Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
O novom sídle česko-slovenskej charitatívnej organizácie Velehrad v Londýnskej štvrti Barnes a jeho renovácii sa minulý mesiac písalo v prestížnom Architect Journal. Projekt Londýnskeho ateliéru Inglis Badrashi Loddo vytvoril ideálne zázemie pre kultúrne, duchovné a spoločenské akcie určené českým a slovenským krajanom.
Organizácia sa zo zvojho predošlého sídla v rezidenčnej štvrti Notting Hill sťahovala do vily Woolborough, kde našla priestory pre svoje rastúce aktivity. Dom z roku 1870, ktorého súčasťou sú aj jednopodlažné pavilóny z roku 1880 a zo začiatku 30. rokov 20. storočia bol miestom, kde sa písala história britského baletu. Až donedávna tu sídlilo vedenie organizácie.
Úlohou architektov bolo skĺbiť a funkčne prepojiť reprezentatívnu a ubytovaciu časť s pavilónmi a poskytnúť priestor pre budúce rozšírenie a diverzifikáciu programu.
Obdobie vzniku jednotlivých častí komplexu sa dá ľahko identifikovať podľa odtieňu muriva. Staršie zachované časti sú sivé. Nové konštrukcie si zachovávajú farebnosť bielej tehly. Uličná fasáda pavilónov bola vymurovaná nanovo.
Najväčšou zmenou prešiel pavilón z tridsiatych rokov XX. storočia, kde sa teraz nachádza hlavná spoločenská sála. Prevádzka má vlastný vstup a môže fungovať nezávisle od hlavného domu.
Oceľová konštrukcia novšieho pavilónu zostala zachovaná. Hlavný otvorený priestor, kde sa konajú koncerty, prednášky a premietania je priamo prepojený so záhradou. Halu je možné predeliť posuvnou stenou, za ktorou sa nachádza schodisko vedúce do suterénu vily. Nájdeme tu doplnkové priestory pre menšie podujatia.
2,7 m vysoké presklené dvere prepájajú spoločenskú miestnosť s nanovo upravenou záhradou.
Posuvná stena oddeľuje sálu od technického zázemia, umožňuje skladovanie stoličiek a slúži aj ako výstavná plocha.
Starší pavilón z roku 1880 je prepojený z hlavnou spoločenskou sálou. Najväčším zásahom počas rekonštrukcie bola demolácia neskorších prístavieb z a osemdesiatych rokov 20. storočia.
Pôvodná tehlová stena sa stala dominantným prvkom v interiéri. Vstupný priestor bol vybudovaný nanovo.
Za stenou sa nachádzajú obslužné priestory a schodisko vedúce do izby v podkroví.
Komplexnou rekonštrukciou prešla aj vila Woolborough. Izby na prízemí hlavnej budovy boli zlúčené, vznikol multifunkčný priestor pre modlitby a komorné kultúrne podujatia.
Schodisko na bočnej fasáde domu umožňuje osobitný prístup do ubytovacej časti situovanej na vyšších podlažiach.
Jedna z bývalých učební slúži ako prednášková miestnosť a zároveň prepája ubytovaciu časť so spoločenskými priestormi na prízemí.
Zariadenie izieb ostalo v pôvodnom duchu.
Dôležitú súčasť nového sídla tvorí Plastika Františka Bělského, ktorá symbolizuje smrť Jana Palacha. Socha bola presunutá z pôvodného sídla v Notting Hill.
Za tip na článok ďakujeme Rasťovi Udžanovi, ktorý profesionálne pôsobí v Londýne.
Podklady: Inglis Badrashi Loddo
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu