Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V spojitosti s vínom na Slovensku, aj v susednej Českej republike vzniklo mnoho rôznych „château”. I tam, kde tradícia “zámku” nemá historické opodstatnenie. Marketingovo je však jednoduchšie mechanicky kopírovať rôzne romantizujúce cudzie vzory, ako ísť vlastnou cestou. Odzrkadľujúcou miestne špecifiká, osobitosti vinárstva i ľudí, ktorí sú za tým. Prezentovaný príklad ukazuje, že sú miesta, kde sa majitelia a architekti pokúsili ísť svojou vlastnou cestou. Aj keď vo forme určitým spôsobom môžeme nájsť vysoký klasický “rád” a v pozadí možno aj inšpiráciu ďalekou históriou, vyjadrovacie prostriedky, prístup, duch a technológie sú vyslovene súčasné.
Vinárstvo je súdobou interpretáciou klasických foriem začlenených do krajinného kontextu. Kompaktný pavilón stojí na masívnom sokli uprostred novozaložených viníc. Samotná prevádzka je situovaná pod zemou, degustačné a reprezentatívne priestory využívajú rozsiahle presklené poschodie s výhľadmi na Valtice, historickú kolonádu, či panorámu Pálavy s vedutou Mikulova.
Vinárstvo Obelisk stojí na zelenom horizonte, na mieste bývalého postu hraničnej stráže. Obranu štátnych hraníc nahradila starostlivosť o vinohrady a krajinu.
“Návrh vinařství čerpá ze stejných tradic a vzorů jakými se inspirovali tvůrci romantických objektů zasazených ve volné krajině Lednicko-valtického areálu. V našem případě je to inspirace antickým chrámkem transformovaná do téměř abstraktní podoby desky podepřené třemi řadami sloupů - takto vytvořený pavilon stojící na pevném soklu jemně doplňuje zelený horizont s vinicemi,” približujú architektonický koncept autori.
Otvorené podlubie obkolesuje korténový pavilón s veľkoplošným zasklením. Vizuálne je objekt prepojený s Valticami, a panorámou krajiny Pálavy a Mikulova.
Keďže vinárstvo obklopuje rozsiahly krajinársky komplex formovaný v 17. - 20. storočí na panstve rodou Lichtenštajnov, architekti sa snažili zachovať jeho celistvý výraz. Väčšia časť objektu je preto ukrytá pod zemou, viditeľný pavilón pri pohľade z Valtíc len málo vystupuje zo siluety vinohradov.
Objekt je rozčlenený na dve základné zóny - výrobné a spracovateľské priestory vinárstva v suteréne a reprezentačnú a spoločenskú časť na najvyššej úrovni s predajňou, halou a degustačnými miestnosťami.
Reprezentačné, degustačné a spoločenské priestory sú vizitkou a stelesnením ideí celého vinárstva. “Chápeme je jako pavilon či budoár - prostor se svým specifickým výrazem i atmosférou. Na rozdíl od valtického zámku zde nejsou vystaveny lovecké trofeje, ale trofeje vinařského umu Vinařství Obelisk,” vysvetľujú architekti. Barokové a neorenesančné zámocké stropy boli inšpiráciou pre súčasné výtvarné dielo - stropné a nástenné intarzie. Prírodné materiály ako kameň, betón a dubové drevo dopĺňa sklo, oceľ a kortén.
Výroba je založená na gravitačnom spracovaní hrozna, preto je situovaná na dvoch poschodiach, ktorým dominuje tanková hala obklopená vínnymi pivnicami. Chuť vín charakterizuje terroir miestnych viníc. Najlepšie šarže zrejú v drevených sudoch, ktoré prispievajú k ich hustote a komplexnosti.
Podklady: AiD team, BoysPlayNice