Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Nedávno sme písali o rekonštrukcii statku v dedinke Ošelín. Dnes sa presunieme do obce Hořenice, takisto na česko - nemeckom pohraničí. Oba projekty spája odhodlanie investora pre záchranu stavebného dedičstva.
Pohraničná obec Hořenice, ktorá leží na sverozápade Čiech najväčšiu slávu prežívala okolo roku 1900, kedy tu žilo viac ako sto obyvateľov. Po prvej svetovej vojne však dochádzalo k postupnému vysídľovaniu, ktoré vrcholilo núteným odsunom nemeckých obyvateľov. Stav sa nezlepšil ani po druhej svetovej vojne, kedy došlo k zoštátneniu rozľahlého statku. V súčastnosti je v obci päť obývaných domov. Medzi stálych obyvateľov patria príbuzní investorov, ktorí sa starajú o rozsiahly dvor a venujú sa pestovaniu biopotravín a chovu dobytka.
Rodina, ktorá aj s deťmi trvalo žije a pracuje v Nemecku, si chcela na dvore v Hořeniciach zariadiť prechodné ubytovanie, s perspektívou, že sa sem v budúcnosti nasťahujú. Pre svoj zámer si vybrali nevyužívaný priestor v podkroví v jednom z objektov, ktorý pôvodne slúžil ako chliev a sklad obylia.
Rekonštrukcia podkrovia s výmerou 200 metrov štvorcových nakoniec netrvala ani rok. „Prostor, který byl pro rekonstrukci k dispozici, byl vzhledem k zadání velký, důležité bylo udržet jednotlivosti ve vzájemném proporčním souladu,“ hovorí architekt Pavel Plánička z ateliéru 3+1 architekti. Pri stavebných prácach sa dbalo na zachovanie čo najväčšieho množstva pôvodných prvkov a na použitie kvalitných materiálov v súlade s konštrukciou starého statku. “Šlo především o to „nenapáchat ještě více architektonických neplech na jedné z nejstarších budov na statku Hořenice, jako se to stalo za bývalého režimu, za existence JZD,“ dodává investorka.
V podkrovnom byte dominuje spojený priestor kuchyne, jedálne a obývacej izby, ktorý bol otvorený do štítu, čím získal svetlú výšku takmer šesť metrov. Konštrukcia krovu ostala až na niekoľko poškodených častí v pôvodnom stave. Všetky krokvy boli ručne prebrúsené a ponechané bez povrchovej úpravy. Pred rekonštrukciou bolo podkrovie bez okien. Dispozíciu po novom presvetľujú strešné okná a dva pásové vikiere. Výška krovu umožnila umiestnenie spální na poschodie.
Nové konštrukcie a zariadenie bytu v bielej farbe necháva vyniknúť priestor a konštrukcie podkrovia. Výrazným prvkom je očistená tehlová stena v kuchynskej časti. Byt dotvárajú detaily ako keramické vypínače a stropné osvetlenie zavesené na trámoch. Ako zhŕňa investorka: „Za prvé nic není rovné, za druhé nic není tak, jak se to naplánuje. Atypická zakázka si žádá zakázkovou výrobu a individuální přístup”. Osobné nasadenie architektov z ateliéru 3+1 je v tomto prípade jasne viditeľné.
Na statku v Hořeniciah sa v súčastnosti pripravuje nový ovčín a oprava drobnej kaplnky. Tešíme sa na výsledok.
Podklady: 3+1 architekti