Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. december 2017
0
1152

Úprava Zámockého parku a kočiarne v Litomyšli

Máloktoré mesto našlo harmonickejší vzťah medzi starostlivosťou o pamiatky a súdobú architektúru. Na projekty v "renesančnom" meste boli vypisované súťaže, ktorých sa zúčastnili najlepší českí architekti.
Úprava Zámockého parku a kočiarne v Litomyšli
Autori: doc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek, Ing. arch. Tomáš Hradečný, doc. Ing. akad. arch. Jan ŠépkaSpolupráca: Ing. arch. Jan Kolář, Ing. arch. Vítězslav Kůstka, Ing. arch. Helena Flodrová, Ing. Radka Šimková, Ing. arch. Lucie VogelováNávrh: 2007 - 2011Realizácia: 2011 - 2016Adresa: Litomyšl, SlovenskoPublikované: 3. január 2018

Jedným z príkladov je aj revitalizácia zámockého areálu. Po odvážnej rekonštrukcii jazdiarne bola nedávno dokončená prestavba kočiarne a rozsiahle exteriérové úpravy (HŠH architekti: Petr Hájek, Tomáš Hradečný, Jan Šépka v rokoch 2007 až 2014, neskôr Šépka architekti: Jan Šépka od 2014 do 2016), ktorých cieľom bolo oživenie miesta a jeho plnohodnotné zapojenie do organizmu mesta. Rukopis autorov je aj v tomto prípade jasne rozpoznateľný.

Celková koncepcia

Zámok spoločne so sústavou historických stavieb a priľahlými parkami vytváral po stáročia jedinečný areál. “Náš návrh vychází z představy pokojů - prostorů, které jsou definovány jednotlivými stavbami zámeckého návrší. Pro podporu této úvahy a jasnější vymezení jednotlivých prostor, doplňujeme stávající konfiguraci staveb o dva nové objekty,” hovorí Jan Šépka. Prvým je drevená lavica vsadená medzi vstupné nádvorie a hospodársky dvor. Druhým je pavilón s detským programom, ktorý sa nachádza medzi kočiarňou a zámkom. Ostatné objekty sú zrekonštruované a je do nich vložená nová funkcia, ktorá vnáša na zámocké návršie nový život. Autori rešpektujú areál ako celok, dopĺňajú ho len na vybraných miestach. Nové prvky sú jasne odlíšené od pôvodných historických častí. Všetky nové časti sú navrhnuté ako kombinácia ocele a priesvitného laminátu. “Šlo o to umístit na zámecké návrší jakési šperky, které budou mít své kouzlo odpovídající tomuto prostředí,” dopĺňa.

Foto: Tomáš Malý
Situácia
SituáciaAutor: Šépka architekti

Kočiareň

Kočiareň prešla zložitým vývojom. Donedávna tu bol umiestnený archív a trafostanica. Obe prevádzky boli na prízemí nahradené kaviarňou. Druhé poschodie je využité pre kanceláriu správcu zámockého areálu. V celom objekte došlo k odstráneniu nepôvodných priečok i novodobého schodiska. Do takto upravených priestorov boli vložené novovytvorené konštrukcie. Nové prvky, v miestach kde kedysi stávali koče, vytvárajú nevyhnutné sociálne zázemie kaviarne, bar a sedenie. Veľkou otázkou bol vonkajší vzhľad kočiarne, ktorý bol nešťastne upravený v 70. rokoch 20. storočia, kedy bol prízemný objekt nadstavaný o poschodie. Predovšetkým vyloženie rímsy deformovalo proporciu celého objektu. Preto došlo ku korektúre rímsy odstránením námetkov (dorovnaní výškových úrovní v mieste odkvapovej hrany), vďaka čomu sa nepatrne znížila celková výška stavby. Na fasáde došlo k odstráneniu dekoratívnych ríms, ktoré nie sú doložené na žiadnej výkresovej ani fotografickej dokumentácii. Vonkajší vzhľad kočiarne v súčasnosti splýva s ostatnými stavbami, s ktorými aj v minulosti vytváral ucelenú kompozíciu. Aj preto bola vonkajšia fasáda omietnutá svetlou vápennou štukou.

Foto: Tomáš Malý
Kočiareň - pôvodný stav, podoba po relonštrukcii zo 70. rokov, súčasný stav
Kočiareň - pôvodný stav, podoba po relonštrukcii zo 70. rokov, súčasný stavAutor: Šépka architekti
Kočiareň - axonometria
Kočiareň - axonometria Autor: Šépka architekti
Kočiareň - axonometria
Kočiareň - axonometria Autor: Šépka architekti
Kočiareň - rez a pôdorysy
Kočiareň - rez a pôdorysyKočiareň - axonometria interiéru
Pohľady
PohľadyAutor: Šépka architekti
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý

Detský pavilón

Dôležitým prvkom je sezónny pavilón, ktorý poskytuje prirodzené zázemie pre deti. Pavilón - stan je zostavený z pravidelných trojuholníkových segmentov. Ľahká oeľová konštrukcia je je potiahnutá priesvitným plátnom. “Stan je inspirován dětským drakem, který se snesl do zámeckých zahrad a oddělil hospodářské budovy od anglického parku,” približujú architekti. Pavilón s detským programom, využíva prirodzenú nadväznosť na kaviareň, a slúži aj ako posedenie. Objekt je dispozične rozdelený na tri časti, vďaka voľbe aktivít pre rôzne vekové kategórie detí. Od najmladších prístupných iba s rodičmi, po najstaršie, kde sa predpokladajú náročnejšie aktivity a väčšia samostatnosť detí.

Foto: Tomáš Malý
Pavilón - axonometria
Pavilón - axonometriaAutor: Šépka architekti
Pôdorys a pohľady
Pôdorys a pohľadyAutor: Šépka architekti
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý

Anglický park

Súčasťou celkových úprav zámockého areálu bolo tiež riešenie anglického parku. Hlavný dôraz je kladený na vodný prvok. “Vzhledem k tomu, že se v minulosti vodní prvky v parku nacházely, pokusili jsme se o jejich obnovu. Vodní prvek začíná přirozeně v nejvyšším bodě, kde je dochované zámecké jezírko. Trasa vedení vody vychází z největší vzdálenosti mezi stromy a je navržena za pomocí výpočetní techniky metodou geometrie voronoi. Trasa vodního prvku je zakončena v grotě, kterou jsme obnovili podle původní dokumentace,” približuje koncept Jan Šépka. Anglický park rušil monumentálny amfiteáter z päťdesiatych rokov 20. storočia. Stavba bola odstránená a nahradená mobilnou alternatívou, ktorá umožňuje vystavať scénu z mobiliáru. V rámci revitalizácie parku bolo realizovaných niekoľko drobných prvkov, ako je napríklad voliéra pre pávy. Ďalším drobným prvkom sú lavičky, ktoré predstavujú kryštál, inšpirovaný zámockým sgrafitom. Všetky nové prvky sú navrhnuté ako kombinácia ocele a laminátu jantárovej farby.

Foto: Tomáš Malý
Axonometria: trasa vedenia vodného prvku vychádza z najväčšej vzdialenosti medzi stromami a je navrhnutá pomocou Voroného diagramu.
Axonometria: trasa vedenia vodného prvku vychádza z najväčšej vzdialenosti medzi stromami a je navrhnutá pomocou Voroného diagramu.Autor: Šépka architekti
Axonometria: geometria aplikovaná na terén
Axonometria: geometria aplikovaná na terénAutor: Šépka architekti
Diagram - vzrastlé stromy definujú kompozíciu parku
Diagram - vzrastlé stromy definujú kompozíciu parkuAutor: Šépka architekti
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Podoba parku pred revitalizáciou
Podoba parku pred revitalizáciouFoto: Šépka architekti

Autori: 

HŠH architekti: Petr Hájek, Tomáš Hradečný, Jan Šépka (2007 - 2014)
Šépka architekti: Jan Šépka (2014 - 2016)

Poloha diela

doc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek
Ing. arch. Tomáš Hradečný
doc. Ing. akad. arch. Jan Šépka

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím