latovanie z termicky upraveného dreva. Drevený obklad na značnej časti priečelí nahrádzajú fotovoltické panely.
Vykurovanie zabezpečujú podlahové indukčné fólie. Fotovoltika vo výsledku pokrýva 40 – 60 percent spotreby elektrickej energie.
Medzi pekné detaily patrí riešenie celonerezového bazénu s napnutou hladinou.
Fotografie modelu:
Podklady: QArtAll ateliér, R.A.U.