Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Na mieste parku býval kedysi rybník, ktorý obkolesovalo centrum mestečka Čakovice. V súčasnosti je stred pražskej mestskej časti o kus ďalej, avšak genius loci ostal aspoň symbolicky prítomný. Parkom prechádzajú chodníky, dláždené tmavými kockami, ktoré symbolizujú dno bývalého rybníka.
Uprostred parku sa rozvíja príbeh Majstra Jána Husa upáleného na hranici dňa 6. 7. 1415. Práve 6 x 7 radov okrasných jabloní, vysadených za chrbtom Majstrovej sochy, vzplanie na jeseň svojimi červenými plodmi.
Naratív plynie až k vodnej hladine, kde sú plamene symbolicky uhasené.
Pozorný návštevník si na rozhraní hladiny a brehu môže všimnúť Husov citát: "Pravda sice na čas poražena bývá, ale nakonec vítězí". Ten sa zjavuje v čase, keď hladina ustúpi a návštevník si môže prečítať druhú časť citátu. Podobná hádanka sa objavuje aj na stene pražskej Betlehemskej kaplnky, kde Hus kázaval. Finálnu podobu vodného prvku navrhol pražský ateliér XTOPIX.
Jedným z dominantných výtvarných prvkov v priestore parku je tehlový reliéfny múr, nad hladinou vodného prvku. “Zeď je opatřena nanonátěrem, který je českým patentem na čištění vzduchu pomocí fotokatalýzy. Oxid titaničitý na povrchu zdi spolu s UV zářením je schopen na ploše 1m2 zlikvidovat až několik kilogramů škodlivin ročně,” vysvetľujú architekti, ktorí múr s trochou nadsádzky nazývajú ´supersúčasným´ prvkom. K jeho tvorbe prizvali sochára Matěja Hájka.
Široké drevené schodisko, vedúce z ulice k oddychovej časti parku, zvádza k sledovaniu vodného prvku, alebo kultúrnych podujatí, ktoré sa tu v budúcnosti budú odohrávať. K infraštruktúre parku patrí hygienické zázemie, fontánka s pitnou vodou a elektrická prípojka.
Solitéry autorského mobiliáru nadväzujú na farebnosť tmavej dlažby.
Výrazné trvalkové záhony, lemované promenádou a lavičkami, sú komponované tak, aby kvitli počas celého roku. Od jari, keď rozkvitnú prvé cibuľoviny až do neskorej jesene, kedy sa rozvinú astry a okrasné trávy sfarbia záhony do zlatých farieb.
"Husův park je navržen jako park pro všechny generace. Někdo zde najde odpočinek, někdo inspiraci pro historické bádání, další trochu pohybu na mlatovém plácku. Osvěžení u vody přijde navíc v létě vhod snad úplně každému. Mlatový plac jsme navrhovali tak, aby se tu mohly konat menší společenské akce jako trhy, setkání, představení a výstavy. Zdá se mi, že místo uprostřed městské části k tomu přímo vybízí," dodáva na záver architektka Martina Forejtová z ateliéru Land05.
Podklady: Ateliér Land05