Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Architekti z bratislavského ateliéru AT26 architects pri návrhu interiéru použili surové materiály a priznané povrchy. Vyhýbajú sa obvyklému presýteniu priestoru firemným vizuálom. Namiesto toho vsadili na funkčné riešenia, ktoré vhodne zapadajú do konceptu. Kombinácia požiadaviek klienta a dôvera v názor architekta, vytvorila podmienky pre neštandardný výsledok.
Vidíme značný rozdiel v gramotnosti architektonického riešenia interiéru a jeho zhotoviteľov, oproti realizácii niektorých prvkov stavebnej časti (rozvody a technológie boli dodávané a realizované developerom projektu). Aj "stavárska" práca by mala dosahovať bežne takú kvalitu, aby sa s radosťou dalo pozerať na výsledok korešpondujúci s okolím bez zbytočných nedokonalostí.
V každom prípade je napätie medzi precíznosťou vložených zariaďovacích prvkov a surovosťou stavebnej podstaty zaujímavé...
Realizáciu predstavíme so sprievodným textom autorov:
FX-IT je mladá a progresívna IT firma, zaoberajúca sa predajom software-u a hardware-u a takisto tvorbou networking-u. Zadanie znelo jasne: “Vytvorte nám priestor, v ktorom budeme môcť vhodne reprezentovať našu spoločnosť a zároveň priestor nesmie pôsobiť veľmi formálne."
S obmedzeným rozpočtom sme si určili päť nasledovných základných priorít:
Z hľadiska rozpočtu sme sa rozhodli zachovať neomietnutý holopriestor s priznanými betónovými stenami a stropom a s odhalenou technológiou. Toto sa nám bohužiaľ nepodarilo na 100%, pretože realizátor dal počas klientských zmien omylom v našom priestore zrealizovat počas víkendu sadrokartónové steny na všetkých obvodových stenách. Kedže ich demontáž nepripadala do úvahy, tak sme sa ich rozhodli ponechať v surovom stave.
Prevádzka je dispozične delená na 3 základné zóny. Vstupná - reprezentatívna zóna s recepciou a zasadačkou pre klientov pozvoľna prechádza do chillout zóny určenej pre klientov a rovnako aj pre zamestnancov. Tretia zóna je pracovná.
Aj napriek deleniu sme chceli zachovať pocit otvorenosti a čitateľnosti celého priestoru. Preto sme deliace prvky priečok a nábytku “neťahali až po strop", ale ponechali sme strop plynúť celým priestorom.
Podklady: AT26 architects
Foto: Matej Hakár