Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Drevostavby typu "Okál" patrili k neveľkému počtu dostupných typových domov. Montované drevostavby nemeckej spoločnosti Otto Kreinbaum (OKAL) vyrábal v licencii národný podnik Rudné bane Jeseník. Domy ľudovo označované ako Okál predstavovali relatívne dostupný variant bývania. Boli to drevostavby s kostrou z drevených trámov, opláštených z exteriéru azbestocementovými doskami a z interiéru drevotrieskou. Priestor medzi nimi vypĺňala tepelná izolácia.
Pražský Okál, ktorý bol prestavovaný má dve nadzemné podlažia a suterén. V dome sú dva byty. Jeden zaberá prízemie, druhý horné podlažie. Architekti sa pri rekonštrukcii sústredili na poschodie a exteriér domu.
Vzhľadom na obmedzený rozpočet nedošlo pri rekonštrukcii k žiadnym podstatným stavebným zmenám. Hlavným mottom návrhu sa preto stalo zjednotenie nesúrodého architektonického výrazu stavby. Tento koncept bol aplikovaný v interiéri aj v exteriéri.
Dom má novú strechu aj strešnú krytinu. Pôvodné škridle nahradil falcovaný plech. Svetlú farbu majú tiež odkvapy, minerálnou vatou nanovo zateplená fasáda domu, aj múry dvojgaráže a plotu. Farebne zjednotený exteriér pomáha zblížiť pôvodne rurálny charakter domu s mestským okolím. Dom je izolovaný minerálnou vlnou pre zabezpečenie dnešných tepelných požiadaviek.
Interiér po rekonštrukcii presvetľujú vikiere smerujúce do záhrady. Priestor bol rozdelený na dennú a nočnú časť. Otvorený obývací priestor je situovaný medzi kuchyňu a domáce kino, ktoré vzájomne prepája veľká jedáleň. Nočná časť pozostáva zo spálne a šatníka. Obe časti sú prepojené chodbou, ktorá vedie do kúpeľne. Architekti zväčšili chodbu o priestor, ktorý ubrali hygiene. Prízemie a suterén zostali bez zásahov do dispozície.
Steny a stropy interiéru sú obložené borovicovou preglejkou, ktorá zdôrazňuje drevenú konštrukciu domu. S tým korešpondujú aj drevené podlahy a nábytok opäť z borovicovej preglejky.
V miestnostiach s väčšími požiadavkami na údržbu, ako je kuchyňa a kúpeľňa, sú sadrokartónové steny ošetrené vodeodolným náterom a na podlahách je položené PVC. Nábytok je zhotovený z lakovaných MDF dosiek, prípadne z lamina. Každá z obslužných miestností má priradenú výraznú farbu.
Rekonštrukcia domu okrem nesporného estetického prínosu zlepšila kvalitu a komfort bývania. Otvorenie dispozície dennej zóny, či dodatočné zateplenie priblížili bývanie súčasným požiadavkam.
Podklady: Pavlíček Hulín architekti
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu