Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Koncepčná autorská práca, v kombinácii s "udržateľnými" riešeniami, je v lokálnom kontexte stále výnimkou. Pri realizácii v bratislavskom Starom Meste sú zreteľné obe zložky.
Architektúra nie je iba o materiáloch a výslednej forme. “Cieľom bolo dosiahnutie pohodlného bývania a energetickej hospodárnosti budovy, bez snahy o dosiahnutie formálneho statusu úrovne energetickej úspornosti...” vysvetľujú východiská konceptu architekti z QArtAll ateliéru. Výsledné riešenie kladie dôraz na funkčnú a úžitkovú stránku projektu.
Architektonická kompozícia je založená na prieniku trojice kubusov a kombinácii troch dominujúcich materiálov – skla, dreva a betónu. Základný objem prispôsobuje svoju mierku okolitej zástavbe, na výslednú formu vplývajú použité technológie. "Riešene neovplyvnil iba vkus investora, ale tiež jeho vzťah k technológiám a životnému prostrediu. Technológia aktívnej fotovoltickej fasády patrí medzi dôležité výrazové prostriedky," dodávajú autori.
Osadenie domu na parcele delí pozemok na formálnu, poloverejnú časť v kontakte s ulicou a súkromnú zónu, naviazanú na obytné priestory a bazénovú halu. Architekti pracujú s výškovou konfiguráciou terénu. Oporné múry v záhrade umožnili vznik intímnej zóny v bezprostrednom kontakte s obývacou izbou a bazénom. Obytný priestor tak kontinuálne prechádza do exteriéru.
Dispozícia je členená vertikálne, s obslužnou a technickou časťou v suteréne, dennou zónou na prízemí a nočnou časťou na poschodí.
Suterén pojal priestory garáže, technického zázemia a bazénovej technológie.
Denná časť domu, tvorená obývacou halou s kuchyňou a jedálňou, bazénom a fitness zázemím je prostredníctvom rozsiahlych presklených plôch prepojená s exteriérom. Blok bazénu vstupuje do záhrady ako presklený pavilón.
Štvorica spální v nočnej časti je orientovaná smerom do záhrady. Do ulice smerujú kúpeľne a zázemie domu.
Stavebno-technické riešenie zohľadňuje požiadavky na energetickú hospodárnosť domu. Architekti zvolil kombináciu monolitickej železobetónovej konštrukcie a murovanej stavby. Exteriérovú vrstvu odvetranej fasády, zateplenej minerálnou vlnou, tvorí latovanie z termicky upraveného dreva. Drevený obklad na značnej časti priečelí nahrádzajú fotovoltické panely.
Vykurovanie zabezpečujú podlahové indukčné fólie. Fotovoltika vo výsledku pokrýva 40 – 60 percent spotreby elektrickej energie.
Medzi pekné detaily patrí riešenie celonerezového bazénu s napnutou hladinou.
Fotografie modelu:
Podklady: QArtAll ateliér, R.A.U.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu