Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Pražský Karlín patrí v posledných rokoch medzi najpopulárnejšie adresy nových kancelárskych a komerčných budov. Lokalita láka predovšetkým dobrou dopravnou dostupnosťou, atraktívnym prostredím aj pohodlným napojením na centrum Prahy. Na brownfielde bývalých strojárskych závodov developer pôvodne počítal s nákupným centrom a zastavaním takmer celej využiteľnej plochy územia. Nedávno dokončené kancelárske bloky, ktoré stvárnil pražský ateliér CMC architects zvierajú otvorený vnútroblok s parkovou úpravou a umeleckou inštaláciou.
Pohľad do histórie
Prvá pražská strojáreň Rustonka bola jedným z najstarších priemyselných závodov v Prahe. Pražská akciová strojáreň, skôr Ruston a spol. všeobecne známa pod skráteným ľudovým názvom Rustonka, bol významný pražský strojársky podnik, ktorý stál vo východnej časti Karlína, hraničiacou s časťu Libeň, v priestore zvanom Švábky. V továrni sa vyrábali parné storje, ale tiež oceľové strešné priehradové konštrukcie, ktoré nájdeme na budove Rudolfina či na pražskom Výstavisku. Areál sa zachoval v dobrom stave, až do roku 2007, kedy ho developer J & T Real Estate CZ kompletne asanoval - až na kotolňu. Podľa pôvodného zámeru mala byť kotolňa s komínom zachovaná. Zámer obsahovala aj pôvodná projektová štúdia. Napriek tomu bol objekt vo februári 2014 odstránený, čo majiteľ zdôvodnil statickým posudkom.
Architektúra
Kolektív CMC architects vstupoval už na “vyčistenú” trojuholníkovú parcelu, ktorá je vymedzená ulicami K Olympiku, Sokolovská, Rohanské nábřeží a U Rustonky, blízko sídliska a stanice metra Invalidovna a hotela Olympik. “Trojúhelníková parcela. Tři strany, tři domy. Náměstí, průhledy, zeleň,” vymenúvajú kľúčové body projektu autori.
Kompaktné sedempodlažné kancelárske bloky - stroje na prácu, industriálna tehlová fasáda, štíhle vysoké okná s výraznými šambránami... Architektonické riešenie odkazuje na pôvodný industriálny charakter lokality. Parter administratívnych budov vypĺňajú obchodné plochy, kaviarne a reštaurácie. Priestorné vstupné lobby tieni výrazná markíza. Strešnú krajinu s technológiami, opticky izoluje vysoká atika.
Vnútroblok
Dôležitou súčasťou projektu je riešenie vnútrobloku. “Základní geometrie se v návrhu dělí a rozpadá na jednotlivé linie, prvky, materiály. Celková kompozice je horizontálně i výškově rozdělena na jednotlivé široké chodníky podél objektů, propojených rampou a schody, poblíž centrálního náměstí jsou umístěny dvě fontány. Rostlý terén je od zpevněných ploch oddělen opěrnými stěnami. Na zatravněné ploše jsou atypické lavice k sezení,” vysvetľujú autori.
Na piazzette medzi budovami sa autori, v spolupráci s investorom, rozhodli umiestniť inštaláciu s názvom "Vista Mars" od sochára Jiřího Príhodu – laureáta ceny Henricha Chalupeckého. Návštevník areálu môže voľne vstúpiť do futuristickej oceľovej špirály, s lešteným nerezovým povrchom a panoramatickou snímkou povrchu Marsu.
Autor: CMC architects
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice
Načítavam diskusiu...