Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Ateliér Marko & Placemakers a 2ka v tímovej spolupráci navrhli revitalizáciu exteriérových priestorov Digital Parku v Bratislave. Zámerom bolo pretvoriť exteriér vhodným ,,nábytkom’’ a rastlinnými kulisami tak, aby si pracovníci a návštevníci administratívneho komplexu mohli viac užiť vonkajšie priestory a mali viac pohodlia. Tento park tak podporuje lokálnu inkluzivitu a vytvára podmienky na relax, spoločenské podujatia alebo neformálne pracovné či osobné stretnutia. Užívatelia verejných priestorov si aj vďaka minuloročnej revitalizácii už užívajú aj vizuálny aspekt revitalizácie napríklad aj v podobe rozkvitnutých výsadieb okrasných cibuľovín.
„Pôvodný verejný priestor realizovaný v roku 2012 je atraktívnym krajinno-architektonickým riešením od Jakub Cigler Architekti. Jeho formálne tvarovanie umožnilo potenciálnu aktivizačnú zmenu bez zásadnej priestorovej transformácie, zmeny externých vstupných priestorov boli minimálne,“ hovorí Igor Marko, jeden z autorov projektu. Externý priestor je funkčne rozdelený do troch základných celkov: oddychové kruhové zóny, hlavná pešia komunikácia s lineárnou fontánou a otvorený tektonický priestor ‘zelených' terás.
„Práve tento zaberá najväčšiu časť riešeného územia a prešiel výraznou revíziou krajinno-architektonických úprav. Vytvorili sme “zelený matrix”, ktorý efektne zahŕňa všetky existujúce aj nové aktivizačné funkcie a prvky. S časti zostal pasívny, ale už na prvý pohľad získal viac dynamiky a najmä intimity použitím veľkoplošných výsadieb sezónnych i vždyzelených ornamentálnych tráv,“ hovorí Peter Pasečný, spoluautor revitalizovaného priestoru. Výber druhového zloženia zodpovedá aktuálnym trednom minimalizácie negatívnych vplyvov na životné prostredie so snahou redukovať nároky na dodatočné polievanie a lepšie využívanie dažďových vôd.
V spodnej časti územia umožnil existujúci “tektonický” výraz územia vybudovať tvarovo formálne a minimalistické, no funkčne neformálne sedenie amfiteátrového typu s pódiom.
Elegantné kapsulové posedenie s kruhovými stolíkmi je inšpirované princípmi najefektívnejšej tímovej socializácie. Kolegovia tak môžu „zdieľať“ svoje myšlienky. Sivá farba spevnených povrchov je vďaka svojej neutralite veľmi populárna a ani tu to nie je inak. V spoločnosti antracitovej fasády sa však žiadalo exteriér oživiť. V tomto prípade sa použila vyzývavá biela. Podnetné pracovné prostredie by jednak mohlo zvyšovať tvorivosť a produktivitu, čo je dôležitý ekonomický aspekt verejných priestorov, ale o to tu nešlo. Strohé územie získalo novú tvár, pritiahlo verejnosť do komplexu a vylepšilo jeho imidž.
Novovybudovaný mlatový povrch dnes slúži na petang, vzniklo tu i golfové odpalisko, exteriérové úpravy, budúci scenár Digital parku je potenciálne stále otvorený. Je čo upravovať, zmeny klímy totiž poznamenávajú všetky verejné priestory v Bratislave. Je potrebné riešiť tienenie v strešnom parku či nepriaznivé poveternostné vplyvy, ktoré vytvárajú nepríjemný vír na frekventovanom chodníku pri mostnom podchode.
Hlavné princípy návrhu
Práca s mierkou
Východiskové riešenie má čisté architektonické tvarovanie, ktoré je postavené na veľkorysej priestorovej mierke. Mierka verejných plôch je nastavená tak, aby vhodne dopĺňala monolitický architektonický výraz administratívneho komplexu budov.
Primárne a charakterovo trojuholníkové tvaroslovie ostáva zachované, ale jednotlivé časti poskytujú menšiu mierku a umožujú lepšie priestorové využitie. Otvorená kompozícia je transformovaná na viacero vnútorných priestorov rôznej mierky, pričom sa neporušil jej primárny charakter.
Delenie zachováva priestorovú diverzitu a to od veľkých otvorených geometrických priestorov až po intímnejšie a opticky uzavretejšie priestory. Jednotlivé priestory vztvárajú sieť vzájomne prepojených a charakterovo rozdielnych exteriérových ‘izieb’, ktoré aktívne alebo pasívne určujú nový obsah a funkcie.
Priestorová a funkčná adaptibilita
Dôležitým transformačným princípom je priestorová flexibilita a časová adaptibilita. Jednotlivé nové funkčné možnosti by mali aktivovať externý priestor a priniesť širokú škálu možného využitia. Adaptibilné riešenie stimuluje uživateľov k celoročnému využitiu a to vo forme pracovného, rekreačného alebo športového využitia.
Funkčná diverzita externých verejných priestorov prináša žiadanú transformáciu existujúceho pasívneho priestoru na aktívny spoločenský priestor, ktorý má priamy dopad na lokálnych užívateľov a návštevníkov administratívneho komplexu.
Kontinuálna aktivita a program
Fyzické zmeny a transformácia externých priestorov vytvárajú predpoklady na aktívnu zmenu prostredia. Aby takéto zmeny mali plnohodnotný a dlhotrvajúci spoločenský efekt na kvalitu verejného prostredia, mali by byť kombinované s aktivitami, ktoré krátkodobo využívajú priestor k rôznym kultúrnym, vzdelávacím, komerčným a športovo-rekreačným podujatiam.
Jednotlivé akcie a podujatia by mali mať celoročný program, ktorý by bol kurátorsky riadený. Takýto program by mal za úlohu ‘zviditelniť’ komunitu administratívneho komplexu a zároveň zlepšiť používanie verejných priestorov. Programové zhodnocovanie verejného priestoru má priamy dopad na atraktivitu a efektivitu celého administratívneho komplexu.
Za podklady ďakujeme ateliéru 2ka. Text: Ivana Pasečná, foto: Peter Pasečný, Michal Bobošík
Archinfo, architektúra, urbanizmus, dizajn, grafika, umenie, Slovensko (architecture, architect, design, CGI, art, Slovakia)