Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Architektov oslovil klient, ktorý kúpil dom v novovznikajúcej rezidenčnej lokalite v Prahe. “Developerský projekt jsme znali z minulosti. Svým měřítkem a střídmou architekturou se nám líbil a byli jsme rádi, že se můžeme pustit do návrhu interieru,” hovoria o zadaní autori.
Klient však nebol spokojný s orientáciou väčšiny obytných miestností v dome, kvôli ktorej bol interiér pomerne tmavý. Navyše dispozícia bola síce funkčná, ale plošne mladej rodine už nestačila. Majitelia mali pôvodne v pláne investovať hlavne do zariadenia bytu. “Ale… slovo dalo slovo, a společně jsme se pustili do kompletní rekonstrukce, která zahrnovala jak dispoziční změny, kompletní vybavení nábytkem na míru, barevné řešení fasády, výměnu oken, tak zahradu a parkovací stání,” približujú architekti.
Koncept
Problém s nedostatkom denného svetla v obytnom priestore vyriešili architekti malou prístavbou. Zo strany orientovanej k susedom stojí plná stena, všetky ostatné konštrukcie, vrátane strechy sú transparentné. Do interiéru sa tak dostalo aj južné a západné slnko.
Hoci je prístavba plošne veľmi malá, presadenie a povolenie zámeru v lokalite, ktorá je striktne limitovaná regulatívmi územného plánu nebolo jednoduché.
Dispozícia
Celé prízemie je výrazne prebudované, podmienkou klienta bolo iba zachovanie pozície kuchynskej linky. Najväčším zásahom bolo presunutie vstupu na miesto garáže, čím vznikla veľkorysá predsieň s prepojením na technickú miestnosť a samostatné WC. Ústredným prvkom v zväčšenej obývačke je nábytková stena, ktorá sa vinie okolo schodiska. Slúži ako knižnica so skrytým vstupom do úložného priestoru pod schodami. V mieste pôvodného vstupu architekti navrhli fixné zasklenie s lavicou.
Na poschodí došlo tiež k výraznej zmene dispozície. Z veľkej časti sa búralo, vďaka čomu sa priestor otvoril a presvetlil. Majitelia tak majú k dispozícii pracovňu, ktorá je väčšinu času otvorená, ale možno ju oddeliť posuvnými panelmi. Ďalej vzniklo "krídlo rodičov", teda spálňa s priechodným šatníkom a vlastnou kúpeľňou.
Na poschodí sú tiež dve detské izby a veľká spoločná hygiena. Nad schodiskom pribudol strešný svetlík, vďaka ktorému sú presvetlené obslužné priestory domu, hlavne schodisko a chodba na poschodí.
Farebnosť a materiály
“Hlavní roli hrálo světlo, respektive jeho nedostatek,” hovorí o východiskách tvorivá dvojica. Vo výbere materiálov prevažujú prírodné svetlé a teplé odtiene. Drevená dubová podlaha, betónové stierky, na mieru vytvorené biele nábytkové kusy v kombinácii s drevom. To všetko je konfrontované s oceľovou konštrukciou novej prístavby. Masívny oceľový preklad, ktorý nesie horné podlažie je v interiéri priznaný.
Záhrada
Záhradu autori riešili spoločne so záhradnou architektkou Petrou Novotnou. “Od nás vzešel koncept - úzká dlouhá pobytová terasa s ocelovou konstrukcí pro baldachýnové zastínění. Zahradní architektka vytvořila zahradu, plnou okrasných i jedlých rostlin, keřů a bylinek,” upresňujú architekti z ateliéru Boq. „K čistým tvarům moderního domu patří divočejší zahrada s jasně danými místy pro okrasné a jedlé rostliny," dopĺňa Petra Novotná.
Podklady: Boq architekti