Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. máj 2019
1
8881

Dom s pátiom, Vrakuňa

Bývanie pre starší manželský pár.
Dom s pátiom, Vrakuňa
Autori: Ing.arch. Radoslav Buzinkay, MAS ETH, Ing.arch. Andrej Ferenčík, Mgr. art, Jakub Viskupič, Ing. arch. Gabriela MaslákováPlocha pozemku: 959 m2Zastavaná plocha: 192,3 m2Podlažná plocha: 160,2 m2Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2018Adresa: Hrušovská ulica , Bratislava, SlovenskoPublikované: 31. máj 2019

Na Slovensku sa podobné čisté riešenia neobjavujú často. Jednoduché hmoty, základné geometrické tvary, priznaná materialita. Zároveň aj esprit, vzdušnosť, elegancia... Bývanie nekončí na obvodovom plášti, pokračuje aj v exteriéri. Dom hodný investora, ktorý rozpozná skutočné kvality a architekta, ktorý vie urobiť veľkorysé riešenie bez zbytočných gest. To máme radi.

Zložitý urbánny kontext. Pozemok v heterogénnej zástavbe na mieste starej záhradkárskej kolónie vo Vrakuni. V štruktúre bez jasnej regulácie a architektonických kvalít.

Vhodne postavený koncept a výsledné architektonické riešenie dokáže pracovať aj so zdanlivo neatraktívnym prostredím.

Neutrálna moderná architektúra vie byť živá, dynamická, zaujímavá a prispôsobiť sa okoliu i preferenciám používateľov. V tomto prípade omnoho viac, ako svojrázne okolité domy.

Pevnou súčasťou konceptu je jednoduchý, polotransparentný latkový plot, ktorý pri pohľade z ulice dáva tušiť skladbu objemov za ním. Architekti vytvorili alternatívu k obvyklému viacpodlažnému bývaniu. Všetko je na jednej úrovni, logicky usporiadané, bezbariérové. Jednoduché a čisté vo svojej forme. Bez náznaku vonkajšej exhibície.

Výrazným prvkom, ktorý prepája ulicu so záhradou je horizontálna línia železobetónovej stropnej dosky, ktorá prechádza z interiéru do exteriéru a vedie od vstupu až po otvorenú obytnú časť domu smerujúcu do záhrady. Vyloženie dosky tieni pobytovú terasu a rozsiahle presklenie dennej časti domu. Slnečnú clonu tvorí aj systém masívnych čiastočne posuvných drevených lamiel.

Interiér je prirodzeným pokračovaním priestorovej koncepcie domu. Otvorený pôdorys je sofistikovane členený. Na rozdiel od “surových” materiálov a povrchov v exteriéri, tu dominuje vzťah jednoduchého bieleho “pozadia” a drevenej podlahy. Do takto vymedzeného priestoru sú voľne vložené prvky zariadenia.

Výsledok je dôkazom, že dobrá stavba môže byť triviálna, na prvý pohľad nenápadná. Tvorená iba obyčajnými pravouhlými plochami betónu, skla, výplní, tehlovými múrmi...

Architekti prioritne formujú priestory, nie fasádu. 

Obytná plocha i zariadenie sú voľne vymedzené. Poprepájané. V takomto dome nemáme obmedzený priestor. V priaznivých ročných obdobiach sa obytné priestory nielen dojmovo, ale aj funkčne môžu rozšíriť na značnú časť okolitej parcely.

Svoj pohľad približujú smotní autori:

"V kedysi záhradkárskej štvrti vo východnej časti Bratislavy sme navrhli rodinný dom pre starší manželský pár. Stredobodom pôdorysu je kuchyňa, z ktorej má pani domáca prehľad o celom dome. Členitá hmota vymedzuje dve exteriérové terasy, každú s inými svetelnými a pobytovými kvalitami, všetky len na skok z centrálnej kuchyne. Exponovaná, južná slnečná terasa s bazénom je krytá betónovou konzolou a drevenými lamelami ktoré zamedzujú nežiadúce priehľady od susedov. Severná “kamenná” terasa s pôvodnou čerešňou zas predstavuje ideálny únik pred bratislavskými letnými horúčavami. Charakter jednotlivých priestorov a ich rôzne atmosféry dopĺňa trvácne a nadčasové materiálové riešenie domu - režná tehla, drevo, betón, travertín a sklo." 

Podklady: beef, fotografie: Peter Čintalan, Roman Dibarbora

Poloha diela

Ing.arch. Radoslav Buzinkay, MAS ETH
Ing.arch. Andrej Ferenčík
Mgr. art, Jakub Viskupič
Ing. arch. Gabriela Masláková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím