Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Landererov park, Bratislava

Zelená plocha v bratislavskom Starom meste. Projekt s komplikovanou genézou. Výsledkom je prehľadný oddychový priestor.
Diela
Red 401.12.2018
25010+15
Landererov park, Bratislava
Autori: Dipl. Ing. Arch. F.H. Hans-Michael FöldeakSpolupráca: Juliette Guichard, Margaux Kervarec, Miguel Segovia, Jurai MišakPlocha pozemku: 8000 m2 Investičný náklad: 400.000 €Návrh: 2016 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Šafárikovo námestie , Bratislava-Staré Mesto, SlovenskoPublikované: 1. december 2018

Na území vymedzenom ulicami Dobrovičova, Gajova a Alžbetínska s rozlohou bezmála osemtisíc metrov štvorcovýh zmizol asfalt, nahradila ho zeleň a dláždené plochy. V Starom meste vznikol nový kompaktný mestský park.

Súčasná podoba priestoru vzišla z otvorenej architektonickej súťaže, v ktorej tím architekta Földeaka spolupracujúci s Borisom Hrbáňom obsadil druhé miesto (zvíťazili ateliéry 2021 a LABAK). Víťazný kolektív sa so Starým mestom nedohodlol na podmienkach ďalšej spolupráce. Do realizácie išiel následne návrh, ktorý skončil na druhom mieste.

Vyhláseniu súťaže predchádzal proces participatívneho plánovania, ktorý do značnej miery definoval lokalitný program. Súťaž bola zameraná na dve oblasti - revitalizáciu časti nábrežia Dunaja a Šafárikovho námestia. Realizovaná revitalizácia Landererovho parku sa týka len časti priestoru riešeného v súťaži. Druhá etapa - architektonické riešenie nábrežia, bola odložená, pričom dátum jej realizácie zatiaľ nie je známy. 

Foto: fbcc architecture / Marek Velček

Aj napriek tomu, že ide o projekt menšieho rozsahu, je v našich končinách je zaujímavá jeho genéza. Návrh bol od úvodnej fázy, počas ktorej boli sformulované základné požiadavky verejnosti a až po konečnú realizáciu predmetom otvorenej konzultácie. Ide o výsledok spolupráce medzi verejnou správou, architektom a súkromným investorom.

Architekti vstupovali do zložitého urbánneho kontextu s množstvom historických vrstiev. Projekt v priebehu dvoch rokov prešiel viacerými fázami verejných a politických diskusií a výrazne sa menil s cieľom vyhovieť aktérom zapojeným do procesu, ako aj obyvateľom mesta. Park bol po dvojročnom procese projektovania v spolupráci s miestnymi aktérmi a troch mesiacoch stavebných prác otvorený v septembri 2018. 

O názve parku sa rozhodlo vo fáze projektovania. Je pomenovaný podľa Landererovho paláca, barokovej stavby s prvkami klasicizmu, ktorá na tomto území kedysi stála. Palác bol počas druhej svetovej vojny poškodený a následne zbúraný. Nový návrh parku bral do úvahy existujúci potenciál priestoru - fontánu v strede parku, sochárske dielo Tibora Bartfaya, ako aj stromoradie pozdĺž Alžbetínskej ulice.

Foto: fbcc architecture / Marek Velček

Kostru parku tvorí pôvodná vegetácia, ktorá je podporená novou výsadbou. Rozsiahly a homogénny priestor je do mestskej štruktúry začlenený priečnymi, navzájom sa pretínajúcimi dláždenými chodníkmi. Úsek parku bol prepracovaný a rozšírený o približne 600m2, asfalt a betón sa zmenili na verejný priestor s mestskou zeleňou.

Foto: fbcc architecture / Marek Velček

V pôvodnom návrhu autori počítali so štyrmi typmi povrchov, ktoré vymedzujú jednotlivé zóny a ich spôsob využitia: dva typy trávnika (kosený a voľne rastúci) a dva typy chodníkov (dlažba a mlatový povrch). "Lúčna" časť s voľne rastúcim trávnikom (koseným len raz za rok) nebola nakoniec zrealizovaná. 

Foto: fbcc architecture / Marek Velček

Dve priečne pešie trasy s dlažbou z prírodného kameňa pretínajú polkruhovú promenádu so spevneným povrchom. Stopäťdesiat metrov dlhá polkruhová trasa vytvára miesto pre skutočnú prechádzku vo vnútri parku.

Foto: fbcc architecture / Marek Velček

V centrálnom priestore parku ostala zachovaná pôvodná fontána, na ktorú nadväzuje priľahlá zhromažďovacia plocha. Práve na tomto mieste by mal  v budúcnosti pribudnúť ľahký pavilón. Drobná stavba má slúžiť pre kultúrne podujatia, v lete v nej bude kaviareň.

Foto: fbcc architecture / Marek Velček
Foto: fbcc architecture / Marek Velček

Mestský mobiliár od mmcité2 dopĺňa systém osvetlenia sústredený najmä pozdĺž polkruhovej promenády. Nový verejný park možno definovať hlavne ako mestský priestor vďaka absencii hraníc, oplotenia a stáleho prístupu cez deň aj v noci.

Foto: fbcc architecture / Marek Velček
Foto: fbcc architecture / Marek Velček
Foto: fbcc architecture / Marek Velček
Foto: fbcc architecture / Marek Velček
Fotografia z výstavby / projekt po dokončení
Fotografia z výstavby / projekt po dokončeníFoto: fbcc architecture
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: fbcc architecture
Situácia
SituáciaAutor: fbcc architecture
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: fbcc architecture
Vizualizácia
VizualizáciaAutor: fbcc architecture
Vizualizácia
VizualizáciaAutor: fbcc architecture

Na projekte sa spoločne podieľali Občianske združenie Dobré miesto založené Nadáciou HB Reavis a Mestská časť Bratislava - Staré Mesto.

Podklady: fbcc architecture

Poloha diela

Dipl. Ing. Arch. F.H. Hans-Michael Földeak

Súvisiace články

mmcité skSKVážime si naše mestá
Vložené
26. november 2018
0
2501
Je potrebné uviesť celé meno (nie pseudonym, inak bude príspevok vymazaný), e-mail, ani telefón nie sú pre verejnosť viditeľné

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím