Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Drobná realizácia kolektívu Guča architektúry vznikla v rámci rezidencie ateliéru v malej stredoslovenskej obci. Platforma z masívneho smrekovcového reziva rozšírila zbierku "funkčného umenia" v Dúbravici.
Realizáciu bližšie predstavia architekti Peter Čurlej, Matej Fekiač a Simona Kolimárová:
V obci Dúbravica od roku 2011 pôsobí občianske združenie Periférne centrá, ktorých cieľom je prinášať umenie na slovenský vidiek. Ich cieľ vysvetľuje pojem “Kunstdorf”, odvodený od pojmu Kunsthalle, vytvorenie kultúrnej dediny - laboratória súčasnej kultúry na vidieku - vytvorenie pomyselného, ale aj fyzického priestoru pre prezentáciu a tvorbu umenia, architektúry a súčasnej kultúry v obci na stredoslovenskom Podpoľaní.
Objekt pavilónu vznikol v predpolí bývalej materskej školy, dnes už kultúrneho centra Škôlka, ktoré majú o.z. Periférne Centrá v dlhodobom prenájme. Požiadavka na vybudovanie pavilónu prišla z obecnej iniciatívy počas letnej rezidencie našeho ateliéru vrámci "Dielňa architektúry a dizajnu“ v kultúrnom centre Škôlka. Obecná požiadavka vyplývala z potreby vybudovania zázemia pre (predvolebne) budované obecné multifunkčné ihrisko v predpolí kultúrneho centra. Osadenie multifunkčného ihriska značne zmenšilo plochu, zmenilo vstupy a fungovanie areálu. Pavilón vznikol ako usmernenie verejného priestoru a vytvorenie neformálneho zázemia pre túto časť areálu.
Pôdorysná stopa líniového objektu navádza ku vstupu do kultúrneho centra, má byť súčasťou osi, ktorá bude v čase navádzať návštevníkov až ďalej k amfiteátru kultúrneho centra, taktiež ale reflektuje pozdĺžnu os ihriska, a vizuálne oddeľuje priľahlý priestor venovaný prevažne aktivitám pre deti.
Pavilón sa delí na polia, ktorých rôzne výškové osadenie vytvára priestor pre posedenie, jednoduché stolovanie, sledovanie športových podujatí, ale aj odloženie vecí hráčov.
Objekt bol realizovaný autorským tímom. Materialita bola vyberaná s ohľadom na rôzne diela tvoriace identitu Periférnych centier, ale aj s ohľadom na nutnú relatívne rýchlu realizáciu. Pavilón je postavený zo smrekovca, strešná konštrukcia je tvorená ohýbaným bielym polykarbonátom. Zavetrený je oceľovými lankami a diagonálne stužený smrekovcovými hranolmi.
Materiály:
Podklady: Guča arch.
Fotografie: Matej Fekiač a Andrej Poliak
Dodávatelia: Guča arch. + spolupráca Jozef Fekiač