Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Podľa zachovaných podkladov bol dom postavený v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. V sedemdesiatych rokoch však prešiel kompletnou prestavbou, čo sa podpísalo najmä pod komplikovanú a neprehľadnú dispozíciu prízemia. Podkrovie bolo pred rekonštrukciou prevažne neobytné a pivničné priestory s technickým zázemím vo veľmi zlom stave. Pôvodný rodinný dom mal sedlovú strechu s výrazným vikierom orientovaným do ulice, malú prístavbu s hlavným vstupom a kúpeľňu smerujúcu k prejazdu. Na pozemku sa tiež nachádzala dvojgaráž, ktorá bola cez pôvodný úzky vjazd pre väčšinu dnešných áut neprístupná.
Objekt je súčasťou skupiny radovej zástavby v pražskej časti Bohnice. V porovnaní s ostatnými domami na ulici je výrazne nižší. Architekti boli pri rekonštrukcii a nadstavbe limitovaní oknom v štítovej stene susedného domu, ktoré i napriek snahe o diskusiu s jeho vlastníkmi muselo ostať zachované. Rozhodli sa preto nárožie zakončiť novým ortogonálnym vikierom s hliníkovým obkladom, ktorý výškovo nadväzuje na rímsy susedných objektov. Kompozícia nárožného prvku je doplnená o plechovú rímsu, v ktorej je ukrytý žľab. Zvyšok domu je omietnutý svetlou tenkovrstvovou omietkou. Na sedlovej streche je použitá sivá betónová krytina.
V rámci úprav bol dom očistený od všetkých neskorších prístavieb. S ohľadom na zistený stav konštrukcií ostali z pôvodného objektu zachované len obvodové steny na prízemí.
Hlavnou požiadavkou investora bolo zefektívnenie pôvodnej dispozície tak, aby aj na malej zastavanej ploche vznikol plnohodnotný priestor pre štvorčlennú rodinu. "Výsledným řešením jsou maximálně otevřené prostory a minimální komunikační plochy, které by domu ubíraly cenné metry čtvereční, byť jsou v navrhované dispozici zřetelné stopy původního domu, zejména v přízemí," vysvetľujú architekti.
Najdôležitejším priestorom v dome je obývacia izba prepojená s kuchyňou, ktorá priamo naväzuje na exteriérovú terasu a záhradu. Ťažisko obytného priestoru tvorí tmavý blok s krbovou vložkou, ktorý spolu s prievlakom na mieste pôvodnej nosnej steny opticky odčleňuje jedáleň a kuchyňu. Na obývačku nadväzuje pracovňa orientovaná do záhrady, ktorá je ukrytá za "tajnými" posuvnými dverami.
V podkroví je dominantným priestorom schodisková hala, uprostred ktorej je situovaný piedestál vyhradený pre interiérovú zeleň. Izby majú dostatok vlastných odkladacích priestorov, kúpeľňa v podkroví je koncipovaná ako priestor pre relax s minimom rušivých prvkov.
Pôvodná garáž bola prestavaná na záhradný altánok so saunou, malým átriom s grilom a úložným priestorom pre záhradný nábytok a náradie. Pôdorysná stopa aj výška pôvodnej stavby ostala zachovaná, nárožie je však akcentované vertikálou komínového telesa. Na objekte sa architekti rozhodli využiť vegetačnú strechu.
Podklady: ARCHPORT