Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Rekonštrukcia Ťoupalíkovej vily, Praha - Trója

Prvorepubliková vila s pozemkom, ktorý priamo prilieha k areálu pražskej botanickej záhrady. Rozsiahla rekonštrukcia zahŕňala tiež prístavbu garáže a rozšírenie obytnej plochy na úrovni prízemia. Napriek stavebným úpravám si vila zachovala svoje čisté línie.
Diela
Red 105.10.2018
28650+21
Rekonštrukcia Ťoupalíkovej vily, Praha - Trója
Autori: Ing. arch. Antonín JuštíkSpolupráca: Ing. Vladimír TůmaNávrh: 2014 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Nádvorní 6, Praha - Troja, Česká republikaPublikované: 5. október 2018

Ťoupalíkovu vilu na Nádvornej ulici v pražskej Tróji navrhol v roku 1935 architekt Václav Ittner. Na vtedajšiu dobu progresívna funkcionalistická stavba bola zrealizovaná v tom istom roku.

Vila nie je nijako rozsiahla ani výnimočná, avšak svojou neokázalou jednoduchosťou presne zodpovedá vtedajšiemu inovatívnemu ideovému prúdu.

Dom s puristicky riešeným priečelím a plochou strechou je osadený do západne orientovaného svahu nad údolím Vltavy. Hlavné priečelia smerujú na západ a na juh. Z kompaktného kubusu domu vystupuje v južnej časti rizalit, zakončený terasou s pôsobivým výhľadom na panorámu Prahy.

Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann

Dom je obklopený príjemnou, mierne sa zvažujúcou záhradou, ktorá zo severu a z východu priamo prilieha k areálu pražskej botanickej záhrady. 

Súčasný vlastník kúpil vilu v pomerne zanedbanom stave od priamych potomkov pôvodného stavebníka v roku 2014. Jeho zámerom bolo zrekonštruovať vilu tak, aby pri zachovaní dobového výrazu mohla slúžiť pre bývanie jeho rodiny. 

Hlavným východiskom návrhu bol rešpekt k miestu a samotnému domu. Novotvary, ktoré rozširujú možnosti využitia domu, nemajú za cieľ pôvodnej hmote konkurovať, skôr ticho doprevádzať jej čistú eleganciu.

Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann

Napriek tomu, že pri úpravách domu boli použité novodobé systémy, konštrukcie a materiály, architekti sa snažili vcítiť do uvažovania vtedajších autorov. Ako tvorivú metódu nepoužili preto doslovné citácie pôvodného, ale skôr nové formulácie zhodných myšlienkových postupov a východísk. Architekti zo Studia Hangár siahli po klasických prvkoch a materiáloch. Použili jemnozrnnú omietku, okná s drevenými rámami, titanzinkový plech, neleštené nerezové zámočnícke prvky, kamennú dlažbu, dubové parkety, či keramický obklad...

Stavebné práce komplikoval zlý technický stav pôvodných konštrukcií. Išlo predovšetkým o základy, betónové stropné konštrukcie a murivo niektorých stien. Ich sanácia, či náhrada si vyžiadali veľké časové a investičné náklady. Ďalšou komplikáciou boli zariadenia mobilného operátora na streche objektu, s ktorým sa architekti museli kultivovane vysporiadať.

Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann

Ťažkou úlohou bol i návrh garáže pre dve vozidlá tak, aby nekonkuroval vile a neznehodnotil relatívne malý pozemok. Ako výhodné sa ukazovalo pôvodne navrhnuté riešenie s garážou úplne zapustenou pod úroveň terénu. To však bolo nakoniec nahradené menej náročným riešením s polozapustenou garážou pripojenou k oploteniu. 

Pôvodne navrhnuté plné oplotenie z odstupňovaných prvkov zo štrukturovaného pohľadového betónu bolo po márnych pokusoch o dohodu s pražskou botanickou záhradou nahradené obligátnym oceľovým pletivom. 

Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPStudio Hangár

Plošne úsporná vila so štvorcovým pôdorysom má jedno podzemné a tri nadzemné podlažia, ktoré prepája schodisko situované v severozápadnej časti domu. Suterén bol pôvodne určený pre sklad a zázemie domu, na prízemí bola obývačka, kuchyňa a izba pre slúžku. Na poschodí  zas spálne s kúpeľňou. Najvyššie podlažie bolo vyhradené pre technické miestnosti - práčovňu a sušiareň, ktoré boli neskôr premenené na obytné miestnosti.

Klasický problém funkcionalistický stavieb - absencia šatníka pri vstupe, bol vyriešený rozšírením haly na úrovni prízemia. Novo navrhnutý kubus arkiera vychádza zo severného priečelia. Obývacia miestnosť bola prepojená s kuchyňou a rozšírená o presklenú prístavbu jedálne, ktorá dodáva hlavnému obytnému priestoru potrebnú dimenziu a dostatok svetla z južnej strany. Dôležité je tiež prepojenie interiéru so záhradou. Na prístavbu jedálne priamo nadväzuje krytá terasa, ktorá vytvára najintímnejšiu časť vonkajšieho priestoru.

Obytná plocha najvyššieho podlažia bola rozšírená presklenou prístavbou smerujúcou na strešnú terasu.

Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPStudio Hangár
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPStudio Hangár

Riešenie interiéru vychádza z funkcionalistických princípov a tradícií pretavených do súčasného architektonického jazyka. Vo vile nájdeme množstvo atypických interiérových prvkov, zhotovených podľa autorského návrhu. Dôraz bol kladený na kvalitu použitých materiálov a detailov spracovania.

Foto: Studio Hangár
Foto: Studio Hangár
Foto: Studio Hangár
Foto: Studio Hangár
Ťoupalíkova vila pred rekonštrukciou
Ťoupalíkova vila pred rekonštrukciou

Podklady: Studio Hangár

Poloha diela

Ing. arch. Antonín Juštík

Súvisiace články

Vložené
31. august 2018
0
2865

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím