Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Informácie o súťaži:
Typ súťaže: projektová, verejná, neanonymná, vyhlásená pre vopred neurčený počet účastníkov, súťažný dialóg s troma workshopmi
Riešené územie: širšie centrum Košíc s dĺžkou 1,7 kilometra a rozlohou 14 hektárov
Termín vyhlásenia súťaže: júl-august 2020
Hlavné ciele: Transformácia oblasti na významný mestský oddychovo-rekreačný prvok s vodným tokom, ktorý vytvára podmienky na rozvoj a udržanie biodiverzity v mestských podmienkach.
Účasť v porote prijali:
Ing. Anna Dobrucká, krajinná architektka
Ing. arch. Jana Koreňová, architektka
Ing. Jana Pyšková, krajinná architektka
Dipl. Ing. Peter Gero, urbanista, architekt
Ing. Robert Gregorek, PhD., krajinár, botanik
Ing. arch. Martin Jerguš, architekt, urbanista
Mgr. art. Tomáš Labanc, architekt, urbanista
RNDr. Andrej Mock, PhD., biológ
Priebeh súťaže
Krajinársko - urbanistická súťaž návrhov je:
Priebeh súťaže je znázornený na nasledujúcom obrázku, trvanie jednotlivých krokov je orientačné:
Predmet súťaže
Mlynský náhon v Košiciach, jeho význam a história
Mlynský náhon je jedným z prirodzených ramien Hornádu, ktoré tieklo širším centrom Košíc. Až do minulého storočia bol Mlynský náhon významným mestským prvkom a zdrojom energie pre tri mlyny, z ktorých bol jeden prestavaný na vodnú elektráreň.
V šesťdesiatych rokoch 20. storočia bolo prijaté rozhodnutie zrušiť vodný tok v centrálnej časti mesta a v jeho pôvodnom koryte umiestniť štvorprúdovú komunikáciu, ktorá riešila dopravné problémy dynamicky sa rozvíjajúceho mesta. Severná a južná časť toku ostali zachované, ale vzhľadom na problematickú prevádzku a nezáujem vedenia mesta obidva úseky postupne degradovali.
Na sklonku milénia sa severná časť dožila čiastočnej obnovy kulisového typu, táto však bola realizovaná mimoriadne necitlivo vo vzťahu k spôsobu prevádzky Mlynského náhonu a predovšetkým likvidačne k utrápenému biotopu vo vode i na brehoch.
Súčasný stav
Pôvodné koryto Mlynského náhonu sa nachádza medzi historickým centrom Košíc a mestským parkom a v súčasnosti ho môžeme rozdeliť do troch úsekov:
Severný úsek so šírkou koryta približne 12 metrov prepája rekreačnú oblasť Anička so širším centrom mesta a je nazývaný Mlynský náhon. Úsek je označený tyrkysovou farbou.
Stredný úsek je zatrubnený. Potrubie je umiestnené prevažne pod štvorprúdovou cestnou komunikáciou, ktorá vedie centrom mesta po Štefánikovej a Krivej ulici. Úsek je označený bodkami červenej farby.
Južný úsek je tvorený pôvodným korytom s vyústením do Hornádu, je zanedbaný a prechádza priemyselno-brownfieldovou oblasťou. Tento úsek sa nazýva Mlynský potok. Úsek je označený žltou farbou.
Vymedzenie a charakteristika riešeného územia
Predmetom riešenia je zachovaná severná časť vodného toku nazývaná Mlynský náhon a jej priľahlé okolie, ktoré sú označené červenou plnou čiarou. Dotknuté územie je označené červenou bodkovanou čiarou.
Riešené územie má dĺžku 1,7 kilometra a šírku v priemere 70 metrov. Rozkladá sa na ploche 14 hektárov.
Riešené územie sa nachádza predovšetkým na pozemkoch vo vlastníctve Mesta Košice, avšak niektorí majitelia susedných pozemkov súhlasili so začlenením svojich pozemkov do celkového riešenia.
Riešené územie môžeme charakterizovať nasledovne:
Ciele revitalizácie a krajinársko-urbanistickej súťaže
Analýza aktuálneho stavu a potenciálu predmetnej lokality, konzultácie s odbornou a laickou verejnosťou a názor občanov na budúcu podobu Mlynského náhonu definovali ciele, ktoré chceme dosiahnuť revitalizáciou zanedbaného vodného toku a jeho okolia:
Biológia
Urbanizmus
Architektúra
Prevádzka
Viac informácií o súťaži nájdete na stráne www.mlynskynahon.sk, a na slovenskej verzii stránok o súťaži. Základné informácie o pripravovanej súťaži nájdete tiež v dokumente nižšie: