Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Projekty využívajúce dotáciácie na zníženie energetickej náročnosti skončia väčšinou pri zateplení fasády vrstvou polystyrénu, bez akéhokoľvek ďalšieho rozmyslu. Chýba komplexnejší pohľad architekta, pridaná vrstva neprináša žiadnu novú architektonickú ani remeselnú kvalitu. Aj pri stavbách, ktoré nemajú "áčkovú" kvalitu, je dôležitý zodpovedný prístup. Obecný úrad si aj po rekonštrukcii zachoval charakteristickú podobu a detaily. Na prvý pohľad sa ani v interiéri skoro nič nezmenilo. Práve takýto striedmy a úsporný prístup sa nám páči.
Zadaním obce bola nenáročná stavebná úprava úradu s cieľom zlepšenia energetickej bilancie budovy. Tesne predtým, ako architekti začali na projekte pracovať, si obec zabezpečila dotáciu na zateplenie stavby z 30. rokov minulého storočia. “Ptali jsme se sami sebe, jestli by se vůbec takového projektu měli zúčastnit architekti. Po delší úvaze jsme ale dospěli k závěru, že v projektu existuje ještě řada nezodpovězených otázek. Děsila nás především kombinace zateplení a historické budovy. Proto jsme se projektu ujali,” vysvetľujú architekti.
Pre architektov bolo otázkou, ako sa postaviť k prístavbe z 50. rokov. Vzhľadom na porušenú statiku neskoršej dostavby a motto rekonštrukcie "hľadanie energetických úspor" sa rozhodli optimalizovať dispozíciu tak, aby bolo možné prístavbu zbúrať. Zmenšil sa tak obostavaný objem a predovšetkým ochladzovaná plocha fasády. Spolu s inštaláciou nového vykurovacieho systému a zateplením, spomínané opatrenia prispeli k zlepšeniu energetickej bilancie stavby.
Druhou zásadnou otázkou bolo, ako zatepliť budovu tak, aby nestratila svoju historickú podobu. Relatívne banálna otázka nadobúda v kontexte mnohých nevydarených projektov dôležitosť. Architekti študovali historické podklady a overovali na vizualizáciách rôznu hrúbku zateplenia. Ako výsledné optimum zvolili 15 cm dodatočnej tepelnej izolácie zo strany exteriéru. Aby zostali zachované pôvodné proporcie, bolo potrebné upraviť okenné otvory, vrátane realizácie niekoľkých nových prekladov. Nové okná sú pochopiteľne špaletové. “Měli jsme štěstí v tom, že původní fasáda nebyla příliš členitá,” priznávajú architekti. Pôvodnú brizolitovú omietku nahradila opticky aj štrukturálne veľmi podobná vrstva aplikovaná na kontaktný zatepľovací systém.
V interiéri sa autori snažili zachovať čo najviac pôvodných prvkov, aj s ohľadom na finančné možnosti obce. Radiátory sú osadené do novovyrobených ník pod oknami, fošňová podlaha je natretá na pôvodný odtieň. Prvky, ktoré nebolo treba vymieňať (napríklad zárubne) sú ponechané bez úprav, aby dom žil svojou pôvodnou atmosférou.
Jediným výrazne novým prvkom sa tak stalo okno na západnej fasáde. Osvetľuje starostovu kanceláriu/zasadačku a je z neho vidieť na centrum obce. “Občané tak mohou kontrolovat svého voleného zástupce podobně jako tomu je například v Reichstagu,” dodávajú na záver autori.
Podklady: Pavlíček Hulín architekti