Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Komplikované zadanie na začiatku projektu zahŕňalo na prvý pohľad protichodné požiadavky. Rozdelenie dispozície na tri bytové jednotky so samostatnými vstupmi, zlepšenie energetickej bilancie stavby, zároveň však zachovanie a obnovu pôvodných architektonických kvalít. Pražskému ateliéru monom sa ich podarilo skĺbiť. Výsledkom je predstavená realizácia.
Kontext
Ořechovka patrí spolu s Hanspaulkou k jedným z najznámejších a najstarších pražských vilových štvrtí. Je súčasťou pražskej štvrte a katastrálneho územia Střešovice. Centrálna časť Ořechovky bola vystavaná v rokoch 1919 -1929 podľa návrhov architektov Jaroslava Vondráka a Jana Šenkýřa. Ďalšie vily aj radové dvojdomy, medzi ktoré patria viaceré klenoty pražskej moderny, boli postupne realizované až do roku 1938. V posledných rokoch bolo na Ořechovke zrekonštruovaných viacero domov. Medzi čerstvé realizácie patrí aj vila z tridsiatych rokov, ktorá sa dočkala celkovej obnovy a modernizácie.
Východiská
Vila, postavená v 30. rokoch 20. storočia na okraji pražskej štvrte Ořechovka, za roky užívania stratila svoj pôvodný lesk. Napriek tomu jej charakter a nesporné architektonické kvality ostali zachované. Požiadavka na nové vnútorné usporiadanie domu a jeho rozdelenie na viacero samostatných bytových jednotiek s vlastnými vstupmi si vyžiadala zásah do fasády. Pôvodná vila totiž zahŕňala iba dva samostatné byty. “Všechny nově vzniklé prvky vycházejí z původního tvarosloví a materiálové podstaty. Jsou zakomponovány do stávající stavební substance s pokorou a respektem,” vysvetľujú architekti.
Architektúra
Najvýraznejším zásahom do exteriéru objektu bola zmena hlavného vstupu a s tým spojené vybudovanie nového schodiska, historickú reminiscenciu pôvodnej vertikálnej komunikácie dopĺňajú krivky oceľového zábradlia. Zadná časť domu, smerujúca do záhrady, je po prestavbe výraznejšie otvorená do zelene. Balkón na druhom nadzemnom podlaží je prístupný cez dvojkrídlové presklené dvere. Podkrovná časť vily je doplnená o vikier s jemnými prelismi na fasáde, ktoré naznačujú, že ide o novotvar. Pôvodné drevené špaletové okná a dvere boli nahradené replikami, kopírujúcimi ich členenie a materialitu. Nové výplne otvorov sú navrhnuté v obdobnom duchu. Pôvodná fasáda bez výrazného zdobenia či ornamentu bola obnovená, vrátane jemných detailov pri okenných otvoroch alebo rímsach. Neoddeliteľnou súčasťou projektu bolo tiež riešenie predpolia domu s novou garážou a revitalizácia záhrady za domom. Dvojgaráž je navyše rozšírená o technické a skladovacie zázemie domu. Nový stavebný objekt stojí na mieste pôvodnej, menšej garáže. Oplotenie typické pre pre Střešovickú vilovú štvrť, vrátane tvaroslovia stĺpikov a drevenej výplne, bolo obnovené aj s nezameniteľnou pôvodnou farebnosťou. Terasové členenie záhrady umožnilo prepojiť bytové jednotky v rôznych výškových úrovniach s exteriérom. Diferenciácia záhrady zároveň pomáha vytvoriť súkromie pre jednotlivých obyvateľov vily.
Dispozícia a prevádzka
Bytové jednotky sú prístupné cez samostatné vstupy. Priestory v mierne zahĺbenom podlaží majú priamy prístup na súkromnú časť záhrady. Súčasťou návrhu interiéru bolo aj riešenie kuchyne, úložných priestorov a krbu. Stvárnenie vnútorných priestorov vily je založené na rovnakých princípoch ako riešenie exteriéru. Architekti kládli dôraz na detail a remeselné spracovanie navrhnutého nábytku. Bytová jednotka na prvom nadzemnom podlaží je riešená obdobne ako priestory o poschodie nižšie, z bytu je však prístupná zdieľaná záhrada za domom. Najväčší obytný celok sa nachádza na druhom nadzemnom podlaží a v podkroví. Interiér tohto bytu bol navrhnutý kompletne podľa požiadaviek nových užívateľov.
Technické riešenie
Podstatnú úlohou pri návrhu rekonštrukcie vily hralo technické a technologické riešenie. Dôležité bolo skĺbiť protichodné požiadavky na zníženie tepelných strát a zachovanie autentického výrazu vily. Stavba je vo výsledku zateplená 18 centimetrami minerálnej vlny. Hrubá štruktúra striekanej omietky napomáha k výslednému vizuálu, ktorý odhaľuje tento zásah iba naozaj pozornému oku. K zlepšeniu stavebno-fyzikálnych parametrov obvodového plášťa prispela výmena dverí a špaletových okien. Strecha prešla výmenou keramických škridiel a bola doplnená o strešné okná, ktoré presvetľujú podkrovné časť bytu. Ako nový zdroj tepla slúži tepelné čerpadlo, doplnené o nútené vetranie s rekuperáciou.
Podklady: monom