Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Projekt na Jeséniovej ulici je "recykláciou" staršieho rodinného domu zo 70. rokov minulého storočia - objektu so sedlovou strechou a pre súčasnú rodinu nevyhovujúcou dispozíciou. Pôvodný dom bol čiastočne asanovaný, dostavaný a hlavne prispôsobený aktuálnym požiadavkám mladej rodiny.
Podobné projekty často končia pri zateplení fasády vrstvou polystyrénu, bez hlbšej analýzy možností. Chýba komplexnejší pohľad architekta. Zásah obvykle neprináša výraznú novú pridanú hodnotu... Stavebné úpravy, ktoré zhmotňujú požiadavky mladej rodiny, sa však v tomto prípade okrem úpravy dispozície prejavili aj v exteriéri. Nová, zjednotená kompozícia prístavby a pôvodnej časti domu je čitateľná z ulice, aj zo strany záhrady. Rozšírené presklené plochy prepájajú interiér so záhradou, solídne materiály podčiarkujú výsledné architektonické riešenie.
Architektonický koncept vychádza z pôvodného riešenia domu s “elkovým” pôdorysom. Nový objem s plochou strechou zjednocuje pôvodný stavebný celok a novú prístavbu. Juhozápadné krídlo domu bolo pre zlý technický stav asanované. Staršiu časť, s nízkou pultovou strechou, nahradila prístavba v zodpovedajúcom rozsahu. Ostatné časti domu boli zrekonštruované.
Chodník z ulice vedie do zväčšeného priestoru závetria, ktoré vzniklo úpravou dispozície a fasády domu.
Prevádzková schéma domu je založená na dôslednom oddelení dennej a nočnej časti. Nočná časť využíva zrekonštruované priestory na prízemí. Pôvodnú dispozíciu rozširuje rodičovská spálňa v prístavbe. Dvojicu detských izieb spája so šatníkom a zdieľanou kúpeľňou spoločná chodba. Na novom jednoramennom schodisku supluje funkciu zábradlia jemná nerezová sieť.
Denná časť – novostavba je navrhnutá ako spojený veľkopriestor obývačky, jedálne a kuchyne, v priamom kontakte s terasou. Rozsiahle presklené plochy opticky prepájajú interiér so záhradou.
Konštrukčný systém je kombináciou murovaných stien z pálených tehál a monolitických stropných dosiek. Obvodové konštrukcie dopĺňajú hliníkové okná a presklené steny. Časť plochej strechy je využitá ako pochôdzna terasa s drevenou podlahou.
Ako zdroj tepla a chladu pre podlahové kúrenie a stropné chladenie slúži tepelné čerpadlo typu vzduch – voda. Dažďovú vodu, ktorá je spätne využívaná pre závlahu záhrady, zachytáva retenčná nádrž. Všetky rozvody a inštalácie v dome nahradili v plnej miere nové riešenia.
Kombinácia použitých materiálov sa zúžila na pohľadový betón, štrukturovanú omietku fasád (zvislé ryhovanie sivo-pieskovej farby) a bielu omietku v interiéri. Monochromatickú kompozíciu dopĺňajú drevené podlahy a nerezové siete. Vstupnú časť zmäkčuje drevený obklad vstupu a podhľad garážového prístrešku.
Podklady: architekti SPDe
Fotografie: Tomáš Manina
Použité materiály a riešenia: štrukturovaná omietka (zvislé ryhovanie, sivo-piesková farba) Baumit creativtop, hliníkové okná a presklené steny Reynaers Minergie